MENU

WP: Пентагон хоче відновити цілком таємні програми в Україні

1465 0

Пентагон просить Конгрес відновити фінансування двох цілком таємних програм в Україні, які були зупинені перед російським вторгненням торік. Позитивне рішення американського парламенту дозволить Силам спеціальних операцій США наймати українських оперативників для стеження за пересуванням російських військ і боротьби з дезінформацією.

Про це пише Washington Post з посиланням на чинних і колишніх американських чиновників, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

Рішення навряд чи з’явиться до осені. Високопосадовці в сфері оборони готують пропозицію, яку американські законодавці зможуть розглянути у наступні місяці, коли почнеться робота над законопроектом про політику і фінансування Пентагону на наступний рік. В разі успіху, таємні програми будуть відновлені в 2024 році. Хоча залишається незрозумілим, чи адміністрація Джо Байдена дозволить американським спецпризначенцям повернутися в Україну для управління цими операціями. Чи американські військові зможуть зробити це з території котроїсь з сусідніх країн. Жоден військовий США не діє в Україні з початку російсько-української війни окрім невеликої групи, яка охороняє посольство в Києві.

В Конгресі Washington Post сказали, що важко спрогнозувати, яким буде рішення, особливо зважаючи на те, що республіканці розділилися в ставленні до великих витрат на допомогу Україні. Інші ж стверджують, що програми, про які йдеться, коштують недорого - 15 мільйонів доларів на рік, щоб профінансувати діяльність по всьому світу. І це дріб’язок у порівнянні з десятками мільярдів доларів, які виділяються на те, щоб підготувати і озброїти українських військових, а також поповнити американські запаси зброї.

Читайте також: У Пентагоні анонсували "дуже предметні" обговорення військової допомоги Україні на зустрічі "Рамштайн-9" 

Військові хочуть якомога швидше відновити таємну діяльність в Україні, щоб відносини, які важко було збудувати, не були втрачені під час затяжної війни, - сказав тризірковий генерал у відставці Марк Шварц, який керував спеціальними операціями США в Європі, коли програми були запущені в 2018 році.

«Коли ви призупиняєте такі речі, тому що масштаби конфлікту змінилися, ви втрачаєте доступ. І це означає, що ви втрачаєте інформацію і розвідувальні дані про те, що насправді відбувається в конфлікті», - пояснив Шварц.

Американські сили спеціального призначення, використовуючи подібне фінансування, вже багато років платять обраним іноземним військовим і воєнізованим формуванням на Близькому Сході, в Азії і Африці, використовуючи їх як «заміну» у контртерористичних операціях проти «Аль-Каїди», «Ісламської держави» і пов’язаних з ними груп. Нові такі програми на зразок тих, які працювали в Україні, вважаються формою «нерегулярних методів війни». Вони націлені проти ворогів, таких як Росія і Китай, але без вступу у відкритий конфлікт.

Критики включно з тими, які обіймають посади на Капітолійському пагорбі, кажуть, що така діяльність створює ризик більш прямого втягування США у війну, яка триває на території України. Чиновники у сфері оборони ж наголошують, що на відміну від значно більших і більш відкритих зусиль Пентагону, покликаних озброїти українських військових, таємні програми не підвищують бойові можливості України. Тому що оперативники і їхні американські колеги виконували лише завдання, не пов’язані з насильством, поки програми не були призупинені торік.

«Сурогатні» операції на зразок тих, які виконувалися в Україні, називаються «програмами 1202». Їхня назва пов’язана з пунктом 1202 закону «Про дозвіл на національну оборону» від 2018 року, який схвалював фінансування таких дій. Формулювання також говорить, що такі програми не можна використовувати під час «традиційного збройного конфлікту». Через це українські програми були призупинені минулого року, коли Росія почала повномасштабне вторгнення. Пентагон безуспішно намагався переглянути це формулювання, коли Конгрес обговорював цьогорічний оборонний бюджет. Американські військові хочуть змінити пункт так, щоб він дозволив подібну таємну діяльність у випадку, якщо країна-господар, а не США, вступає у відкриту війну.

Читайте також: У Пентагоні оцінили, чи може Білорусь вступити у війну проти України 

Тризірковий генерал у відставці Кеннет Тово, який очолював Сили спецоперацій Армії США, коли програми 1202 були запропоновані і схвалені, пояснив, що військові занепокоєні втратою корисних джерел розвідувальної інформації в Україні через такі обмеження. І вони не хочуть, щоб це повторилося знову в іншому конфлікті.

«Це вже наша звичка. Ми вимикаємо якісь речі, виводимо людей після років інвестування в рамках негайної реакції на зміни в конфлікті, а потім дивуємося, коли отримуємо менше інформації і менше розуміння, що відбувається», - сказав Тово.

Опоненти рішення стверджують, що Росія може розцінити відновлення програми як провокацію і відповісти на це розширенням масштабів війни. Один чиновник, поінформований про деталі обговорення у Вашингтоні, сказав, що з цих причин Пентагону буде важко перемогти скептично налаштованих конгресменів.

«Те, що починається як розвідувальна місія, може швидко перетворитися в бойову, якщо в замінників почнуть стріляти. Я думаю, що така вірогідність в Україні реальна. І я не знаю, як Міноборони збирається змінити думку людей в Конгресі щодо цього», - сказав виданню неназваний чиновник.

Пропоненти, серед яких є нинішні і колишні чиновники у сфері оборони, а також члени Конгресу, кажуть, що програми 1202 здаються більш агресивними, ніж вони є насправді, через секретність. Однак, пункт 1202 відрізняються від іншого положення - пункту 127е, який дозволяє Силам спецоперацій США платити і забезпечувати іноземні війська, а також відправляти їх на завдання з метою вбити чи захопити підозрюваних терористів. Натомість «замінники» виконують те, що в американській армії називають «не кінетичними» або ненасильницькими місіями. Один чиновник у сфері оборони сказав виданню, що Конгрес більше знайомий з контртерористичними програмами, тому що впродовж багатьох років його інформували про таку активність частіше. Конгресменам важко пояснити, що новіші програми використовуються «взагалі по-іншому».

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

ZN.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини