"Берегині евакуювалися". Будинок-музей художниці Поліни Райко в окупованих Олешках опинився під водою. ФОТО
Будинок-музей Поліни Райко опинився під водою (Фото:@Музей Івана Гончара)
На третю добу після знищення російськими військами дамби ГЕС найгірша ситуація спостерігається на окупованому лівобережжі Херсонщини, зокрема у місті Олешки. Стало відомо, що повністю затоплений будинок-музей художниці Поліни Райко.
Підрив росіянами Каховської ГЕС призвів до масштабної екологічної та техногенної катастроф, через яку крім десятків тисяч людей і невідомої кількості тварин можуть, в зоні ризику опинилися історичні і культурні пам’ятки та туристичні об'єкти. Зокрема вже відомо, що у місті Олешки, що на окупованому Лівобережжі, пішов під воду будинок-музей української художниці Поліни Райко, яку ставлять в один ряд зі знаменитими представницями наївного мистецтва Катериною Білокур та Марією Примаченко. Через дію води унікальний стінопис може бути знищений, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Будинок-музей Поліни Райко / Фото: @Ельдар Сарахман/Українська правда
Поліна Райко / Фото: @cкрін з фільму Лариси Петрушенко Дорога до раю/Українська правда
Як повідомив представник благодійного фонду імені Поліни Райко художник Семен Храмцов у Facebook, станом на 18:00 7 червня будиночок з фресками опинився під водою, проте малюнок Берегині був евакуйований і знаходиться в безпеці.
Хто така Поліна Райко і чим унікальний її будинок-музей
Поліна Райко народилася і все життя прожила в містечку Олешки на Херсонщині. Вона почала малювати у 69 років у 1998 році. Померла у віці 75 років у 2004 році.
Першим її малюнком став білий голуб на хвіртці. За кілька років вона вкрила малюнками всі поверхні свого будинку — стіни, ворота, паркан, літню кухню. Серед малюнків — янголи, птахи, риби, чудернацькі тварини, люди, квіти, зірки, церкви, лики Христа і Богородиці, чорний ворон, що вбиває пташеня, фреска до дня перемоги у Другій світовій війні, портрет її чоловіка рибака у човні. Загалом малюнками-фресками вкриті сім кімнат. Цей будинок є унікальною пам’яткою культурної спадщини України.
Фото: @Tetyana Teren/Facebook
Фото: @Ельдар Сарахман/Українська правда
Все життя пропрацювавши в колгоспі Поліна Райко була художницею-самоучкою. До малювання її привів ряд трагедій у родині - жахлива смерть єдиної доньки в результаті автомобільної аварії, смерть чоловіка, злодійкуватий син, який відсидів у тюрмі, а після звільнення збиткувався з матері поки не помер від цирозу печінки.
Фото: @Богдан-Олег Горобчук/Facebook
«Ніде не навчаючись живопису, Райко створила власну „іконографію“. Розміщення тих чи інших сюжетів було пов’язано з розташуванням кімнат у будинку. Наприклад, з дверей спальні видніється розпис із зображенням її весілля; вхід у спальню прикривають леопарди-птахи — хранителі й захисники; у печі намальована маленька чорна собака, а над вогнищем — войовничий шуліка. Практично кожна композиція в кімнатах має своєрідний оберіг у вигляді пари лелек, лебедів, голубів», — наводить цитату мистецтвознавиці Тетяни Кочубинської Суспільне.
Фото: @Tetyana Teren/Facebook
Фото: @Ельдар Сарахман/Українська правда
Фото: @Ельдар Сарахман/Українська правда
У 2008 році художник В’ячеслав Машницький створив Херсонський обласний благодійний фонд ім. Поліни Райко, який опікувався збереженням будинку. До повномасштабного вторгнення у будинку проходили фестивалі, проводилися резиденції, знімалося кіно. Як зазначає у Facebook художник Богдан-Олег Горбачук, під час окупації В’ячеслав Машницький зник безвісти.
У 2018 році фотографії фресок Поліни Райко брали участь у виставці Дослідницької платформи Свій простір у PinchukArtCentre.
Фото: @Ельдар Сарахман/Українська правда
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки