MENU

Ціни на газ впали: як провалився план Путіна і що на це вплинуло

1007 0

Ціни на газ впали: як провалився план Путіна і що на це вплинуло

Ціни на газ у Європі обвалилися у кілька разів. Незважаючи на спроби президента РФ Володимира Путіна влаштувати масштабну енергетичну кризу, ситуація стабілізувалася. Про те, що вплинуло на ціни та чого очікувати найближчим часом, читайте у матеріалі OBOZREVATEL, інформує UAINFO.org.

Ціни на газ обвалилися, "Газпром" прорахувався

Ринкова економіка перемогла Кремль. Росія припинила постачання блакитного палива через "Північний потік", Польщу, розірвала контракти з країнами, які відмовилися платити рублями. Зробила все, щоб спровокувати глибоку енергетичну кризу у Європі. І все це виявилося марно.

Ціни на газ у Європі справді злетіли. Але слідом на європейський ринок ринули постачальники газу з усього світу: продавати вигідніше там, де за товар більше платять. Як результат, ЄС вдалося заповнити свої газові сховища, а пропозиція почала домінувати над попитом. Ціни різко почали знижуватися. Так працює економіка.

Чому впали ціни:

  • збільшилися постачання зрідженого газу, зросла пропозиція;
  • знизилося споживання газу (за рахунок заходів економії, а також через теплу осінь).

"За моєю інформацією, зараз на короткострокових ринках газ продається за ціною на рівні 40-45 євро за МВт*год. У перерахунку на кубометри це близько 500 доларів за тисячу кубометрів", – розповідає ексдиректор інтегрованих комунікацій "Нафтогазу" Максим Білявський. Щоправда, йдеться про "ринок день наперед". Він скоріше реагує на цінову кон'єктуру.

Читайте також: Країни ЄС ризикую втратити контроль над своїми запасами газу в сховищах — Bloomberg

Якщо ж оцінювати ф'ючерси (при покупці блакитного палива на наступні місяці), то ціна все ще порівняно висока (близько 980 доларів). Але й вона в кілька разів нижча, ніж у серпні. Росія намагалася ввести ЄС у період затяжної енергетичної кризи, проте лише прискорила процес відмови від блакитного палива агресора.

Якщо в лютому залежність від блакитного палива з РФ була на рівні 40% (частка в імпорті), то на цей момент знизилася до 7%. Така цифра зберігається за рахунок окремих країн, які продовжують купувати блакитне паливо в агресора (зокрема Угорщина через "Турецький потік").

"Спостерігається профіцит пропозиції. На таких чинниках і стоїть кон'юнктура. Водночас хотів би звернути увагу, що падіння цін на газ у Європі вплинуло на зміну гуртових цін в Україні. Зараз на листопад можна купити газ за ціною 27-28 грн за кубометр. Це досить хороша новина і позитивно вплине на формування цін на товари в споживчому кошику", – прогнозує експерт.

Як змінюватимуться ціни на газ

Приблизно за два тижні очікується зниження температури повітря в Європі. Це призведе до зростання споживання тепла, натомість збільшиться попит на газ. Невеликий запас є і в тих танкерах, які вже прибули та чекають на своє розвантаження, проте загалом це однозначно призведе до подорожчання блакитного палива.

Хороша новина – ймовірно, газ не коштуватиме дорожче, ніж минулої зими. І це при тому, що минулого опалювального сезону Росія повністю виконувала свої контрактні зобов'язання.

Вартість тисячі кубометрів газу може бути близько 700-850 доларів. Теракти з боку Росії, вибухи на енергетичних об'єктах можуть тимчасово підняти ціни, але потім вони знову стабілізуються. "Є ризики. Це насамперед терористичні атаки з боку РФ. Це може вплинути на ціни до локалізації наслідків", – розповідає ексспівробітник "Нафтогазу".

Читайте також: Усього за вісім місяців Європа знайшла заміну для двох третин російського газу — Урсула фон дер Ляйєн

Тут також варто зазначити, що ціноутворення на ринку хочуть кардинально змінити. Як каже радник віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іван Нагорняк, Україна очікує запровадження стелі цін на блакитне паливо з РФ. Розмір цієї стелі змінюється, проте якщо Єврокомісії вдасться домовитися про граничну ціну, а держави-члени таку ідею підтримають, ймовірно, це також може дозволити скоротити вартість енергоресурсів.

Механізм цього рішення такий:

Усі держави ЄС закуповуватимуть блакитне паливо спільно. Тут винятку для себе досягла Угорщина. За бажанням вони можуть відмовитися від спільних закупівель.

Купувати блакитне паливо ЄС у Росії лише у тому разі, якщо вартість не перевищуватиме певний рівень.

Ціна має бути досить високою для того, щоб РФ була зацікавлена у продажу (щоправда, інших достатніх ринків збуту, окрім як ЄС, у них немає), проте водночас досить низькою, щоб агресор не отримував надприбутку.

Загалом наразі можна стверджувати: плани Путіна обвалити енергетичний ринок ЄС уже провалилися. Енергоресурси справді подорожчали, це призвело до зростання інфляції, але наслідки такого зростання швидко ліквідовуються.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

Обозреватель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини