Земля іде з-під ніг. Чому в Україні виявляють все більше землетрусів і чи варто українцям хвилюватися — пояснює сейсмолог
Завідувач відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України Сергій Вербицький в інтерв'ю Радіо НВ розказав, чому в Україні стали фіксувати більше землетрусів і як на це реагувати українцям, інформує UAINFO.org.
— Це аномалія, що в Україні землетрус, чи це нормально.
— З одного боку, це аномалія, а з іншого боку, щойно почали розвиватися сейсмічні спостереження, розширюватися мережі, таких аномалій чомусь почало з’являтися досить багато. Тобто нібито статистично збільшилася кількість землетрусів.
Читайте також: Посольство України постраждало від землетрусу в Хорватії
Це жарт. Але ми дійсно почали реєструвати більше малих землетрусів, які колись не реєструвалися. І от з’явилися землетруси і біля Львова, і біля Новодністровська, і у Кривому Розі. Отже, такі землетруси, виявляється, є і на платформенній частині України, хоча колись вважалося, що вона є асейсмічною. Виявляється, так не є.
— Але це все землетруси, які ми не помічаємо і їх можуть зафіксувати тільки науковці, правильно?
— Це не зовсім так. Ці землетруси є в основному поверхневими. Їх магнітуда зазвичай невелика, наші спеціалісти кажуть — до двох. Причина в тому, що сейсмічна енергія досить швидко загасає, і якщо землетрус невеликий, то енергія може відчутно поширюватися на кілометр, на два.
Якщо такий землетрус відбувся в ненаселеній частині території, то ніхто, окрім приладів, навіть не буде знати, що він там був. Але якщо такий землетрус відбудеться десь під населеним пунктом або під, скажімо, хімічним заводом, то може бути й біда.
— Звідки виникли ці землетруси? Щось відбувається ненормальне?
— Вони не виникли! Виявилося, що вони весь час були. Просто їх ніколи не фіксували, у статистику вони не входили. Але це є тектоніка, це є рух тектонічних плит, земля дихає, живе. Такі речі відбуваються весь час. Просто ми зараз почали фіксувати.
— Останні новини про землетруси ми бачили у грудні, і це стосувалося Хорватії. Там вони були доволі потужні, майже сім балів, і навіть люди загинули. Чи цей землетрус, який стався у Львові, якось пов’язаний із цим? Чи він сам по собі?
— Я не думаю, що він пов’язаний напряму з Хорватією. Але хорватські землетруси теж є тектонічними. Рухається плита в Хорватії - значить, вона буде і тут десь рухатися. Хоча і напряму не скажеш, що вони пов’язані.
Читайте також: На Львівщині стався землетрус
— Якщо спробувати зробити прогноз, чи можна очікувати, що будуть фіксуватися якісь більш потужні землетруси?
— Люди їх відчуватимуть, тільки якщо такий землетрус відбудеться близько біля них.
— Але зараз такого ризику немає?
— Звичайно, вони бувають достатньо рідко в нас. Тобто в нас не є сильно сейсмічна зона, особливо, скажімо, якщо не рахувати Закарпаття, яка є достатньо активною.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки