MENU

Знайдено зірку, на якій відбуваються небачені раніше спалахи, здатні знищити життя на інших планетах

543 0

Знайдено зірку, на якій відбуваються небачені раніше спалахи, здатні знищити життя на інших планетах

У двозірковій системі V1355 Оріоніс знаходиться зоря, яка викидає суперспалахи, що у 10 разів потужніші за найсильніші спалахи, які будь-коли фіксувалися на нашому Сонці. Вчені кажуть, що ніколи не бачили такої потужності у зірок і вважають, що якби така зірка була поряд із Землею, це загрожувало б існуванню життя на планеті.

Про дослідження вчені з Кіотського університету в Японії розповіли у статті, опублікованій науковим журналом The Astrophysical Journal. Суперспалах вдалося помітити завдяки одночасним спостереженням із Землі за допомогою телескопу " Сеймей " та з космосу – завдяки транзитному супутнику для дослідження екзопланет (TESS).

На нашому Сонці теж бувають спалахи, вони призводять до виникнення геомагнітних бур, а більш сильні спалахи можуть впливати на супутниковий та радіозв'язок і навіть спричинити дуже масштабні блекаути. Також такі сонячні спалахи призводять до головного болю у людей із групи ризику (гіпертоніки, гіпотоніки, люди із хворобами серця). Але поряд із зіркою з системи V1355 Оріоніс, наше Сонце просто дитина, яка надто гучно грається.

Читайте також: Вчені розкрили таємницю Марса 

Команді астрономів на чолі з Шуном Іноуе вдалося зафіксувати суперспалах, який почався з масивного високошвидкісного протуберанця. Вчені зізнаються, що були здивовані його потужністю, оскільки нічого подібного раніше не бачили.

Швидкість спалаху становила щонайменше 990 км/сек. Це майже втричі вище, ніж швидкість, яка потрібна, щоб подолати гравітаційне тяжіння зорі – за даними вчених цей показник становить 347 км/сек. Це означає, що виверження протуберанця звільнилося від гравітаційного тяжіння зорі та перетворилося на корональний викид маси.

Внаслідок цього трильйони тонн небезпечного матеріалу були спрямовані у космос і, ймовірно, до однієї з планети системи.

Настільки потужні спалахи, як розрахували вчені, можуть вплинути на еволюцію планет у системі та їхніх атмосфер. Ба більше, спалах достатньої потужності може знищити будь-яке життя на цих планетах.

Читайте також: Невдача: Японія втратила свій космічний корабель під час посадки на Місяць

V1355 Оріоніс розташована за 400 світлових років від Землі у сузір'ї Оріона. Система має зорі як K-, так і G-типу (як наше Сонце). Зірка K є субгігантом і джерелом спалаху.

Вимірювання, зроблені японськими вченими, спрямовані на те, щоб допомогти астрономам зрозуміти, як починаються суперспалахи а виверження.

Результати їхніх спостережень також свідчать про необхідність подальшого моделювання та симуляції протуберанців на зорях цього типу, особливо у подвійній системі. Серед іншого, як вважають вчені, важливо зрозуміти, скільки маси зоря втрачає через свої протуберанці та пов'язані з ними викиди корональної маси.

Подальші спостереження за зорею допоможуть з'ясувати, що саме відбувається на її поверхні та з магнітними полями обох типів зір.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Обозреватель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини