MENU

Financial Times: Україні потрібен амбітний новий "План Маршалла" від Європи

566 0

Останні 75 років свободи, миру й процвітання у Західній Європі значною мірою завдячують рішенню США оплатити післявоєнну відбудову континенту. "План Маршалла", названий на честь американського Держсекретаря, запропонував фінансову підтримку, щоб пом’якшити дефіцит капіталу і ліквідності, які заважали Європі розвиватися самостійно. Континент сьогодні в силах зробити те ж саме для України.

Не потрібно чекати встановлення миру в країні. Відбудову потрібно підготувати вже зараз, - пише Financial Times, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

 Минулого тижня Центр дослідження економічної політики опублікував чудову інструкцію для цього. Головним досягненням «Плану Маршалла» стало те, що він підготував своїх реципієнтів до більшого процвітання, ніж було до Другої світової війни. Автори ж нового плану, серед яких поважні економісти з України, Росії й країн заходу, - стверджують, що сьогодні мета повинна бути такою ж.

"Наріжним каменем успіху України є її радикальна модернізація", – вважають вони.

Читайте також: Прем'єр Польщі запропонував створити план Маршалла №2 для відновлення України 

Щоб досягти такої модернізації, потрібно дотримуватися шістьох принципів. По-перше, потрібно підготувати Україну до вступу в ЄС. По-друге, коштами, виділеними на реконструкцію і планування, повинен керувати новий орган, спонсорований ЄС. По-третє, значний контроль повинен залишитися в українських руках. По-четверте, потрібно заохочувати приплив іноземного капіталу й технологій. П’ятий принцип - краще виділяти гранти, а не позики. І шостий - варто будувати «краще, ніж було», тобто реконструкція повинна створити новітню економіку без шкідливих для екології викидів.

Фізичної відбудови всього, що Владімір Путін знищив, доведеться почекати до закінчення війни. Але інші аспекти реконструкції України відкладати непотрібно. Можна залучати інвесторів, домовлятися з постачальниками й підписувати необхідні угоди. Потрібно також надати термінову допомогу мільйонам українців, які переїхали в регіони подалі від війни. З правильною підтримкою переміщений бізнес може продовжити роботу. Все це може стати випробуванням найкращих практик, які потім можна застосувати в більших масштабах.

Перший принцип ключовий. Потрібно використати реконструкцію, щоб зробити Україну здатною приєднатися до ЄС. Відтепер і надалі інфраструктура повинна «вплітати Україну в спільний європейський ринок». Наприклад, можна будувати чи відбудовувати залізничні шляхи за стандартами ЄС. 16 березня, коли вже тривала війна, Київ зміг успішно сполучити свою електромережу з європейською. І це ще один приклад українсько-європейського успіху, який залишився непоміченим.

Читайте також: Джонсон пообіцяв Україні аналог плану Маршалла

Реконструкція також повинна оновити українські інституції. Перехід на правила ЄС може допомогти «порвати з радянським минулим». Інституційне оновлення на основі європейських практик і правил «підстрелить одразу двох зайців»: підготує Україну до членства в ЄС і вирішить старі українські виклики в держуправлінні. Це також піде на користь економіці. Перспектива того, що інвестиційні суперечки будуть вирішуватися в юридичних рамках ЄС, привабить капітал.

Також план відновлення України закликає збудувати повністю «зелену» транспортну інфраструктуру. Будинки потрібно відбудувати за найвищими стандартами енергоефективності. А спустошені міста в країні варто перебудувати під економіку з нульовими викидами. Видання пише, що автори плану не достатньо амбітні. В деяких напрямках Україна може перевершити ЄС. Можна управляти притоком капіталу для реконструкції через фінансовий ринок, орієнтований на акції, щоб уникнути надмірної залежності від банків. План справедливо просуває ідею укладання відкритих контрактів для відбудови. Аналогічна прозорість потрібна також в реєстрах власності й оподаткування (як в країнах Північної Європи).

За попередніми підрахунками, відбудова України буде коштувати 200-500 мільярдів євро. Financial Times пише, що ця цифра, швидше за все, недооцінює реальні витрати. Але ЄС, який повинен взяти на себе значну частину цієї суми, не повинен розглядати її як витрати. Компанії з країн-учасниць отримають контракти на побудову інфраструктури, житлового фонду, транспортних систем і багато іншого. Але вони також повинні поділитися навичками й технологіями з українцями. Крім того, це інвестиція в європейські цінності й безпеку континенту. Близько 44 мільйонів людей ствердо увійдуть в простір ліберальної демократії й соціальної ринкової економіки. Це буде історичним досягненням для об’єднання континенту після Холодної війни.

Держсекретар Джордж Маршалл у 1947 році під час промови проголосив, що його метою було «добитися виникнення політичних і соціальних умов, щоб вільні інститути могли існувати». Негласною метою Вашингтона було також захистити європейські країни від імперіалістичного диктатора в Кремлі. Вимога «Плану Маршалла» щодо усунення економічних бар’єрів призвела до виникнення об’єднання, яке тепер називається ЄС. Сьогодні на кін поставлено всі ці досягнення. Тож ЄС сплатити свій давній борг.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

ZN.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини