MENU

Чому долар популярніший за євро і в якій валюті краще зберігати: відповідь експерта

816 0

Єдина європейська валюта, якій у січні 2024 року виповнилося 25 років, є надійною валютою для заощаджень та розрахунків. Проте долар ще довго залишатиметься основною валютою у світі.

Про це в коментарі РБК-Україна сказав екс-член Ради НБУ Віталій Шапран, інформує UAINFO.org

Резервна валюта

"Євро є валютою, яка офіційно визнана МВФ резервною валютою, вона дуже популярна в нашому регіоні, кілька країн навіть підтримують монетарний режим фіксованого курсу до євро або до корзини валют, в який євро займає найбільшу частку", - сказав він.

За його словами, "долар у світі більш популярний для заощаджень та розрахунків і ще буде довго таким, але в європейському регіоні заощадження в євро диктує ринок".

"Мешканцям України я б радив не забувати і про гривню", - додав експерт.

Поки що в Україні традиційно валютою для заощаджень та встановлення цін на деякі товари є долар. За даними НБУ, за 2023 рік банки ввезли в Україну 7,8 млрд готівкових доларів, а євро - на 1,5 млрд в еквіваленті.

Коливання курсу та поради щодо вкладень у валюті

За час свого існування євро продемонстрував стабільність, навіть попри значно більшу кількість криз у зоні євро, ніж у США. Початковий курс євро/долар був зафіксований на рівні 1,18. Зараз цей курс - близько 1,09.

Проте протягом року курс євро до долара може суттєво коливатися, інколи на 10% і більше, і Шапран радить звертати увагу на це.

За його словами, людині без фахової підготовки досить легко втратити на коливаннях валютного курсу протягом 1-2 років.

"Тож щоб мінімізувати втрати накопичуйте у валюті витрат які плануєте. Якщо ви плануєте витрати в євро, то краще накопичувати в євро. Якщо витрати значні, наприклад на дорогі товари (авто, побутова техніка і т.д.) то варто поцікавитись у продавця формуванням ціни на імпорт, від якої валюти залежить ціна на товар", - сказав експерт.

Шапран також радить робити диверсифікацію валютного портфелю, особливо якщо немає чіткого уявлення про майбутні витрати.

"99% населення України здійснює витрати в гривні, тому це також має бути популярною валютою для заощаджень, тим більше що ставки за депозитами в гривні значно вищі за депозити в інвалюті, а ризик девальвації нацвалюти мінімальний", - сказав він.

За даними НБУ, у грудні 2023 року середня ставка за новими депозитами в гривні для населення становили 11,7% річних, у валюті - 1,0%.

Інші валюти

Як зазначив Шапран, іноземною валютою номер один залишається долар США, популярними є євро, британський фунт, канадський долар, цікавим для заощаджень є швейцарський франк.

"Частка інвалюти в портфелі заощаджень у кожного має бути своя, відповідно до витрат. Гривня та резервні валюти, визнанні МВФ, цілком підходять для заощаджень", - додав експерт.

Щодо перспектив збільшення частки євро в Україні для заощаджень по мірі процесу вступу до ЄС, то експерт не впевнений в цьому, оскільки поки ми маємо тренд до низьких ставок за валютними депозитами і досить низький ризик до суттєвої девальвації національної валюти.

"За підсумками 2023 року можна було отримати 15-17% річних у досить-таки пристойних банках, а оскільки курс долара та євро суттєво не змінився, то вигода очевидна", - сказав він.

Єдина європейська валюта

У зону євро тепер входять 20 країн з 27 країн Європейського Союзу, що робить її способом оплати близько 350 мільйонів осіб. Використовується також в шести інших європейських державах. Частка євро складає близько 20% у міжнародних резервах країн та близько 20% розрахунках SWIFT. Обсяг готівки у євро трохи менше, ніж долара США, але співставний.

Шапран переконаний, що євро збережеться в якості єдиної валюти для країн ЄС, "більше того зона євро буде розширюватись".

Зазначимо, що іноземна валюта залишається основною формою заощаджень для українців. Усього в Україні готівкової валюти поза банками приблизно на 120 млрд доларів. Крім того, бізнес тримає на валютних депозитах 364 млрд гривень, населення - 367 млрд гривень.

Це значно більше, ніж обсяг усіх гривневих депозитів бізнесу (916 млрд гривень), населення (712 млрд гривень) та готівкової гривні поза банками (716 млрд гривень).

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

РБК-Україна


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини