MENU

Псоріаз: чому виникає і як з ним боротись

591 0

Псоріаз: чому виникає і як з ним боротись

Псоріаз відомий людству з давніх-давен, перші згадки про це захворювання зустрічаються ще до нашої ери. Від його неприємних проявів на планеті страждає майже 300 млн чоловік, і кількість хворих зростає щороку. Псоріаз добре вивчений, але до сих пір його помилково вважають заразною інфекцією, і до сих пір навколо його лікування ходить безліч міфів.

Спробуємо розібратись, які види лікування використовують сьогодні, а головне які види є медично обґрунтованими та дають стійкий позитивний ефект.

Що таке псоріаз та які його симптоми?

Псоріаз - це хронічне запальне захворювання шкіри, для якого характерні комплексні зміни у верхніх шарах шкіри, насамперед - пришвидшений поділ клітин шкіри, що призводить до утворення псоріатичних висипів. Якщо у здорової людини нові клітини епідермісу ростуть кілька тижнів, то у хворого на псоріаз цей процес займає всього кілька днів. Стара шкіра не встигає відлущитися і відбувається нашарування шкірних покривів.

Захворювання розвивається у різному віці – у дітей, підлітків та дорослих. Найчастіше зустрічається у пацієнтів 16-22 років і 57-60 років, але може проявитися у будь-якому віці.

Перші симптоми псоріазу – бляшки – можна помітити навіть у 2-х місячної дитини. Стать не має значення: жінки та чоловіки страждають на псоріаз однаково.

Важкість псоріазу визначається тим, наскільки велика ділянка тіла уражена і наскільки він впливає на якість життя людини.

Псоріаз протікає хронічно із періодами загострення та ремісії. Його перебіг умовно поділяється на три стадії із наступними симптомами:

- Прогресуюча. Для неї характерно виникнення висипів, зростання наявних псоріатичних бляшок (папул) і яскраво-червоний висип. Нерідко свіжі бляшки виникають в місцях пошкодження шкіри, подряпин, ударів. Вони швидко

збільшуються у розмірах та поширюються на нові ділянки тіла. Навіть невелике подразнення або травмування шкіри здатне спровокувати нові висипання та неприємний свербіж.

- Стаціонарна. У цей час зупиняється ріст старих папул, нові не з'являються. Папули набувають характерного синюшного забарвлення, лущення припиняється.

- Регресуюча. По краю бляшок з'являється псевдоатрофічний обідок - білуватий контур завширшки кілька міліметрів. Це характерний симптом у період розсмоктування папул. Основні клінічні прояви поступово слабшають, папули розсмоктуються та бліднуть. На їхньому місці залишаються плями гіперпігментації.

Нерідко висипання при псоріазі можуть локалізуватися на шкірі волосистої частини голови та не торкатися інших ділянок шкіри. У цьому випадку пацієнтів турбують свербіж, сухість шкіри голови, почуття стягнутості та дрібнопластинчасте лущення, іноді, як наслідок, – втрата волосся.

При ураженні нігтьових пластин проявляються нерівність нігтьової пластини, невелике відшарування від ложа, плями під нігтем білого або кремового кольору та інші зміни.

Скільки є видів псоріазу?

Не залежно від клінічної форми, псоріаз може вражати будь-яку ділянку тіла, включаючи нігті, волосисту частину голови та суглоби. Виділяють декілька форм псоріазу:

1. Простий (вульгарний). Діагностується у 85% випадків. Проявляється почервоніннями ділянок шкіри з білими лусочками. Шкіру під лусочками легко поранити, рани можуть кровоточити і викликати болючі відчуття.

2. Пустульозний. На поверхні псоріатичних бляшок з'являються дрібні поверхневі прозорі пухирі.

3. Еритродермія. Псоріатичні висипання поширюються на всю поверхню тіла, у тому числі і на обличчя, кисті, стопи, волосисту частину голови.

4. Каплевидний. Відрізняється великою кількістю дрібних пухирців червоного або бузкового кольору. За формою нагадують крапки або краплі. Висипання локалізуються переважно на шкірі тулуба, менше виражені на шкірі рук та ніг. Останнім часом відзначається зростання тяжких форм псоріазу, стійких до лікування.

Також зростає відсоток пацієнтів із супутніми патологіями. Механізм розвитку псоріазу, подібно до механізму розвитку деяких захворювань, веде до формування атеросклеротичних бляшок судин. Вони, у свою чергу, сприяють підвищенню ризику серцево-судинних захворювань, інсульту та інших ускладнень. У деяких пацієнтів із псоріазом виникає прогресуюча зміна суглобів – псоріатичний артрит, який може призвести до інвалідності.

Тому псоріаз – це не лише захворювання шкіри: воно здатне опосередковано впливати на інші органи та системи організму людини.

Чому виникає псоріаз?

Причина псоріазу – підвищена активність місцевого імунітету, через збій в імунній системі. Точні причини такого збою до сих пір невідомі, в їх основі лежить цілий комплекс взаємодіючих факторів. Медики згодні в одному - псоріаз це захворювання спадкове. Відома закономірність: якщо на псоріаз хворіє один із батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини становить 25%, якщо хворі обоє батьків — 65%. У багатьох людей, генетично схильних до псоріазу, симптоми можуть бути відсутні протягом багатьох років, поки хворобу "не запустить" який-небудь тригер навколишнього середовища.

Такими тригерами можуть бути різні фактори. Це і надмірне вживання алкоголю, куріння, алергічні реакції, гормональні перебудови, перенесенні інфекційні захворювання. Та головним поштовхом для його «запуску» є емоційний стрес. Саме на період психологічного напруження припадає більшість первинних звернень з підозрою на псоріаз. Велика кількість пацієнтів звернулась до мене в Клініку саме після початку війни із Росією.

Мені часто задають запитання: «Чи передається псоріаз побутовим шляхом?» Таке питання турбує рідних та друзів хворих, адже вони бояться за своє здоров’я. Можу вас заспокоїти - псоріаз не заразний, оскільки причина його появи не пов'язана з хвороботворними мікроорганізмами. Псоріаз може передаватися лише генетичним шляхом, тобто при наявності генетичної схильності.

Як вилікувати псоріаз?

Пошук методів лікування, так само, як і пошук причини його виникнення, не зупиняється ні на секунду. Єдиного «вірного» засобу, який позбавив би людство від псоріазу раз і назавжди не існує — це завдання майбутнього. Тому сьогодні метою лікування цієї недуги є полегшення стану хворого, досягнення ремісії, зняття симптомів, зменшення площі бляшок та свербіжу на шкірі. Найефективніший на сьогодні метод для лікування псоріазу без гормональних

препаратів це використання сучасної системи Excimer 308.

Загалом, для лікування псоріазу використовують такі методи:

1. Місцеве лікування. Мазі та креми чудово справляються з лущенням та свербінням у на ділянках із невеликим ураженням. Саме гормональні мазі я не практикую призначати для лікування псоріазу. Інші засоби, саліцилова кислота, ретиноїди, зволожуючі креми – усі дають позитивний вплив на поверхню шкіри.

2. Медикаментозна терапія. Лікарські препарати для внутрішнього застосування. Вони знижують запальний процес, свербіж та набряклість, блокують підвищену активність шкірних клітин. У таблеток можуть бути побічні дії, такі як підвищена втома, погіршення апетиту, підвищення артеріального тиску. Тому важливо дотримуватись всіх рекомендацій лікаря щодо дозування препарату.

3. Фізіотерапія. Для лікування використовується світло, звук, електротерапія. Сюди відноситься лікування УФ-випромінюванням, яке імітує сонячні ванни чи солярій, та ультразвукова терапія.

4. Лазерне лікування. Більш глибоке та ефективне лікування усіх зовнішніх проявів псоріазу, в тому числі на волосистій частині голови та нігтях. Випереджає нові лущення та стимулює вироблення нового епідермісу, тобто гладеньких шарів шкіри

5. Дієта. Дієта розробляється на основі індивідуальної діагностики (додатковий метод) та даються персоніфіковані рекомендації на перші три місяці лікування, що допомагає в рази покращити результат з середини.

6. Здоровий спосіб життя. Необхідна умова для покращення стану пацієнта та стійкої ремісії. Наявність псоріазу є саме собою стресовим чинником, що істотно знижує якість життя пацієнта. Потрібно буде виключити всі фактори, які можуть спровокувати стреси та алергічні реакції. Для пацієнта важливі прогулянки на свіжому повітрі, регулярні фізичні вправи, повноцінний сон та харчування.

7. Особливістю лікуванння є відновлення рн шкіри голови. Це допомагає зменшити прояви свербежу, чутливості, стягнутості та сухості . І запускає в роботу швидкі відновлюючі процеси з утворенням здорових тканин. Прекрасна Профілактика додаткових уражень та приєднання патологічної мікрофлори

В клініках естетичної медицини Мирослави Новосільської план лікування складається індивідуально, опираючись на клінічний випадок пацієнта. До уваги беруться такі фактори як форма і стадія хвороби, а також індивідуальні особливості пацієнта - чи страждає він ще на якісь хронічні захворювання, чи схильний до алергії, тощо.

Лікування псоріазу – це, перш за все, комплексне лікування, яке передбачає поєднання різних методик. Завдяки такій синергії різних засобів спрямованих на лікування однієї недуги, отримуємо стійкий позитивний ефект та пролонговану ремісію. Тому після огляду лікаря я часто призначаю пацієнту медикаментозне та місцеве лікування у поєднанні із лазерним лікуванням. Однак, я надаю перевагу препаратам негормональним.

Для лазерного лікування псоріазу в Клініках естетичної медицини Мирослави Новосільської в Ужгороді та у Львові використовується унікальний лазер Alma “Harmony XL Pro” із технологією Excimer 308.

Компанія Alma – лідер у виробництві інноваційного медичного обладнання. Спільне Ізраїльсько-Німецьке виробництво гарантує високу якість, безпеку та ефективність проведених процедур. Технологія Excimer 308 забезпечує найкращі результати у лікуванні локалізованих форм псоріазу. Курс процедур лазерного лікування дозволяє усунути ознаки запалення, почервоніння, ущільнення, шорсткість шкіри. Шкіра розгладжується, оновлюється її текстура та колір.

В чому унікальність лазерного лікування «Harmony XL Pro» від Alma?

Сучасна система пропонує використання оптимальної довжини хвилі 308 нм, яка підходить для лікування УФ-чутливих шкірних захворювань. Представлений апарат спеціально був створений для ефективного лікування різних шкірних захворювань, пов’язаних з дисфункцією імунної системи - вітіліго, псоріаз.

Ефективність лазерного лікування базується на механізмах зменшення понаднормового розмноження клітин шкіри. Такі клітини характеризуються підвищеним вмістом кератину, необхідного для їх розподілу. Кератин - активний хромофор, що поглинає світло з довжиною хвилі в діапазоні UV-B 300-380 нм. Тому лазерні промені поглинаються саме ураженими клітинами з підвищеною активністю розподілу, що веде до їхньої загибелі. Непоражені клітин, при цьому, не реагують на світлові хвилі взагалі.

Окрім того лазеру вдається, склеївши судини, зменшити приплив крові необхідної для утворення бляшок, що також знижує швидкість поділу клітин до нормальної швидкості.

Переваги лазерного лікування Excimer 308

- Клінічно доказана ефективність лікування.

- Доставляє хвилі саме в шари шкіри із вогнищами уражень.

- Не впливає на інші здорові клітини.

- Однаково ефективний при різних видах псоріазу.

- Можна використовувати на усіх ділянках тіла, в тому числі на волосистій ділянці голови.

- Довгий період ремісії.

- Відсутність реабілітаційного періоду.

- Відсутність неприємних больових відчуттів.

- Комфортний та швидкий перебіг процедури.

Ефективність лазерного лікування псоріазу доведена низкою клінічних випробувань в різних країнах. Під час досліджень проводився також гістологічний аналіз шкіри із псоріазом. Дослідження показали, що патологічні зміни у шкірі повністю зникли, і епідермосу, завдяки лазеру, вдалося досягти стану здорової шкіри.

Мій досвід у лікуванні псоріазу та досвід решти лікарів в нашій клініці підтверджує - стійкий пролонгований період ремісії можливий для усіх пацієнтів. Для цього потрібно підібрати правильні методи та способи лікування, і не вдаватися до самолікування.

Автор Мирослава Новосільська

Кандидат медичних наук.

Лікар- дерматолог, трихолог, хірург- трансплантолог.

Президент Української Асоціації хірургічного відновлення волосся, член ISHRS,

Почесний член Факультету Fue Asia Academy

Стаж роботи 20 років.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини