MENU

Людство могло б зупинити виверження вулканів, заливши їх бетоном: але це дуже погана ідея

612 0

Людство могло б зупинити виверження вулканів, заливши їх бетоном: але це дуже погана ідея

Виверження вулканів спричиняє чимало проблем для людства. Це і забруднення повітря газами та попелом, і розпечена лава, яка заливає простір навколо об’єкту, і навіть пов’язана з ними сейсмічна активність. Тому час від часу в соцмережах спливає "лайфхак" від ентузіастів-вулканологів, які пропонують залити жерла бетоном. На їхню думку, досить товстий шар речовини має втримати лаву і попередити природні катаклізми такого типу.

Видання Live Science вирішило звернутись до справжніх фахівці, які вивчають вулканічну активність, щоби з’ясувати, чи має така пропозиція право на життя. І ось що вони відповіли, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Чи можна заблокувати жерло вулкана бетоном?

Теоретично це можливо. Бетон має досить високу температуру плавлення, щоби не здатись під натиском лави. Розплавити цей матеріал вдасться, якщо жар підніметься до 1500 градусів за Цельсієм. Тоді як магма має температуру приблизно 870 градусів, що значно нижче цього порогу.

Тому так, достатньо товстий шар бетону може стримати виверження. Але вчені все ж несхвально ставляться до такої ідеї.

Чому це не спрацює

Виверження вулканів відбуваються, коли під поверхнею Землі підвищується тиск. Коли шар магми тонкий та рідкий, гази легко можуть вивільнитись із неї і виверження відбувається з невеликою швидкістю. І від потоку магми можна досить легко втекти.

Читайте також: "Час вийшов": пробудження вулкана в Ісландії стане початком багатовікового циклу – вчені

А от коли речовина набуває густоти і стає більш липкою за консистенцією, газам стає не так легко покинути магматичну масу. І тиск починає наростати до моменту, поки гази не почнуть виходити назовні і вибухати. "Вибухові виверження вулканів можуть бути небезпечними та смертоносними. Вони можуть викидати хмари гарячої тефри зі схилів або з вершин вулкана. Ці вогняні потоки мчать по схилах гір, знищуючи майже все на своєму шляху", – йдеться у поясненні Геологічної служби США (USGS), яка за приклад взяла вулкан Сент-Хеленс у Каскадних горах у штаті Вашингтон.

Якщо закрити жерло вулкана бетонною пробкою, тиск під нею почне посилюватись швидше. І в такому разі навіть безпечний вулкан поступово перетвориться на вибуховий. Рано чи пізно в ньому станеться виверження, але тиск при цьому буде вищим за типовий.

Читайте також: Наростає тривога: 19 вулканів вивергаються на Землі одночасно

Але і це не всі небезпеки, які можуть виникнути через шар бетону. Якщо вулканічні газу зуміють пробити пробку, уламки та пил від неї рознесуться на величезну відстань. Це може вбити чимало людей одразу і спричинити цілу хвилю смертельних захворювань легень та ракових пухлин у тих, хто буде дихати пилом, поки він не осяде.

Чи можна якось використати бетон для захисту від вулканів?

Насправді, так. Під час одного з вивержень вулкану Етна на Сицилії бетонні блоки використали, щоби відвести потік лави від поселень. І хоча Геологічна служба США не впевнена, що блоки спрацювали б при сильнішому вибуху, все ж свою роль у захисти людей у тому конкретному випадку вони відіграли.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини