MENU

Страсний тиждень: значення кожного дня та що можна і не можна робити перед Великоднем

634 0

Страсний тиждень: значення кожного дня та що можна і не можна робити перед Великоднем

Страсний тиждень, або Страсна седмиця - це тиждень перед Великоднем. У цей особливий період православні згадують про останні події земного життя Христа.

Як інформує UAINFO.org, у чому суть тижня, значення кожного дня, що можна і не можна робити в цей час, - розповідає УНІАН.

Коли Страсний тиждень у 2024 році

Страсний тиждень перед Великоднем - один із найважливіших у церковному році. Його вважають сьомим тижнем Великого посту, але насправді це окремий період, під час якого згадують про страждання Ісуса Христа.

У перекладі з церковнослов'янської "страсті" означає "страждання". Тож "страсті Христові" - це страждання Сина Божого перед розп'яттям і Його сходження в пекло.

Читайте також: У ПЦУ розповіли, чи можна жінці ходити в церкву в штанях

Дати Страсного тижня залежать від Великодня. Цього року Воскресіння Христове православні віряни відзначатимуть 5 травня, тобто, тиждень, що передує святу, від понеділка до суботи, - і є Страсна седмиця.

У 2024 році Страсний тиждень триватиме з 29 квітня по 4 травня.

Треба сказати, що дати Страсного тижня однакові, як для старого, так і для нового церковного календаря, оскільки вони плаваючі та залежать від Великодня.

Страсний тиждень по днях 

Кожен день Страсного тижня має свій сенс і називається Великим. У цей період у церкві не відзначають дні святих, не проводять вінчання і таїнство хрещення - відбуваються тільки урочисті служби і підготовка до Великодня.

Великий понеділок. У храмах згадують старозавітного патріарха Йосипа, якого продали в рабство його ж брати. Йосип став прообразом страждаючого Спасителя.

На службі читають євангельський уривок про прокляття Христом безплідної смоковниці - символ нерозкаяної душі.

Також у понеділок починають звершувати Чин мироваріння - виготовляють особливу освячену ароматичну олію (миро), яку застосовують для помазання після хрещення.

Читайте також: Патріарх Варфоломій закликав до спільної дати святкування Великодня

Великий вівторок. Другого дня Страсної седмиці згадують, як Ісус викрив фарисеїв і книжників, а також його притчі про Страшний суд і кінець світу, десять дів, таланти та данину кесарю.

Велика середа. Це день, коли Іуда зрадив Христа за 30 срібняків. Також у Велику середу згадують грішницю, яка омила ноги Ісуса.

У храмах востаннє читають молитву з поклонами, потім поклони під час літургії скасовуються до Трійці. Також це день сповіді.

Великий четвер. Його ще називають Чистий четвер. Цей день вважається здійсненням першого таїнства причащання. Під час Таємної вечері Христос дав апостолам хліб і вино і сказав: "Це є тіло Моє, і ця є кров Моя". Після цього він з учнями пішов у Гетсиманський сад помолитися - там його і зрадив Іуда Іскаріот.

У храмах відбувається особлива служба "Дванадцяти страсних Євангелій", де згадують про страждання Господа.

Віряни цього дня готуються до Великодня - печуть паски і фарбують яйця, роблять прибирання.

Велика п'ятниця, або Страсна п'ятниця. Найскорботніший день тижня - у п'ятницю розіп'яли Христа. У храмах на службі згадують страждання Спасителя, з вівтаря виносять плащаницю - зображення Христа, що лежить у гробі.

Читайте також: Митрополит Епіфаній: Великий піст – це час особливої боротьби. І головне поле цієї боротьби – серце людини

Велика субота. Переказ оповідає, що після смерті Христос потрапив у пекло - і визволив звідти душі праведників, зокрема й Адама з Євою.

У храмах цього дня відбуваються урочисті служби, священики вже надягають світле святкове вбрання, світ завмирає в очікуванні дива - Христового Воскресіння.

Також цього дня вже починають освячувати в храмах принесені паски і яйця.

Страсний тиждень - що не можна робити

На Страсному тижні існує низка суворих заборон. У цей час не можна:

  • порушувати піст і веселитися;
  • сваритися, злословити, скандалити;
  • займатися важкою фізичною працею (повсякденними справами можна);
  • святкувати весілля, дні народження.

 

Щодо харчування, то в останній тиждень перед Великоднем тим, хто поститься, потрібно тримати суворий піст:

  • у понеділок, вівторок і середу - сухоїдіння;
  • у четвер і суботу - гарячі страви без олії;
  • у Страсну п'ятницю - одноденне голодування.

 

Вільний час у Страсну седмицю потрібно присвятити молитві та відвідуванню храму.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини