MENU

Сигнал до зміни правил гри? Про що говорить відмова міністра освіти від ступеня кандидат наук

990 0

Сигнал до зміни правил гри? Про що говорить відмова міністра освіти від ступеня кандидат наукОксен Лісовий

Оксен Лісовий, міністр освіти та Сергій Бабак, народний депутат, голова профільного комітету з питань освіти, науки та інновацій, демонстративно відмовилися від наукових ступенів

Отже, міністр освіти і науки Оксен Лісовий синхронно із главою профільного комітету ВРУ вийшли із заявами про відмові від наукових ступенів. Про що це і які наслідки від таких кроків? Чи є це спробою підчистити репутацію? Почасти так, пише для  NV,ua  експерт напрямку "Освіта" Українського інституту майбутнього Микола Скиба, ынформуэ UAINFO.org.

Це є виразний жест, що покликаний просигналізувати про дистанціювання від часу і середовища, де науковий ступінь і наука є по суті ознакою статусу. Такою собі бляшаною медалькою «під золото». Прагматичним наслідком може стати нівелювання моди серед політиків на звання як ознаку солідності. А значить зменшення кількості тих, хто «захищається» лише для позірного статусу. А отже — зменшення витрат з бюджету на доплати за наукові звання.

Комунікаційним наслідком — наука і все, що стосується підтвердження звань і статусів, має перейти науковій спільноті. А отже наукові і адміністративні ієрархії мають бути розділені. Наприклад, в університеті це може призвести до розділення сфер повноважень і влади між ректором, як адміністратором і очільником вченої ради, як координатора дослідницької складової. Сумою і першого, і другого може стати те, навколо чого ламається так багато списів — поворот від замовних дисертацій до академічної доброчесності.

Втім, для цього окрім публічних жестів необхідні зміни до законодавства, розробка і запуск нових політик у сфері вищої освіти і науки. Тоді для багатьох ректорів вчинок міністра може бути сигналом на кшталт: «першому гравцю приготуватися». Приготуватися до зміни правил гри в управлінні університетами. Тоді зміни будуть системними.

Якщо ж дивитися на перспективу, то законодавчі зміни мають призвести до скасування доплати за статуси і знімають вимогу щодо наявності наукового ступеню при призначенні на посаду. Далі постане питання, а хто ж має відповідати за визнання звань і ступенів. Логічно, щоби у підсумку це були університети і наукові інститути. Для необхідно попрацювати на тим, щоби ці структури стали спроможними. А також виробити механізм управління репутацією.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Микола СКИБА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини