Цивілізації доколумбової Америки створили стабільну мережу наркоторгівлі ще до нашої ери
Один із ритуалів мешканців південного Перу: жертві відрубували голову, з якої потім робили амулет / Dagmara Socha et al
Приблизно дві тисячі років тому на півдні сучасного Перу принесли в жертву дитину. Наразі вчені з'ясували, що перед смертю її нагодували кактусом, що містить психоактивні речовини. І це не єдиний випадок.
У Journal of Archeological Science вийшла робота, автори якої досліджували останки 22 осіб, пов'язаних із культурою Наска. Це доколумбова цивілізація, що існувала на півдні сучасного Перу, в долинах і однойменному плато. Її представникам приписують створення геогліфів Наска, але, щоправда, в науковій спільноті згоди з цього питання наразі немає, інформує UAINFO.org.
Доколумбові цивілізації часто були схильні до кривавих ритуалів — і це не пропаганда конкістадорів, а дані археологів. Раніше та сама група вчених опублікувала роботу, в якій розповіла про деякі особливості жертвоприношень — щоправда, не представників Наска, а інків. Перш ніж убити двох дітей, інки дали їм коку та аяуаску. Інакше кажучи, наркотики.
У новому дослідженні автори наводять результати аналізу волосся з голови дитини, принесеної в жертву на плато Наска. Виявилося, що її спочатку нагодували кактусом Сан-Педро (Echinopsis pachanoi), після чого відрубали голову. Тіло поховали, а голову муміфікували – це так звана трофейна голова, амулет.
Читайте також: Майя використовували рештки людей для створення ритуальних м'ячів – вчені
Кактус Сан-Педро містить мескалін – сильний галюциноген. Вчені вважають, що корінні цивілізації Америки використовували цю колючу рослину в традиційних ліках та під час ритуалів.
Доказ того, що дитині перед вбивством дали пожувати кактус, - перший випадок вживання Сан-Педро людиною, яка живе на південному узбережжі Перу. І це перше свідчення того, що деяким жертвам, з голів котрих робили амулети, перед смертю давали стимулятори.
Усього під час дослідження вчені зібрали зразки волосся з чотирьох трофейних голів, три з яких належали дорослим, а також з 18 мумій дорослих та дітей. Токсикологічні експертизи показали, що багато померлих перед смертю вживали деякі види психоактивних або стимулюючих рослин.
До числа вживаних рослин входило листя коки, кактус Сан-Педро і ліана, яку називають лозою духів, а латиною — Banisteriopsis caapi. Остання — основний компонент аяуаски, галюциногенного напою, що містить гармін та гармалін (дві сполуки, що використовуються у сучасних антидепресантах).
Тільки от лоза духів на півдні Перу не росте, і малоймовірно, що вона росла там дві тисячі років тому. Так само листя коки ніде було взяти в цьому регіоні — їх могли лише привезти з Північного Перу або з Амазонії.
Читайте також: "Не варіть голови". Археологи здивовані через загадкові написи в єгипетському храмі трьох божеств
У 2006 році в Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine вийшло дослідження, присвячене використанню лікарських рослин корінними громадами Північного Перу. Райнер Буссманн, автор роботи, вивчив торгові шляхи різних культурних рослин у цій частині світу. Дагмара Соча, провідний автор нового дослідження, наклала дані Буссманна на свідчення вживання наркотиків корінними жителями Південної Америки, які знайшла її група. З'ясувалося, що маршрути збігаються, але лише частково.
Вживання наркотиків датується періодом 100 рік до нашої ери — 450 рік нашої ери. І вже в цей час карта наркотрафіку була ширша за карти торгівлі ненаркотичними рослинами. Тобто вживати рослини, що містять психоактивні речовини, почали досить рано, і торгівлю ними налагодили також давно. Їх перевозили з Амазонії вгору і вниз узбережжям Перу.
«Наше дослідження показує, що ці рослини були надзвичайно важливими для різних культур у медичних та ритуальних цілях. У цей період не існує [письмових записів], тому все, що ми знаємо про Наска та інші довколишні культури, отримано в результаті археологічних розкопок», — сказано в роботі.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки