MENU

Єсилевський: Наші "хотєлки" в Нобелівському комітеті мало кого цікавлять. Головне, щоб премія була в цілому нам на користь і цю мету однозначно досягнуто

461 0

Премію миру я б на місці нобелівського комітету взагалі цього року нікому не давав. Бо трохи тупо присуджувати премію миру під час найбільшої війни з часів Другої світової.

Але вирішили дати і поділили між білоруським правозахисником, російським товариством "Меморіал" та українським "Центром Громадянських Свобод". І звичайно, багато хто миттєво побачив в цьому схиблений наратив про "три братні народи" і почав волати про зраду.

Таку думку у своєму блозі висловив провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України, стипендіат Марії Кюрі в Університеті Франш-Конте Семен Єсилевський, інформує UAINFO.org.

Я розумію, що зараз будь-яка згадка про щось російське викликає блювотні рефлекси та бажання натовкти пику, але давайте трохи охоленемо, та хоча б почитаємо, що написано у формулюванні премії. Жодної згадки про "братні народи" чи про те, що Україні чи Білорусі треба "дружити" з росією там нема. Формулювання цілком нормальне і не містить, як на мене, жодного зашквару.

Щодо меморіалу, то це найстаріша правозахисна організація на теренах пострадянських країн. Його заснували ще при союзі у 1987 р, а одним з засновників був легендарний десидент Андрій Сахаров (теж лауреат нобелівки). "Меморіал" займався документуванням злочинів сталінського тоталітаризму та боровся за права політичних в'язнів кремля. У 2021, напередодні нападу на Україну, "Меморіал" примусово закрили. Жодної антиукраїнської діяльності "Меморіал" не вів.

Читайте також: Нобелівська премія миру: Подоляк обурився, що крім України лауреатами стали Росія та Білорусь 

Якщо уважно почитати формулювання, то там всюди розставлені правильні та цілком однозначні акценти: росія розв'язала війну та вторглася в Україну, мали місце військові злочини проти цивільного населення України. Жодних натяків на "не все однозначно" нема.

Так, там є фраза "Nobel Committee wishes to honour three outstanding champions of human rights, democracy and peaceful co-existence in the neighbour countries Belarus, Russia and Ukraine", яку багато хто читає як "ви три братні народи, вам треба помиритися!" але давайте прочитаємо її очима, а не дупою.

Дослівний переклад такий: "Нобелівський комітет бажає відзначити трьох видатних борців за права людини, демократію та мирне співіснування в сусідніх країнах Білорусі, Росії та Україні". Відзначили "борців за мирне співіснування, які мешкають у трьох сусідніх країнах", а не "борців за мирне співіснування трьох сусідніх країн". Це таки дві великі різниці, як кажуть в Одесі.

Знову таки, мирне співіснування не обов'язково означає любов та братерство. Це означає не воювати. Все. Жодних закликів до порозуміння, братання чи, прости господи, прощення там нема.

Нобелівська премія миру кардинально відрізняється від інших тим, що вона апріорі сильно політизована та залежить від глобальної повістки та геополітичних течій. Це в принципі найбільш зашкварна премія. ЇЇ, наприклад, колись дали, прости господи, Ясіру Арафату за примирення з Ізраїлем. Чим то примирення закінчилося - всі прекрасно знають.

Ясно, що зараз геополітична подія №1 у світі - це війна росії проти України за участю Білорусі як сателіта. Тому у нобелівського комітету не було особливого вибору і треба було відзначити когось з регіону, який зараз знаходиться в центрі уваги. Тут важливо розуміти, що цю премію досить часто дають не за фактичні результати, а за процес боротьби за все хороше проти всього поганого - це норма. При чому знищення демократії в Білорусі та росії - це, з точки зору нобелівського комітету, теж дуже погано. З цим важко не погодитися, бо навряд чи умовний Нємцов замість путіна поперся би анексувати Крим та знищувати Україну, а Кохановський надав би йому плацдарм для нападу замість Лукашенка.

Читайте також: Нобелівська премія миру 2022: одним з лауреатів стали правозахисники з України

Важливо розуміти, що нобелівський комітет ніколи не стояв і фізично не може стояти на позиції оголошення конкретної країни та всіх її мешканців злочинцями та нелюдями, як би нам цього зараз не хотілося. Для нас нагородження когось з росії може виглядати знущанням та спробою виправдання, мовляв, це все путін, а не росіяни. Однак, наші хотєлки в нобелівському комітеті мало кого цікавлять - так, як нам хотілося б, не буде. Головне, щоб премія була в цілому нам на користь - це той максимум, на який можна розраховувати. І цю мету однозначно досягнуто!

Тому давайте порадіємо за першу в історії України нобелівську премію і не будемо нагнітати зраду там, де її нема.

 

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Семен ЕСИЛЕВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини