MENU

Заяви керівництва МОЗу про відновлення СЕС, звучать як обіцянки "оживити" мумію, – Супрун

2531 1

МОЗ України буде відновлювати санітарно-епідеміологічну службу. Степанов запевняє, що має план, як зробити її відповідною до міжнародних стандартів. Але знаєте, в чому проблема – немає міжнародних стандартів для СЕС. 

Ця інституція була створена майже 100 років тому, в зовсім іншій державі, для боротьби з зовсім іншими викликами. І коли світ змінювався, зокрема змінювалася і Україна, СЕС не адаптувалася до змін. Натомість вона просякала корупцією, аж поки остаточно не перетворилася на орган вимагання грошей з бізнесу та розкрадання коштів платників податків. Заяви керівництва МОЗУ про відновлення СЕС, звучать як обіцянки "оживити" мумію.

До того, як Кабмін прийняв рішення ліквідувати СЕС, її функції вже виконували інші державні органи – МОЗ України, Державна служба з питань праці, Держпродспоживслужба. Згодом частину її функцій також перебрав Центр громадського здоров’я України. На відміну від старої чи нової СЕС, Центр відповідає світовим стандартам – такі ж функції виконує CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань в США), Європейський центр по контролю за захворюваннями, інститути громадського здоров'я Норвегії, Швеції, Нідерландів, Франції.

ЦГЗ протидіє інфекційним захворюванням, включаючи ВІЛ, туберкульоз, грип. А також новим викликам, як вірус SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19. Стежить за біобезпекою та безпекою крові, захищає від проблем, пов’язаних з довкіллям, займається профілактикою неінфекційних хвороб та лабораторною діагностикою.

Читайте також: Містер Бін буде боротися з коронавірусом разом з ВООЗ

ЦГЗ може не вистачати потужностей, щоб аналізувати поширеність хвороби в Україні. Можливо, не вистачає обладнання, даних, фахівців, щоби проводити дослідження над вірусом. Тому нам необхідно інвестувати в розвиток ЦГЗ як інституції, що піклується про громадське здоров’я. Це саме і є міжнародна практика.

Щодо питання браку епідеміологів, яке Степанов також збирається "виправити". У 2012 році було припинено набір на таку спеціальність. Аби стати лікарем-епідеміологом, потрібно було отримувати медичну освіту, а потім обрати таку спеціалізацію. Враховуючи виклики того часу, не було великої зацікавленості серед самих студентів-медиків опановувати цю спеціалізацію.

Припинення набору не означало, що епідеміологів не готуватимуть взагалі. Залишилася опція навчатися на інтернатурі за цим напрямком. Також у 2019 році була створена магістерська програма, за якою можна отримати фах фахівця з громадського здоров’я чи епідеміолога. Програма була затверджена МОН України навесні 2019, і вже з вересня майбутні фахівці розпочали навчання.

Зводити причини всіх проблем, з якими Україна стикається внаслідок пандемії COVID-19, до відсутності СЕС виглядає як виправдання недолугих дій керівництва МОЗУ. Ще одна спроба потягнути час, імітуючи активну роботу, замість того, щоби почати діяти.

Є чотири основні критерії, які дозволяють ефективно протидіяти COVID-19 та безпечно послаблювати обмеження карантину. Ці критерії визначила АМА (American Medical Association):

1. Зведення до мінімуму ризику передачі вірусу SARS-CoV-2, що базується на основі стійких доказів появи тенденції до зменшення кількості нових випадків інфікування та смертей.

2. Надійна, чітко налагоджена та забезпечена усім необхідним мережа тестування.

3. Забезпечена необхідними ресурсами та налагоджена система моніторингу і відстеження контактів.

4 . Лікарні та медичні працівники повністю забезпечені необхідними засобами індивідуального захисту, обладнанням та витратними матеріалами.

Всі вже давно знають, що необхідно робити, щоб відповідати цим критеріям:

• закупити достатню кількість тестів

• забезпечити лабораторії потужностями, щоб ці тести проводити

• знайти достатньо фахівців, які будуть відстежувати контакти з інфікованими особами

• виділити фінансовий ресурс, щоб надати лікарням все необхідне

Про закупівлі тестів, підсилення мережі лабораторій та фахівців, які можуть проводити тести, нічого не чути. При цьому сьогодні бюджетний комітет погодив виділення з фонду на боротьбу з COVID-19 2,6 мільярда гривень на доплати до зарплати працівникам Міністерства внутрішніх справ. На лікарів та ліки за цей час витрачено 1,6 мільярда гривень! 
Як гадаєте, чи потрібно для цього відроджувати СЕС? Два питання, які допоможуть відповісти:

• Чи допоможе СЕС знайти гроші?

• Чи допоможе СЕС навчити фахівців?

Ні, тому що новий ресурс не з’явиться шляхом реінкарнації старих інституцій, які не були ефективними.

Читайте також: The Telegraph: Итальянский врач-инфекционист считает, что коронавирус раньше он был похож на агрессивного тигра, сейчас – на дикого кота

Те, що з’явився COVID-19, не причина наявності чи відсутності СЕС. Прикладом є та ж Білорусь, яка зберегла систему СЕС, але має високий рівень захворюваності та смертності. На готовність України до нової хвороби вплинуло безліч факторів, серед яких як застаріла система охорони здоров’я, яка лише почалася змінюватися протягом останніх 2-3 років, так і те, що на пандемію нового вірусу просто не очікував ніхто у світі. А коли медицина в Україні не змінюється від часів СССР, не отримує достатньо фінансування, ресурсу на підготовку до чогось нового і непередбачуваного просто немає.

Це лише підкреслює необхідність продовження докорінної трансформації системи, яка може посилити зокрема й здатність країни реагувати на епідемічні виклики.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Уляна СУПРУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини