Прихована депресія: 11 ознак, на які варто звернути увагу
Як ви думаєте, на що схожа депресія? Напевно, як і більшості з нас, перше, що малює ваша уява, це сумних, безрадісних людей, які постійно плачуть і рідко коли бувають щасливими. Проте, це досить обмежений погляд на депресію.
Насправді, депресія носить безліч масок, про які ви могли і не здогадуватись, особливо, якщо мова йде про приховану депресію.
Про це на власній сторінці у Facebook пише сімейний психолог Наталія Гаєвська, інформує UAINFO.org.
Депресія - це не лише про фізіологічні зміни у функціонуванні головного мозку, це певний, багато в чому спотворений спосіб мислення, сприйняття себе та інших, свого місця в соціумі, а також певні зміни в поведінці, на які варто звернути увагу.
Про наявність прихованої депресії може свідчити:
1. Зміна режиму сну.
Тривожний сон, безсоння, часті прокидання, складність із засинанням чи пробудженням можуть бути симптомами депресії.
2. Зміна харчових звичок.
Чи помічаєте ви, що ваші харчові звички різко змінилися в порівнянні з іншими періодами вашого життя? Часто їжа може способом справитись з депресією, особливо для тих, хто намагається приховати цей стан і від інших, і від себе самого.
3. Ви стаєте занадто самокритичні.
Потреба відповідати якимось критеріям часто призводить до постійного незадоволення собою, почуття сорому та виснаження.
4. Ви відчуваєте сильні емоції.
Нерідко при прихованій депресії ви можете відчувати сильний гнів чи роздратування. Ці почуття можуть виникати через постійну внутрішню напруженість, переповненість складними емоціями та переживаннями, які не знаходять іншого вираження.
5. У вас навпаки може сформуватися звичка уникати або заперечувати власні почуття та емоції.
Натомість ви можете шукати спосіб, щоб відволіктись вiд своїх переживань. Як варіант, це можуть бути різні форми узалежнення.
6. Ви стаєте одержимі своєю ціллю і «місією».
Часто депресія змушує відчувати себе загубленими, так ніби ви без жодного курсу пливете рікою життя. Це може спонукати до роздумів про зміст життя, власне призначення. За всім цим ховається величезна потреба заповнити внутрішню порожнечу чимось, що буде здаватись цінним і важливим, а головне, дасть відчуття опори і правильного життєвого курсу.
7. Вам стало нецікавим те, чим ви займалися раніше.
Прихована депресія може суттєво знизити мотивацію займатися справами, які раніше приносили задоволення, як-от спорт, творчість, зустрічі з друзями тощо.
8. Ви просите про допомогу, але потім знаходите відмовки, щоб її не прийняти, або знецінюєте її.
При прихованій депресії прийняти допомогу інших часто означає визнати власну неспроможність впоратися з проблемами, що може сильно вдарити по самооцінці.
9. Ви відчуваєте складнощі з емоційною близькістю.
Якщо ви приховуєте депресію, то вам може бути складно виразити вразливість, пов’язану з близькістю. Проте ви легко можете проявляти увагу і турботу про інших, але не приймати цього, якщо йдеться про вас. Може виникнути страх поділитися своїми найглибшими почуттями чи емоціями, побоювання, що хтось не прийме їх і тим самим відштовхне вас.
10. Ви занадто багато уваги приділяєте вдячності.
Багато хто помилково вважає, що вдячність позбавляє від негативних емоцій, особливо, якщо ви концентруєтесь лише на хорошому. Такий підхід може виявитись шкідливим, оскільки ви постійно будете ігнорувати, знецінювати або відчувати провину за будь-які негативні відчуття, що виникатимуть у вас стосовно конкретної людини чи подій.
11. Прихована депресія може «заставити» вас розділяти свої почуття на «добрі» і «погані».
Уникання «поганих», «негативних» емоцій та почуттів пов’язаних з болем, розчаруванням, втратами дає лише короткочасне полегшення. В перспективі це призводить лише до накопичення симптомів, а не до вирішення проблеми.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки