Нагнути нардепів і поховати важливий законопроєкт: виробники цигарок знову дали майстер-клас
Інтродукція: 20% українських дітей і підлітків курять електронні сигарети, часто із невідомим вмістом і в загрозливо великих обсягах, бо Україна не здатна зробити чіткі й дієві обмеження із продажу всього цього "добра" неповнолітнім
Про це у своєму блозі на УП пише Наталя Соколенко, повідомляє UAINFO.org.
Ну, а тепер обіцяний майстер-клас.
Антитютюнові організації разом із притомними й совісними народними депутатами домоглися значного поступу в наведенні порядку із продажем і рекламою цигарок і пристроїв для куріння:
Комітет здоров'я нації зробив комплексний антитютюновий законопроєкт і передав в апарат Верховної Ради (№4358) із висновком ухвалити в першому читанні. Це було торік 4 листопада.
Читайте також: Електронні сигарети та здоров’я українців. Що не так із новою постановою МОЗ
Переможенька тривала недовго. Вже на початку 2021-го – 20 січня – прогриміла зрада: ті самі депутати, як просили ухвалити законопроєкт №4358 у першому читанні, різко передумали й відкликали його, аби "доопрацювати".
Оце "доопрацювання" сильно смердить тютюновим димом. Бо ніде в нардепівських поясненнях не сказано, що завдання цього "доопрацювання" якихось космічних розмірів, що ніяк не вписуються в можливості внесення правок між першим і другим читаннями.
Здається, це комбінація, розіграна виробниками сигарет із упливовими й морально та матеріально нестійкими парламентарями. "Оценітє красоту ігри", як говорив покійний депутат.
Так, паралельно із роботою над комплексним законопроєктом (№4358), нардепи реєструють і проводять через голосування купу дрібних законопроєктів, які точково регулюють сферу продажу й реклами тютюну та виробів для паління (як законопроєкт №3628, за яким заборонено продаж електронних цигарок, рідин до них, пристроїв для куріння сигарет (наприклад, IQOS, glo, lil) особам до 18 років, а от цигарки для IQOS і glo дозволено купувати). Й от тепер через ухвалення цих дрібних точкових законопроєктів треба, мовляв, доопрацювати комплексний законопроєкт №4358.
Резюме: ухвалення всеохопного законопроєкту №4358 відкладають на невизначений термін.
Кому це вигідно? Індустрії виробництва та продажу сигарет і всяких пристроїв для куріння.
Хто підмахнув тютюновикам? Народні депутати.
Читайте також: Як соціальна реклама може спонукати до куріння
Якщо законодавці наші шановні думають, що це непомітно, то не треба так думати. І щоразу, коли ви публічно вписуєтеся за сумнівні рішення, люди бачать, у чиїх інтересах ви дієте.
Особисто мені прикро, що голова парламенту Дмитро Разумков не виявив у цій історії лідерської позиції та підтримав ідею "доопрацювання". Я не про те, що він мав своєю чергою нагнути депутатів і сказати: не віддам вам назад із апарату вже зареєстрований і вами ж рекомендований до схвалення в першому читанні законопроєкт №4358. Разумков і не має таких повноважень. Я про лідерство, адже голова Ради міг сказати: проблеми узгодження комплексного законопроєкту із точковими на цю ж тему можна доопрацювати між першим і другим читаннями. Але ні.
P. S. Кожен раз перед революційними змінами у сфері регулювання продажу й реклами цигарок, а тепер і пристроїв для куріння, представники тютюнової індустрії ставили народних депутатів у будь-яку позу, паралельно виливаючи тонни помиїв на громадських активістів, посадовців і народних депутатів, що проштовхували ці зміни.
Так було перед повною забороною зовнішньої реклами й реклами в друкованих ЗМІ (ви ж пам'ятаєте оці здоровенні білборди із сигаретами на всіх автобусних зупинках чи яскраву рекламку в журналі для жінок "Ліза"? Це все не зникло само собою, а лише після титанічних зусиль антитютюнових активістів і совісних народних депутатів), так було перед забороною куріння в ресторанах, перед кожним підвищенням акцизів.
І зараз те саме пекельне коло замість твердої, а не зігнутої тютюновиками позиції народних депутатів. Зрештою те, що вимагали й вимагають антитютюнові активісти – це лише виконання вже взятих державою Україною міжнародних зобов'язань, адже їх однаково доведеться виконати. То навіщо народні детутати дозволяють тютюновикам ставити себе в ганебні пози, адже результат передбачуваний: тютюновики змушені будуть поступитися.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки