Абсолютна влада: чого чекати світу від третього терміну Сі Цзіньпіна
69-річний лідер ЦК Компартії Китаю Сі Цзіньпін отримав право втретє бути обраним генсеком, за що члени партії одноголосно проголосували останнім днем свого ХХ з'їзду. Тепер політик має абсолютно всі шанси зміцнитися як наймогутніший правитель Китаю з часів Мао Цзедуна, лідера-засновника Народної Республіки.
Як повідомляє Reuters, склад нового постійного комітету Політбюро буде представлено вже в неділю, 23 жовтня, коли Сі увійде до кімнати журналістів у Великій залі народних зборів, а за ним підуть інші члени нового Постійного комітету в порядку зменшення рангу, інформує UAINFO.org з посиланням на "Фокус".
На найближчі п'ять років Цзіньпін отримає практично необмежену владу, яку директор Китайського інституту SOAS Лондонського університету Стів Цанг уже порівняв із диктаторською, за якої "ніхто не зможе радити йому скоригувати курс".
Читайте також: Atlantic Council: Що Сі Цзіньпін сказав на XX з’їзді Компартії "між рядків"?
Новий Центральний комітет партії, що складається з 205 членів, обраний делегатами наприкінці тижневого з'їзду, не включає прем'єр-міністра Лі Кецяна, що звільняється, та колишнього лідера партії Гуандуна Ван Яна, що розглядався як потенційна заміна на посаду прем'єр-міністра. Лі, який у березні піде з посади прем'єр-міністра, та Вану, який очолює Народну політичну консультативну конференцію Китаю, по 67 років, і, відповідно до вікових норм Китаю, вони мають право пропрацювати ще п'ять років у Постійному комітеті, що складається з семи членів. Обидва вони пов'язані з Комуністичною лігою молоді, колись впливовою групою, яка втратила, за словами експертів, владу при Сі, і ні в кого з них немає міцних зв'язків із лідером Компартії. Крім того, Лі, в чиї обов'язки входить зміцнення економіки країни, нерідко виступав проти певних рішень Політбюро, що не подобалося Цзіньпіну.
Аналітики вже погоджуються, що в новому Політбюро більшість членів – близькі до Цзіньпіна люди.
"Головна тема цього конгресу, як видно з поправки до конституції та доповіді, – наголосити на основному статусі Сі. З цим з'їздом авторитет Сі ще більше зросте. У майбутньому ми побачимо велику концентрацію влади навколо Сі та навколо центру", – вважає старший науковий співробітник Інституту Східної Азії в Сінгапурі Чен Ган.
Читайте також: Ексглаву Китаю Ху Цзіньтао вигнали зі з'їзду компартії. ВІДЕО
Цим прогнозам сприяють поправки до статуту партії, ухваленим на з'їзді. Виправлення "Два істеблішменти" визначає Сі як "основного" лідера партії, а його ідеї — як керівні принципи майбутнього розвитку Китаю. Поправка "Дві гарантії" забезпечує "основний" статус Сі в партії та централізовану владу партії над Китаєм. Вона також закріпила "розвиток бойового духу, зміцнення боєздатності" у статуті партії, куди вперше був включений заклик протистояти сепаратистам, які прагнуть незалежності Тайваню, і стримувати їх.
"З огляду на все, Сі може робити все, що захоче. Це означає, що він більше не стикається з будь-яким опором або стриманням і противагами в СКП. Вся майбутня політика буде здійснюватися відповідно до його волі", — вважає вчений-політолог з Пекіна, який відмовився називати своє ім'я.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки