MENU

Жити дорого. Як і чому ростуть ціни в Україні

1408 0

Жити дорого. Як і чому ростуть ціни в УкраїніФото: Getty Images В Україні на тлі війни ростуть ціни

На тлі війни товари дорожчають нерівномірно та непередбачено. Опитані експерти впевнені, що в цьому велика роль порушених ланцюжків поставок, і навіть знищення військами РФ підприємств країни.

В Україні у квітні інфляція досягла 16,4%, а в місячному вимірі ціни зросли на 3,1%, повідомляє Нацбанк із посиланням на Держстат. Нагадаємо, у березні Держстат оцінив споживчу інфляцію у 6,2%. Фокус розпитав економістів, чому все дорожчає і чи збережеться така тенденція в найближчому майбутньому, інформує UAINFO.org.

Чому прискорилася інфляція в Україні

"У нас висока інфляція, яка об'єктивно пояснюється, але багато в чому була обумовлена не тільки і не стільки якимись традиційними зовнішніми факторами, скільки воєнними діями з усіма наслідками. Це ситуація, коли війна, створена Росією, змушує нас нести конкретні економічні втрати", — каже Фокусу голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Ціни у квітні 2022 року здебільшого вищі за ціни у квітні минулого року на 16,4%. Це — дуже середній показник, й Україні з ним пощастило, вважає заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

"Ціни по регіонах України на різні товари через війну ростуть дуже нерівномірно. Що можна сказати напевно — нам вдалося не отримати гіперінфляцію, і це чудово. У наших умовах 16% середнє — це дуже непогано", — зазначила економістка.

Співзасновник і директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін погоджується з такою оцінкою: "Я вважаю, що це дуже непоганий показник з урахуванням воєнної, економічної та соціальної ситуації, в якій перебуває Україна".

За його словами, інфляція могла б бути й вищою — але в Україні лише епізодично попит перевищував пропозицію: на початку повномасштабної війни, коли люди скуповували продукти, та згодом, коли порушувалися ланцюжки поставок.

"Але глобально купівельна спроможність українців скоротилася. Кілька мільйонів людей у принципі втратили роботу. Тому на невисоку, я вважаю, інфляцію вплинуло зниження купівельної спроможності громадян", — сказав Амелін.

Також не варто ігнорувати той факт, що багато потенційних покупців (здатних брати участь у прискоренні зростання цін через попит) залишили країну внаслідок агресії, — за даними ООН, з України виїхало понад 5 млн осіб.

Зі свого боку, виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна Дмитро Боярчук вважає, що 16,4% — це дуже високий показник інфляції.

"В Україні — війна. У світі проблеми хоч і не такі великі, як у нас, але теж є: дорожчає паливо, продукти харчування. А це — ключові складники індексу споживчих цін. Крім того, в Україні відбувається контрольована девальвація: курс зафіксували, хоча ми бачимо, що комерційний відрізняється. Це впливає на вартість споживання", — пояснив економіст.

Зруйновані НПЗ і дефіцит бензину: як паливо підігріває ціни

У Нацбанку вважають, що основні фактори прискорення інфляції — порушення ланцюжків постачання, збільшення витрат бізнесу та фізичне знищення активів підприємств через повномасштабний напад Росії.

"Зростання світових цін на нафту, порушення логістики, руйнування НПЗ та об'єктів паливної інфраструктури, а також складнощі з переорієнтацією джерел постачань тиснули на ціни на пальне у бік підвищення", — наголошують у Нацбанку.

Читайте також: Криза пального: що відбувається з пасажирськими перевезеннями в регіонах 

Фокус


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини