MENU

Не Настя і не надзвичайної вроди: три таємниці легендарної Роксолани, які та забрала з собою в могилу. ФОТО

3414 0

Не Настя і не надзвичайної вроди: три таємниці легендарної Роксолани, які та забрала з собою в могилу. ФОТО"Роксолана, дружина Сулеймана" невідомий автор, Венеція XVIII століття

Історія не зберегла справжнє ім'я славетної Роксолани (Хюррем Султан), попри те, що в Україні її нарекли Настею Лісовською, а дехто навіть Олександрою. Немає також жодного достовірного зображення цієї жінки, однак, зважаючи на її ймовірні портрети, виникає сумнів, що вона була надзвичайної вроди.

Попри це Роксолана стала першою дружиною султана, яку поховали у власному мавзолеї. OBOZ.UA зібрав цікаві факти про жінку, яку досі шанують турки та якою пишаються українці, інформує UAINFO.org

1. Що не так з іменем

Історики не дійшли згоди щодо справжнього імені жінки. Ніхто не заперечує того факту, що султан називав її Хюррем, що у перекладі означає "усміхнена", "весела". Роксоланою полонянку назвали європейські посли. А от як її звали в Україні – лишається загадкою.

Існує версія, що це викрадена дочка священника з міста Рогатин Івано-Франківської області Анастасія Лісовська. Однак документального підтвердження цього немає.

Згідно з іншою теорією, вона була позашлюбною дитиною з роду польських королів. Її може підтверджувати той факт, що татари ставилися до бранки з великою повагою, ймовірно, розуміли цінність дівчини.

Кандидатка мистецтвознавства та авторка кількох дослідницьких робіт про Роксолану Олександра Шутько також стверджує, що справжнє ім’я цієї султани – невідоме, як і рік її народження. Хоча за деякими версіями, Роксолана народилася приблизно у другій половині 1505-го чи першій половині 1506 року і була на 11 років молодша за султана Сулеймана.

2. Чи дійсно надзвичайна врода підкорила султана?

Сучасники Роксолани описували її як жінку звичайної зовнішності, що не вирізнялася особливою привабливістю. Наприклад, венеційський посол описував її так: низькоросла, худорлява і негарна. Та водночас дипломат відзначав її гарні манери й тонкий розум.

Сучасники відзначали, що султана Хюррем могла підкорити не зовнішністю насамперед, а надзвичайним розумом і веселою вдачею. Адже коли інші наложниці заливалися сльозами, вона сміялася всім на зло, а коли Сулейман після проведеної ночі запропонував подарунок – Роксолана попросила не коштовності, а доступ до бібліотеки.

Шутько зазначає, що немає жодного достовірного зображення Роксолани. Адже норми ісламу забороняли малювати з натури. Всі портрети жінки, що існують, дуже різняться між собою, хоча їх і об'єднує низка спільних рис: руде волосся, біла шкіра, гостре підборіддя, світлі очі й продовгуватий із горбочком ніс. І сказати, що Роксолана була неймовірною красунею, за ними не можна.

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини