Журналісти Bihus.Info прослухали десятки годин записів Медведчука. У 2014-му він "прописався" в АП і розв’язував питання бойовиків
Журналісти Bihus.Info проаналізували телефонні розмови народного депутата від ОПЗЖ Віктора Медведчука за чотири роки: він регулярно спілкувався з п’ятим президентом Петром Порошенком і говорив, що є переговірником "на прохання" російського президента і свого кума Володимира Путіна.
Розслідування опубліковано на YouTube-каналі Bihus.Info, інформує UAINFO.org з посиланням на НВ.
За словами Дениса Бігуса, журналісти отримали доступ до десятків годин розмов Медведчука, але це, ймовірно, не всі записи. Бігус зауважив, що СБУ чула ці розмови ще у 2014 році, але про підозру політику повідомили лише у 2021-му.
Як з’ясували розслідувачі Bihus.Info, вже у червні 2014 року Віктор Медведчук регулярно відвідував Адміністрацію президента і спілкувався з бойовиками. При цьому переговірником він став не після рішення Києва, а після візиту в Сочі до Володимира Путіна.
Журналісти з’ясували, що політик мав повний доступ до тодішнього президента Петра Порошенка – вони постійно контактували і, за словами самого Медведчука, спілкувалися і ввечері, і вночі, і на вихідних. Влітку і восени 2014 року Медведчук увійшов в коло постійного спілкування Порошенка, повідомляє Bihus.Info.
Читайте також: Financial Times: Київ ризикує розлютити Путіна, переслідуючи олігарха Медведчука
Під час розмови Медведчука з одним з ватажків "ЛНР" Олексієм Карякіним 24 червня 2014 року бойовик зажадав повернути колону бронетехніки на Донбасі до місця дислокації, інакше її буде знищено. Незабаром політик повідомив йому, що Порошенко перетелефонував і "сказав, що дав команду повернути колону на Ізварине".
При цьому, зазначають журналісти, у Медведчука не було прямого зв’язку з Путіним — він проводив переговори через таких людей, як його помічник або заступник прем'єра. Про зустріч з главою Кремля його кум домовлявся тижнями через протокольну службу.
"Як би так донести, щоб донесли керівнику… Я там готовий підскочити", — казав він заступнику голови адміністрації Путіна Антону Вайно 25 жовтня 2014-го.
"Попроси керівника, хочу побачитись хвилин на 10… Там є питання, потрібно проконсультуватись", — просив Медведчук у розмові з главою протоколу Путіна Володимиром Островенком 8 квітня 2016-го.
За даними Bihus.Info, тези, які Медведчук озвучив у розмові зі своїм помічником по Донецьку і Луганську Дмитром Дорошенком в червні 2014 року, за тиждень з’явились у мирному плані Порошенка. При цьому народна депутатка від Євросолідарності Ірина Геращенко, яка на той час була уповноваженою з врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях, заявляла, що жодних переговорів з "Л/ДНР" немає.
"Я все це роблю на прохання Путіна і на прохання Порошенка. Але до Порошенка і до цих офіційних дій [після слів про те, що українські війська відкрили вогонь по позиціях бойовиків] я жодного відношення не маю", — заявив політик у розмові з одним з ватажків "ЛНР" Олексієм Карякіним.
Читайте також: Медведчук должен содержаться под стражей: не исключено, что Путин организует его побег и эвакуацию, – журналист
Інфографіка: скриншот/Bihus.Info via YouTube
В іншому записі Медведчук казав, що діє в інтересах так званого голови Криму Сергія Аксьонова.
Журналісти Bihus.Info також опублікували фрагмент переговорів Медведчука з одним з ватажків "ДНР" Олександром Бородаєм 14 липня 2014 року — після того, як бойовики збили два українські літаки і атакували винищувач. У цій розмові "переговірник" просив допомогти своєму "доброму знайомому і другу" Рінату Ахметову, чий будинок тоді атакувала група з 50 осіб. Його співрозмовник відповів, що "туди вже виїхала група розібратися".
За кілька годин після розмови над Донбасом буде збито малайзійський Boeing, а усі 298 людей на борту загинуть.
За даними розслідувачів, законопроєкти політсили Медведчука теж писали в Москві. Так, в листопаді 2014 року політик обговорював з тодішнім радником Путіна Владиславом Сурковим створення вільної економічної зони на Донбасі і відповідний законопроєкт. За місяць Порошенко заявив, що Україна готова до створення ВЕЗ, але законопроєкт тоді залишився в Раді без руху.
11 травня СБУ провела обшуки у двох будинках Віктора Медведчука в Києві і в його кабінеті в офісі ОПЗЖ. Пізніше генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила, що підписала підозра Медведчуку і його однопартійцю Тарасу Козаку — їм інкримінують державну зраду і замах на розкрадання національних ресурсів на окупованій території Криму (ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 15 і ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України).
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки