NASAMS: що відомо про норвезький зенітний ракетний комплекс
Збройні Сили України невдовзі можуть підсилитися зенітно-ракетними комплексами NASAMS.
Як повідомляє CNN, Сполучені Штати Америки планують придбати їх для нашої держави. Тож розповімо про цей зразок озброєння докладніше, пише кореспондент АрміяInform Сергій Воронков, інформує UAINFO.org.
Прийнятий на озброєння ВПС Норвегії у 1994 році
Пересувний зенітний ракетний комплекс(ЗРК) NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) середньої дальності призначений для ураження повітряних цілей на малих та середніх висотах у будь-яких погодних умовах. Прийнятий на озброєння ВПС Норвегії у 1994 році для заміни комплексів Improved Hawk, який перевершує за бойовими можливостями. А саме: здатний одночасно супроводжувати та вражати більшу кількість цілей, зменшено час на переведення комплексу з похідного положення в бойове. При цьому кількість обслуговуючого персоналу зменшена в чотири рази, NASAMS має більшу ступінь уніфікації обладнання та можливість поєднання з іншими системами.
До складу комплексу входять пускова установка на базі шасі автомобіля підвищеної прохідності Scania P113, ракети AMRAAM (AIM-120A) класу «повітря-повітря», розміщені в шести транспортно-пускових контейнерах, та багатофункціональна станція радіолокації AN/MPQ-64.
Ракета оснащена осколково-фугасною бойовою частиною спрямованої дії
Зенітна керована ракета (ЗКР) AIM-120A виконана за нормальною аеродинамічною схемою і має хрестоподібне крило невеликої площі, що забезпечує досить хорошу маневреність навіть при невисоких швидкостях польоту і хрестоподібні керма у хвостовій частині. Пуск ракет відбувається при фіксованому куті місця 30°. Захоплення цілі радіолокаційною головкою самонаведення ЗКР відбувається на дистанції до 20 км, після чого відбувається її активне самонаведення. Ракета оснащена осколково-фугасною бойовою частиною спрямованої дії, підрив якої здійснюється активним радіолокаційним або контактним підривником.
Читайте також: Окупанти заздрять, що в українців є "Байрактари" та з жахом очікують на нові поставки іноземної зброї ЗСУ – перехоплення
У похідному положенні транспортно-пускові контейнери із ЗКР розташовуються горизонтально. Для підвищення живучості комплексу передбачається розосередження пускової установки від позицій пункту управління та РЛС на відстань до 25 км. При цьому зв’язок із установками може бути організований кабельною, волоконно-оптичною або цифровою лінією зв’язку. Комунікаційне обладнання фірми Thales Communication на базі комутатора TAS 300 (Tactical Eurocom switch) забезпечує високошвидкісний обмін, кодування та декодування трафіку між вузлами мережі, інтерфейс із мережами STANAG 4206 (багатоканальний тактичний цифровий шлюз НАТО для взаємодії між магістральними мережами різних країн) та ISDN (технологія одночасної передачі цифрових та аналогових даних із використанням однієї лінії зв’язку).
Радар AN/MPQ-64 одночасно супроводжує до 60 повітряних цілей
Багатофункціональна станція радіолокації AN/MPQ-64 Sentinel забезпечує виявлення, розпізнавання і одночасний супровід до 60 повітряних цілей, а також наведення на обрані з них до трьох ЗКР. РЛС здійснює огляд простору за рахунок механічного обертання антени за азимутом та електронного сканування за кутом місця. Управління роботою РЛС здійснюється за допомогою електронно-обчислювальної машини (ЕОМ) пункту управління вогнем. Час розгортання РЛС та її підготовка до роботи займає 10 хвилин. Усе обладнання станції встановлюється на причепі, що буксирується. До речі, для забезпечення бойової роботи у складній завадовій обстановці комплекс NASAMS оснащений оптоелектронною системою наведення — NTAS (Norwegian Tracking Adjunct System).
Читайте також: Танк Leopard 2A4: що це за машина, яку готова передати Іспанія
Інформація про повітряну обстановку від РЛС (період оновлення даних становить 2 секунди) передається на пункт управління вогнем, до складу якого входять дві високопродуктивні ЕОМ, багатоцільовий пульт модульної конструкції з системами індикації та управління, апаратура передачі даних та засоби зв’язку. Пульт має два дублюючі один одного автоматизовані робочі місця (АРМ) із однаковими органами управління. Кожне АРМ обладнано трьома дисплеями, на двох із яких відображається вся повітряна та бойова обстановка, а на третьому — стан та готовність систем комплексу. Детальна інформація про напрям руху, швидкість і висоту будь-якої цілі може бути отримана оператором за допомогою введення маркера азимуту та натискання кнопки зчитування даних для відображення їх на екрані індикатора.
Батарея ЗРК NASAMS — 54 ракети по різних цілях за 12 секунд
Основна тактична одиниця ЗРК NASAMS — батарея. До її складу входять три вогневі взводи (загальний комплект 54 ракети), об’єднаних у інформаційну мережу таким чином, що кожна з трьох РЛС здатна замінити всі інші. Командний пункт батареї (розміщується на одному з пунктів управління вогнем) може отримувати цілевказування від вищого штабу та видавати дані про повітряну обстановку на пункти управління вогнем взводів. Причому всі 54 ракети можуть бути випущені по різних цілях протягом 12 секунд.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки