MENU

Лідар знайшов у джунглях стародавню столицю Зміїного царства

2620 0

Лідар знайшов у джунглях стародавню столицю Зміїного царства

Розкопки могутнього міста на кордоні Мексики та Гватемали вперше провели майже сто років тому. Вже тоді його площа вразила археологів. Але нові технології, можливо, навіть збільшать масштаби Калакмуля.

Національний інститут антропології та історії Мексики в рамках проєкту Bajo Laberinto ("Нижче лабіринту") провів повітряну лідар-зйомку 95 квадратних кілометрів джунглів, що прилягають до раніше вивченої території Калакмуля. Технічну сторону взяв на себе Національний центр повітряного лазерного картографування Х'юстонського університету (Техас, США), інформує UAINFO.org.

Калакмуль – третя відома нам столиця майянської династії Кануль (Змії). За сучасними уявленнями, Канульське царство існувало з I століття до нашої ери до X століття нашої ери, і саме його дії багато в чому визначали політику майя у пізньокласичний період.

Читайте також: Що згубило Пальмірське царство, з'ясували вчені

Місто знайшов у 1931 році американський археолог Сайрус Ланделл. Взагалі він був ботаніком і в джунглі пішов для поповнення гербарію, але натрапив там на невідомі раніше піраміди. В результаті багаторічних досліджень, які регулярно переривалися через непросту політичну ситуацію в регіоні, археологи дійшли висновку, що знайдене місто — Чикнааб (городище називається Калакмуль) — остання столиця могутнього Канульського царства (інші назви — Каан, Зміїне царство) майя.

Площа міста визначили у 20 квадратних кілометрів. Це приблизно вдвічі більше за давній Вавилон. Археологи знайшли близько п'яти тисяч будівель, сто з яких були вельми великими громадськими будинками та пірамідами. На думку вчених, у місті на піку його розквіту жили приблизно 50-60 тисяч осіб. Нові дані можуть суттєво підвищити оцінку чисельності населення.

Результати повітряної лідар-зйомки показали, що під густим покривом дерев ховається щільна і складна міська забудова. Було виявлено житлові комплекси, які можна порівняти із сучасними таунхаусами, тільки більші за розміром. Деякі з них складалися з понад 60 окремих будівель, де проживали люди зі складними внутрішньосімейними зв'язками.

Ці житлові комплекси згруповані навколо численних храмів, святилищ і можливих ринків, архітектурна щільність яких дозволяє вважати Калакмуль одним з найбільших міст Америки близько 700 року нашої ери.

Дослідники були здивовані масштабом та ступенем складності міської забудови, виявленої на знімках з повітря. Масштаб модифікації ландшафту відповідав масштабу міського населення, оскільки вся доступна земля була покрита водними каналами, терасами, стінами та греблями, що дозволяло забезпечити максимальну продовольчу безпеку та достатню кількість води для мешканців міста.

Читайте також: У Китаї археологи вивчають величезне місто невідомої цивілізації

Нові дані збігаються з тими, що ми можемо витягти з розшифрованих джерел та ранніх археологічних знахідок. За ними відомо, що у першій половині VII століття Кануль вів війну з сусідом та основним суперником за гегемонію серед держав майя – Мутульським царством. Хоча у війні загинув правитель Зміїної держави, Мутуль був завойований.

Царем Кануля став Йукноом-Ч'єєн II, і за нього царство вступило у пору свого найвищого розквіту. Гегемонія склалася: правитель зі Зміїної династії міг втручатися у призначення правителів і політику, що провадилась в інших державах майя. Натомість була обіцяна військова підтримка у разі потреби.

Мутульське царство було вкрай незадоволене таким станом справ, тому війни практично не припинялися. В результаті однієї з них, у 730-х роках, Зміїний цар загинув, а союз, що склався навколо його держави, припинив своє існування. Відновити колишню могутність його наступникам більше не вдалося.

Найпізніше датування будівлі з Калакмуля – 909 рік. Якщо надалі люди й будували щось на цих землях, то археологи до цих місць ще не дісталися. 

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини