Під поверхнею Місяця виявлено радіоактивну плиту, що виділяє тепло: що це таке
На зворотній стороні Місяця поблизу кратерів Комптона і Белковіча виявлено велику масу граніту, як є радіоактивною та повільно виділяє тепло. Вчені вважають, що ця знахідка підтверджує версію про те, що відвернутий від Землі бік супутника колись мав активні вулкани.
Про це йдеться у дослідженні, яке було опубліковано у науковому журналі Nature. Вчені припускають, що гранітна формація, ймовірно, утворилася в результаті охолодження магми, яка живила вогняні виверження місячних вулканів близько 3,5 мільярдів років тому, передає Обозреватель, інформує UAINFO.org.
Граніт не дуже поширений за межами Землі, тому вчені були дещо здивовані, коли виявили його на Місяці. На нашій планеті він зазвичай утворюється глибоко під вулканами, де магма охолоджується та кристалізується. Фактично він є результатом дії води та тектоніки плит, які створюють під поверхнею планети великі ділянки розплавленої породи.
"Якщо у вас немає води, то для утворення граніту потрібні екстремальні ситуації. Отже, ось ця система без води і без тектоніки плит – але у вас є граніт. Чи була на Місяці вода – принаймні в цьому місці? Чи просто було дуже спекотно?" – сказав співкерівник дослідження доктор Метт Сіглер з Інституту планетарних наук.
Знахідку на Місяці вдалося виявити завдяки комбінацію даних китайських та американських місячних орбітальних апаратів.
Читайте також: Апарати NASA знищили життя, яке виявили на Марсі: нова теорія
"За допомогою приладу, що працює в мікрохвильовому діапазоні (довшому за інфрачервоний) ми змогли скласти карту температур під поверхнею Місяця. Ми виявили, що один з ймовірних вулканів, відомий як Комптон-Белкович, абсолютно світився в мікрохвильовому діапазоні", – зауважив Сіглер.
Вчений пояснив, що отримані дані свідчать про те, що це місце є гарячим і джерело тепла не обов'язково є близьким до поверхні.
"Єдиний спосіб пояснити це – додаткове тепло, що надходить звідкись із глибин місячної кори. Отже, Комптон-Белкович, який вважається вулканом, також приховує під собою велике джерело тепла", – заявив він.
Згідно з даними, багата на кремній 20-кілометрова поверхневу ділянку ймовірно є кальдерою - циркоподібним заглиблення, що утворилося внаслідок обвалу вершини древнього вулкана. Температура там на 10°C вища, ніж навколо. Але причина цього тепла не гаряча магма, оскільки вулкан востаннє вивергався 3,5 мільярди років тому, а радіоактивні елементи, які застрягли в гірських породах.
Читайте також: Землетруси на Землі запускаються після "сигналів" з далекого космосу. Але чиїх?
Сіглер пояснив, що дослідники вважають, що тепловий потік "походить від гранітного тіла, багатого на радіогенні елементи, розташованого під кальдерою".
Він також зізнався, що причину теплової аномалії допомогла розгадати його дружина Ріта Економос, яка є геохіміком.
Наявність такого великого покладу граніту там, де його не очікуєш, свідчить про те, що на Місяці можуть бути й інші ділянки, де можна знайти граніт. Можливо, те саме стосується й інших місць Сонячної системи.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки