"Турки мають грати дуже тонко": Пристайко пояснив, що стоїть за мирними ініціативами Туреччини і Китаю
Мирні ініціативи Туреччини щодо війни в України пов'язані з її прагненням до лідерства в Чорноморському регіоні, водночас Стамбул обережно формулює умови можливих переговорів. Ініціативи Китая, своєю чергою, для якого РФ є "зручним" партнером в ООН, "мляві" й дуже формальні.
Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA висловив колишній посол України у Великій Британії, колишній голова МЗС та ексглава місії України при НАТО Вадим Пристайко, інформує UAINFO.org.
Зокрема, він зазначив, що сьогодні, крім Китая і Туреччини, ніхто конкретного плану завершення війни в Україні не пропонує.
"Були заяви південноамериканських країн, приїжджали африканські лідери, але реальних гравців зараз тільки двоє. Що стоїть за пропозицією Туреччини, ми розуміємо. Вона зацікавлена в нашому регіоні, де претендує на роль лідера. Реальний конкурент тут – лише Росія. Тобто турки мають грати дуже тонко. З одного боку, демонструвати лідерство, а з іншого – не перетинати тонку "червону лінію", що вже занадто буде дратувати Росію", – сказав Пристайко.
Щодо "мирних" ініціатив Китаю, тут справи інакші, пояснив дипломат.
"При всій повазі до Чорного моря, воно не належить до глобальних інтересів Китаю. Що належить – так це сама Росія. Адже це і умовна ресурсна база – на випадок, якщо буде пряме зіткнення з американцями і світові морські шляхи будуть заблоковані для постачання ресурсів. Це просто зручний партнер в ООН, який завжди прийде на допомогу. Можливо, існує така собі певна ментальна близькість двох диктаторських режимів, яка дозволяє говорити однією мовою і вирішувати одні й ті самі питання", – сказав він.
Імовірно, саме тому, додав Вадим Пристайко, китайські "мирні" ініціативи "реально мляві і дуже формальні".
"За рік після озвучення своїх "12 кроків" китайці нічого не змінили. Стамбул, навпаки, демонструє високий рівень зацікавленості в мирному процесі. Але разом із тим, вони обережніше формулюють умови переговорів. Турки сьогодні спеціально уникають загострення, не надаючи жодній стороні переваги", – зазначив дипломат.
Він також висловив сподівання, що переговорні команди, які зараз отримують і аналізують пропозиції від Туреччини і Китаю, усвідомлюють інтереси Пекіна і Стамбула й "розуміють, де на цій шкалі перебувають" національні інтереси України.
"І діють відповідно. Бо загубитися серед цих потужних і досвідчених гравців дуже легко", – сказав Пристайко.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки