Китайський аеростат використовувався для спостереження за стратегічними об'єктами США, – Пентагон
У Пекіні заявили, що дуже незадоволені збиттям і стверджують, що це була метеорологічна куля, що збилася зі шляху.
Сполучені Штати Америки 4 лютого збили китайський аеростат, який раніше зайшов у їхній повітряний простір. У Пентагоні заявили, що Китай використовував повітряну кулю для спостереження за американськими стратегічними об'єктами в континентальній частині країни. Про це сказав міністр оборони США Ллойд Остін, інформує UAINFO.org з посиланням на Оbozrevatel.
Цей повітряний обʼєкт був збитий винищувачами Північного командування Збройних сил США.
У Пентагоні зазначили, що президент Джо Байден віддав наказ про збиття аеростата-шпигуна одразу, як дізнався про нього. Це мали зробити одразу, як тільки операцію було б можна виконати без надмірного ризику для життя американців.
Однак тоді куля рухалася над землю, тож, за розрахунками військових, її було небезпечно збивати через великі розміри та вагу аеростата, а також через висоту його польоту.
"Згідно з дорученням президента, Міністерство оборони розробило варіанти безпечного збиття повітряної кулі над нашими територіальними водами, уважно стежачи за її маршрутом і діями зі збору розвідданих", – сказано в повідомленні.
Операцію провели в координації та за повної підтримки уряду Канади: ця країна також брала участь у відстеженні руху повітряної кулі КНР.
"Президент Байден та його команда національної безпеки завжди ставитимуть на перше місце безпеку американського народу, одночасно ефективно реагуючи на неприйнятне порушення КНР нашого суверенітету", – додали в оборонному відомстві.
У Міністерстві іноземних справ Китаю вже висловили "сильне невдоволення і протест" тим, що США збили їхню повітряну кулю, яку вважали шпигунською. Про це повідомляє ВВС із посиланням на МЗС Китаю.
"Китайська сторона неодноразово інформувала американську сторону після перевірки, що аеростат призначений для цивільного використання і потрапив на територію США через форс-мажорні обставини", - заявили в МЗС Китаю, додавши, що це була абсолютно випадковість.
Читайте також: У США вирішили не збивати китайський аеростат, який змусив Блінкена скасувати візит у Пекін
Нагадаємо, на початку лютого над Монтаною помітили повітряну кулю. Передбачається, що вона залетіла до американського неба з боку Алеутських островів. Як пише Financial Times, у штаті Монтана знаходиться одна із секретних баз з ядерними ракетами.
Далі підозрілий предмет побачили над штатом Айдахо, де також розташовані шахти для ядерних ракет та дослідницькі центри. Перед тим, як залетіти в повітряний простір США, аеростат відстежувала влада Канади.
Як заявив 2 лютого представник Пентагону Пет Райдер, це розвідувальний китайський аеростат.
"Уряд відстежує висотний аеростат-зонд, який прямо зараз знаходиться над континентальною частиною Сполучених Штатів. Ми продовжуємо відстежувати його політ", - зазначив він.
За його словами, оперативно було вжито заходів для захисту від збору конфіденційної інформації, а на перехоплення було піднято F-22 Raptor, а також літаки далекого радіолокаційного виявлення.
Інцидент спробувала пояснити речник МЗС Китаю Мао Нін. З її слів, це цивільний апарат для наукових досліджень.
"Хочу наголосити, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародних законів. Китай не має наміру порушувати територію і повітряний простір будь-яких суверенних держав", - додала вона.
Вона також пояснила, що аеростат для збирання метеоданих з'явився над США не за планом, а просто відхилився від маршруту через вітер.
Читайте також: У США збили китайську кулю-розвідника у небі над Південною Кароліною. ВІДЕО
На тлі інциденту з повітряною кулею держсекретар США Ентоні Блінкен відклав візит до Китаю, який планувався цього тижня. Про скасування поки що не йдеться, оскільки він не хоче роздмухувати скандал і не бажає, щоб це стало головною темою його обговорень з китайськими чиновниками.
Проте Блінкен у розмові з главою зовнішньополітичного відомства Китаю Ваном І заявив, що політ китайського аеростата над США є порушенням міжнародного права.
Китайська сторона вирішила не піднімати градус та обмежилася заявою про те, що скасування візиту - це внутрішні справи Вашингтона. Там ще раз наголосили, що повітряна куля з'явилася над США через форс-мажорні обставини під впливом західних вітрів. А також закликали американських політиків не використовувати момент для атаки та дискредитації Пекіна.
4 лютого вдень стало відомо, що кулю таки спробують збити, коли вона опиниться над Атлантичним океаном. О 21:45 за київським часом винищувач F-22 США збив підозрілий предмет, і це транслювали у прямому ефірі американського ТБ.
"Військові США збили китайський аеростат над Атлантичним океаном за допомогою ракети AIM-9X", - пишуть ЗМІ.
Журналісти вказали, що по цілі випустили лише одну ракету.
Наразі ведеться операція зі збору уламків. До цього було закрито повітряний простір між Північною та Південною Кароліною.
Читайте також: У США планують створити екраноплани для військових. ФОТО. ВІДЕО
Китайські аеростати й раніше фіксували над США. Зокрема, у лютому минулого року схожу повітряну кулю помітили у нейтральних водах на північний захід від Гаваїв, а незадовго до цього - в районі острова Гуам у Тихому океані.
Крім того, "повітряні вторгнення" відбувалися за президентства Дональда Трампа.
Як правило, шпигунський аеростат дозволяє отримувати якісніші знімки місцевості порівняно з іншими засобами. Він також літає на дуже великій висоті, і тому не так уразливий для засобів протиповітряної оборони в порівнянні з дронами або літаками. Наприклад, ця куля летіла на висоті близько 20 кілометрів.
Крім того, як пише Bloomberg, такі зонди можна розгорнути за короткий час, і вони здатні знімати об'єкти під іншими кутами, ніж супутники. А це, своєю чергою, відкриває ширші можливості у розвідці.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки