MENU

Долар по 43: що відбувається з курсом гривні

1727 0

З початку вересня готівкова валюта в Україні помітно подорожчала.

Якщо ще на початку місяця середній курс був 40,5 гривень за долар, то станом на зараз він вже становить майже 43 гривні за долар. Тобто відбулося ослаблення гривні більш ніж на 5 відсотків за неповні 4 тижні місяця. Чому ж так сталося?

Насправді на українську валюту тисне багато факторів. Проте ситуацію, яку ми бачимо зараз, можна пояснити традиційними осінніми валютними коливаннями через високий попит на валюту, інформує UAINFO.org.

Зокрема, на державному рівні відбувається підготовка до надскладного в нашій історії опалювального сезону, тобто потрібна валюта, щоб закупити енергоресурси. Аграрії потребують валютних коштів, щоб придбати необхідні їм паливо, добрива, насіння для початку посівної кампанії озимих культур.

Водночас посилюється вплив чинників на подорожчання валюти, які стали актуальними для нас ще від початку великої війни.

Варто згадати, що Національний банк з березня повернувся до практики фінансування видатків держбюджету за рахунок прямої купівля в уряду облігацій внутрішньої державної позики. Останній раз таке практикувалося у далекому 2015 році. Влада планує у такий спосіб до кінця цього року отримати для бюджету 400 млрд гривень, з них станом на середину вересня вже використали понад 300 млрд гривень. В чому небезпека такого інструменту?

Основна загроза в тому, що ці кошти Нацбанк створює з повітря і відображає на рахунку уряду, згодом вони через фінансування видатків держбюджету потрапляють у банківську систему. Відповідно збільшується пропозиція гривні на ринку і зростає попит на валюту, що стає причиною подорожчання долара та євро. Іншими словами, відбувається девальвація гривні.

Для того, щоб сповільнити цей негативний процес, Нацбанк має право купувати та продавати іноземну валюту на міжбанківському ринку, щоб урівноважити попит з пропозицією. Цією можливістю регулятор активно користується: з початку великої війни Нацбанк продав понад 15 млрд доларів золотовалютних резервів, щоб задовольнити попит населення і бізнесу на валюту і, відповідно, зменшити наслідки "друкування" гривні.

Однак, безумовно, доларовий ресурс у центробанку досить обмежений. Навіть враховуючи надані за останні півроку міжнародними друзями та партнерами 17 млрд доларів грантової та кредитної допомоги, золотовалютні запаси нашої держави з початку року скоротилися на 12 відсотків до 25,4 млрд доларів.

Читайте також: Курс долара у 2023 році перевалить за 50 гривень: Фурса оцінив прогноз Кабміну

При цьому Україна в умовах війни має негативні результати зовнішньої торгівлі, що також тисне на курс гривні. За останньою офіційною інформацією Держстату, у січні-липні експорт товарів становив 25,6 млрд доларів, а імпорт – майже 30 млрд доларів. Тобто спостерігався дефіцит торгівлі на понад 4 млрд доларів.

Щоправда з серпня почала діяти "зернова угода", завдяки якій Україна, за оперативними даними Міністерства економіки, збільшила лише за один місяць аграрний експорт на 25 відсотків до 3,4 млрд доларів. Тобто найближчим часом є ймовірність суттєво знизити дефіцит зовнішньої торгівлі і, можливо, наприкінці року наблизитися до збалансованого рівня. Тобто, коли обсяг експортованої та імпортованої продукції буде майже на одному рівні. Це наблизить, відповідно, до рівноваги попит та пропозицію на валюту на вітчизняному ринку. Поки ж Національний банк коригує різницю за рахунок того, що фінансує експортно-імпортні контракти за наближеним до офіційного курсу на рівні 37 гривень за долар. 

...найближчим часом є ймовірність суттєво знизити дефіцит зовнішньої торгівлі

Ще одним важливим чинником, який сприяє подорожчанню валюти, є певний дефіцит готівкового долара та євро в касах банків. Це пов’язано з тим, що раніше в основному валюту перевозили літаками. Зараз же в умовах війни необхідно це робити іншими шляхами, що ускладнює і, відповідно, робить дорожчим транспортування. Підтвердженням цього факту є помітна різниця між курсом готівкової та безготівкової валюти на рівні 10-15 відсотків.

Коли виникає певний дефіцит валюти в банках, цим, безумовно, користаються вуличні обмінники, у яких в наявності готівкових доларів та євро, як правило, достатньо. Обмінні пункти дуже люблять грати на настроях населення, підігріваючи їх на свою користь.

Приводом до стимулювання попиту українців на валюту може слугувати будь-яка резонансна новина. Найбільш яскраву можна згадати, що в проекті держбюджету на наступний рік уряд заклав середній курс на рівні 42,2 гривні за долар, а наприкінці 2023 року урядовці очікують, що вартість одного долара становите 50 гривень. Після оприлюднення цієї інформації обмінники поступово почали продавати валюту дорожче, провокуючи громадян на покупку.

Обмінні пункти дуже люблять грати на настроях населення

При цьому зазначений урядовий валютний прогноз при розрахунках держбюджету ще не означає, що він обов’язково має здійснитися. Дуже багато разів в нашій історії плановий та фактичний показники не збігалися. Проте, якщо попит на валюту буде зростати значними темпами, безумовно, ймовірність негативного сценарію зростатиме.

Якщо є бажання зараз купити валюту, більш правильним рішенням у цій ситуації буде скористатися можливістю відкрити валютний депозит на строк від 3 місяців. Тоді з’являється можливість у багатьох банках купити долари та євро за безготівковим курсом на рівні 37,5-38 гривень. Це значно вигідніше, ніж бігти зараз і купувати готівкову валюту в найближчому обміннику за завищеним курсом.

Щоб трохи ускладнити обмінникам життя, центробанк заборонив їм показувати табло з курсом на вулиці. Дехто сприймає таке рішення іронічно, однак варто визнати, що відсутність "миготливих цифр" на кожному кроці зменшує мотивацію зайвий раз завітати до обмінника.

До речі, завдяки останнім рішенням центробанку, який дозволив банківським установам продавати всю наявну у них валюту, отриману від населення, обсяг валютної готівки в касах банків почав збільшуватися. Це найближчим часом має збалансувати конкуренцію між банківськими та вуличними обмінниками, що зменшить спекулятивну складову під час курсоутворення.

Якщо є бажання зараз купити валюту, більш правильним рішенням у цій ситуації буде скористатися можливістю відкрити валютний депозит

Насправді валютні коливання зараз актуальні не лише для України. Від них страждають навіть найбільш розвинені країни світу, які також борються з наслідками економічної кризи, викликаною повномасштабним наступом кривавого агресора на нашу державу та продовженням пандемії коронавірусу. Для того, щоб протистояти інфляції, центробанки та уряди різних країн йдуть на здорожчання грошей в економіці через підвищення облікових ставок.

Читайте також: Що очікувати від долара найближчим часом: експерт поділився прогнозом

Найбільш активно в цьому процесі рухаються США, тому вартість долара за останні декілька місяців помітно зросла так, що тепер американська валюта торгується на рівні з євро. Водночас ті країни, які намагаються знайти альтернативний шлях виходу з кризи через стимулювання економіки за рахунок збільшення дефіциту держбюджету та зниження податків, поки що не надто успішні в цьому. Після оголошення такого наміру новим урядом Великобританії вартість фунта до долара лише за один день ослабла на 3 відсотки. 

В умовах такого високого рівня невизначеності спрогнозувати більш-менш точний курс гривні до кінця року не зможе ніхто. Однак зменшити його коливання під силу кожному з нас. Варто, як мінімум, не піддаватися паніці та купувати валюту лише по потребі і там, де найвигідніший курс. Станом на зараз найвигіднішим є купівля безготівкового долара та євро через механізм тримісячного депозиту. Також, можливо, скоро з’явиться можливість купівлі валютних ОВДП за гривню. Використання таких інструментів не лише дозволить підтримати курс національної валюти, але і більше отримати громадянам доларів за продану гривню.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини