Зайшли через суди: Держспецзв'язку попередила про нові кібератаки
На комп'ютерах користувачів встановлюється програма Remote Utilities, яка надає прихований віддалений доступ до пристрою третім особам.
Команда реагування на надзвичайні події України CERT-UA, яка функціонує у рамках Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, попереджає про спроби кібератак на українські організації та установи з використанням легітимної програми Remote Utilities.
"Продовжуються масовані кібератаки, які були 13-14 січня", – йдеться у повідомленні Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у Telegram-каналі, інформує UAINFO.org.
За його даними, починаючи з п'ятниці, відбувається розсилання із судовими запитами. Попри те, що розсилання ведеться з офіційних адрес судової влади, запити сфальсифіковані, а за посиланнями в листі завантажується шкідливе програмне забезпечення.
"Проблему посилює те, що розсилка відбувається зі справжніх поштових серверів судової влади. Таким чином, листи проходять спам-фільтри та викликають довіру. Можливо, скомпрометовані лише окремі адреси судів, хоча не варто відкидати, що може бути скомпрометований весь поштовий сервер", – зазначається у повідомленні.
Читайте також: Хакери заявили про злом залізничної системи Білорусі: вимагають зупинити нарощування військової сили РФ
У відомстві вважають, що оскільки в Україні законодавством посилено роль електронної пошти як офіційного засобу комунікації в судовому процесі, "подібний вектор атак розвиватиметься і надалі".
Також зазначено, що електронні поштові повідомлення містять посилання на захищені паролем RAR та/або ZIP архіви (наприклад, Судовий запит №997836477463567677822.rar_pass_123.zip), розміщені на публічних сервісах Google Drive та DropMeFiles.
Якщо одержувач повідомлення завантажить та розпакує такий архів, на його комп'ютері буде встановлена програма Remote Utilities. Вона, своєю чергою, надасть прихований віддалений доступ до пристрою третім особам. При цьому здатність програми оновлювати активність після перезавантаження комп'ютера забезпечується шляхом створення служби RManService.
Читайте також: До нещодавньої кібератаки на Україну причетні російські спецслужби – польський дипломат
"Подібні кібератаки є систематичною активністю, яка здійснюється щодо державних органів України (але не тільки) і відстежується CERT-UA за ідентифікатором UAC-0096", – зауважили у службі.
Для видалення шкідливої програми в Держспецзв'язку рекомендують зупинити сервіс RManService, видалити каталог %PROGRAMFILES(X86)%\Remote Utilities – Host\, видалити ключ реєстру HKLM\SOFTWARE\Usoris.
Нагадаємо, в ніч на 14 січня на Україну було здійснено кібератаку, внаслідок якої з ладу вийшли близько 70 урядових та регіональних сайтів. Фахівці спочатку припустили, що це справа кіберзлочинців із РФ. Мета хакерів – дестабілізувати внутрішню ситуацію в країні, посіяти хаос та зневіру у суспільстві. Проте пізніше заступник секретаря РНБО Сергій Демедюк заявив, що за кібератакою може стояти хакерське угруповання UNC1151, пов'язане з білоруським розвідуванням.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки