Сотні тисяч за кордоном. Чи можна повернути військовозобов'язаних чоловіків в Україну і як до цього ставляться в ЄС
Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року, всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними і підлягають призову. Вони не можуть покидати Україну, проте фіксуються за кордоном і немає процедури повернення чи покарання їх за порушення, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Павло Лакійчук про повернення чоловіків в Україну
Виїзд за кордон для чоловіків в Україні обмежений під час воєнного стану. Усім військовозобов'язаним заборонений виїзд з України, за винятком випадків, передбачених Постановою № 57 Кабінету Міністрів. Частина військовозобов'язаних, які не мають право на виїзд, незаконно перетнули кордон та отримали прихисток в країнах ЄС, США чи країнах Азії. Ніякої системи відповідальності для таких чоловіків в Україні не існує.
Керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ Павло Лакійчук розповів NV про методи повернення чоловіків та ставлення до них у ЄС.
«З одного боку, це проблема. Поляки, німці, чехи кажуть, нащо ми допомагаємо Україні, якщо тут на кожному кроці десятки, в Німеччині ― сотні тисяч чоловіків призовного віку. Які живуть нормально і які отримують ще й допомогу від держави Німеччини чи Польщі, чи Чехії», ― каже він.
За словами експерта, така ситуація приймається нормально з боку країн ЄС, до яких прибули чоловіки.
«З погляду законодавства Польщі, Німеччини чи Чехії, це все нормально, це біженці, які рятуються від війни. Для них немає різниці ― це чоловіки чи жінки, вони рятуються від війни, їм не подобається жити в державі, де війна. Вони шукають, де безпечніше, де краще», ― зазначив він.
Лакійчук наголосив, що це проблема України, і вона сама має якось регулювати ці питання.
«У цьому випадку в мене відповіді немає. Дійсно, якщо підходити комплексно до пакету законів про мобілізацію, то це будуть непопулярні рішення», ― підкреслив керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ.
Повернення ухилянтів в Україну ― що відомо
Голова фракції Слуга народу Давид Арахамія сказав у ефірі телемарафону, не виключено, що військовозобов'язаних українців, які виїхали за кордон за підробленими документами, можуть екстрадувати для притягнення до відповідальності.
Коментуючи результати перевірок ВЛК, нардеп заявив, що українці «витратили десятки мільйонів доларів на підкуп чиновників» по всій території країни, щоб уникнути призову на службу. В Україні ініціювали перевірку усіх рішень ВЛК щодо непридатності до військової служби, починаючи з 24 лютого 2022 року.
«У нас зараз дуже посилився напрям міжнародної правової допомоги. У будь-якій країні світу, крім Росії, наші правоохоронні органи можуть зробити запити на екстрадицію і привезти [ухилянтів] в Україну, щоб вони несли відповідальність», — сказав він.
Хто може виїжджати з України під час воєнного стану
Під час воєнного стану законом не заборонено перетинати кордон України таким категоріям чоловіків і жінок:
- жінки, які не є держслужбовицями і не є військовослужбовицями;
- чоловіки віком до 18 років та від 60 років;
- особи, виключені з військового обліку за рішенням військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби із відповідними документами із ТЦК;
- чоловіки громадяни України, які постійно мешкають на території іншої держави, якщо вони стоять на консульському обліку за наявності відповідних позначок у паспорті;
- чоловіки громадяни інших країн;
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки