MENU

Із залученням запозичень до державного бюджету знову великі проблеми. Кухта розповів про головну проблему 2021 року

269 0

Лютий закінчився, є остання звітність – можемо вже зафіксувати певні проблеми з виконанням бюджету 2021.

Про це на власній сторінці у Facebook пише колишній в.о. міністра економіки Павло Кухта, інформує UAINFO.org.

З доходами (поки що) все ок – план за лютий податкова та митниця виконали на 101,9% (за січень-лютий взагалі 104,2%). Основне перевиконання все ще забезпечує податкова (103,2% за лютий), але митниця в останні місяці, принаймні, більш-менш стабільно виконує план (100,7% за лютий). Порівняно з тим, яка вакханалія відбувалася на митниці влітку-восени минулого року – це вже добре.

А от із залученням запозичень до державного бюджету знову великі проблеми. План за січень лютий виконано лише на 68,6%, залучено 74,3 млрд грн з планових 108,3 млрд грн. В січні виконання плану по запозиченнях було взагалі менше 50% - 13,3 млрд грн з 27,9 млрд грн. В лютому план виконали “аж” на 75% – 61 млрд грн з 80,4 млрд грн. Звичайно, це ще далеко да антирекорду нинішнього Кабміну часів листопада минулого року – тоді план фінансування за січень-листопад 2020 було виконано (якщо це слово тут підходить) на 37,4%. Ситуацію врятувало в грудні “зовнішнє управління”, коли після неофіційної відмашки від МВФ донори надали нам близько $2 млрд та, таким чином, розблокували доступ до фінансових ринків.

Читайте також: МВФ поставив Україну на паузу через корупцію – Ослунд

Власне, в цьому проблема нинішнього року і полягатиме. Поки що Кабмін цілком може плисти по течії: пікові виплати за зовнішнім боргом будуть аж у вересні, пікові видатки державного бюджету взагалі в грудні. Перші півроку цілком можна фінансувати планові видатки навіть провалюючи план по запозиченнях та не співпрацюючи з МВФ. Але з середини року ці тепличні умови, найімовірніше, закінчаться. А, якщо співпрацю з МВФ не буде відновлено до осені, – Кабмін цілком може повторити минулорічний антирекорд із фінансування державного бюджету. А з ним – і минулорічну бюджетну кризу, з зупинками платежів Казначейства, “картотекою” і всім тим, чим нас минулого року здивував уряд.

Що робити? Звичайно, найперше необхідно забезпечити ефективну співпрацю з МВФ. Адже без неї план з фінансування точно знову буде завалений.

А це означає, щонайменше:

- повноцінну судову реформу з набором до вищих судових органів комісією з реально незалежними міжнародними експертами;

- відновлення повноцінної кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях;

- забезпечення незалежності керівництва НАБУ;

- скасування регулювання цін на газ;

- демонстрацію хоча б якогось плану подолання високих бюджетних дефіцитів, до яких повернув країну нинішній Кабмін своїм бюджетом на цей рік.

Читайте также: Милованов каже, що чекає на транш МВФ до літа

Втім, можливо варто використати нинішній момент і для того, щоб замислитися над ситуацією трохи глибше. Пропрацювавши на різних позиціях в трьох останніх урядах, зараз я маю стійке відчуття “дежа вю”. Останні роки уряду Гройсмана політичну та економічну ситуацію в країні можна було прогнозувати, просто знаючи, в якій момент закінчаться гроші та виникне критична потреба виконувати умови МВФ. Через цю постійну невизначеність так і не відбулося серйозної зміни у ставленні інвесторів до України, а енергія, яку б можна було використати для реформ та розбудови прийнятного інвестиційного клімату, пішла на вічне гасіння бюджетної пожежі. Тодішній уряд працював краще за діючий Кабмін, але й це не допомогло в такій патовій ситуації.

Єдиний вихід з порочного кола – розірвати його. Стабілізувати бюджетну ситуацію, забезпечити співробітництво з МВФ (з прицілом на те, щоб нарешті перестати бути вічним "клієнтом" Фонду) та зосередитися на системних реформах, які перетворять Україну з пострадянської на європейську країну. Лише так можна досягти успіху, пливучи ж з течією можна приплисти лише до розбитого корита.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Павло КУХТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини