MENU

"Повітряні змії пустелі": археологи вивчають монументальні споруди, які можна побачити лише з великої висоти

1522 0

"Повітряні змії пустелі": археологи вивчають монументальні споруди, які можна побачити лише з великої висоти"Повітряний змій пустелі" на супутниковому знімку

"Повітряними зміями пустелі" (desert kites) археологи називають споруди з невисоких кам'яних стін. Ці стіни утворюють коридор, що веде до частини, що розширюється ("голова" змія). Вважається, що вони використовувалися в давнину для того, щоб спрямовувати дичину, наприклад газелей, у зону, де їх можна було зловити чи вбити.

Такі «змії» збереглися у Сирії, Йорданії та Ізраїлі. А торік археологи знайшли подібні структури у ПАР. Їх нелегко спостерігати із землі, де вони найчастіше виглядають просто безформною купою каміння. Тому ці споруди колись відкрили не археологи, а авіатори — і вони дали їм назву.

Археологи з Оксфордського університету вивчили супутникові знімки пустелі Нефуд (північ Саудівської Аравії та південь Іраку) та виявили там понад 350 «повітряних зміїв», які раніше не були відомі. Результати їх досліджень опубліковані у журналі The Holocene, інформує UAINFO.org.

Автори роботи вважають, що виявлені ними структури – плід складного та ретельного проєктування. «Голови» деяких «зміїв» були завширшки понад сотню метрів, а напрямні коридори, якими газелі та інша дичина могли б прямувати до «голів», тягнуться майже по прямій лінії понад чотири кілометри, часто дуже різноманітним рельєфом.

Читайте також: Тисячолітня держава. В Уельсі представили докази існування міфічного затонулого королівства

На думку вчених, «повітряні змії» помітно відрізняються від будь-яких інших споруд раннього голоцену — вони ретельніші і у проєктуванні, і у будові. Дослідники припускають, що будівельники цих «зміїв» мешкали у тимчасових спорудах з органічних матеріалів, які не залишили слідів, які видно на супутникових знімках.

Оксфордські археологи не ставили перед собою завдання датування «повітряних зміїв», але більш ранні роботи говорять про те, що ці мисливські загони були побудовані в так званий вологий період голоцену (між 9000 і 4000 до нашої ери). У цей час нинішні пустелі Аравійського півострова були переважно саванами.

Нова робота цікава не лише самими знахідками «зміїв». Супутникові знімки дозволили встановити, що всі вони побудовані за одним принципом: «голова» розташована на заході, а коридор, що веде до неї, починається на сході. Майже повністю повторюється і вся архітектура споруд.

Найчастіше фінальну частину загону споруджували у формі зірки

Це, на думку авторів роботи, свідчить про раніше невідомий рівень культурної однорідності по всій північній Аравії на той час. Докерамічний неоліт (приблизно від 10 до 6 тисяч років тому) — це період, коли люди, які жили на землях Родючого півмісяця, вже почали займатися сільським господарством: землеробством і скотарством. Постає питання: навіщо було витрачати сили на такі монументальні споруди, які раніше дослідники пов'язували тільки з загоном? Кого мала годувати мисливська дичина?

Можливо, «повітряних зміїв» використовували не стільки для вбивства тварин, скільки для їх упіймання з метою подальшого одомашнення. Але говорити про це впевнено на сьогодні не можна.

Читайте також: Археологи знайшли капсулу часу у Помпеях. ФОТО

Дослідники вважають, що для будівництва та підтримки споруд у цілісному вигляді протягом багатьох поколінь за потребою зосереджували значні ресурси. Швидше за все, такі проєкти були результатом об'єднання кількох спільнот. Вони також вважають, що їх масштаб і форма можуть бути виразом культурної ідентичності та територіальної приналежності. Зображення цих будівель у наскельних малюнках, знайдені в Йорданії, дозволяють припустити, що вони мали серйозне символічне і ритуальне значення.

Сам факт знахідки такої кількості цих споруд у пустелі Нефуд говорить про те, що контакти між різними ранньонеолітичними спільнотами йшли безпосередньо через пустелю, а не навколо неї, як вважали раніше. Це підкреслює, яке значення для пересування людей та диких тварин мали нині пустельні території у більш сприятливі кліматичні епохи.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини