MENU

Українцям піднімуть основні податки: скільки платитимемо

2062 0

Українцям піднімуть основні податки: скільки платитимемо

В Україні підвищать ставки основних податків. Кабмін має подати на розгляд у Раду зміни в Податковий кодекс, які, зокрема, передбачають підвищення двох основних податків: на додану вартість і на доходи фізосіб (через військовий збір). Таке рішення ухвалили через необхідність забезпечувати оборону країни.

Законопроєкт про підвищення податків ще не зареєстровано, його також не подано на розгляд профільного комітету. Однак стало відомо про його основні норми. Про те, до яких змін варто готуватись, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.

Буде підвищено ставки основних податків

ПДФО та військовий збір. Зараз українці платять 18% податку на доходи (ПДФО) та 1,5% військового збору. В сумі податкове навантаження складає 19,5%. При цьому якщо ПДФО розподіляється між місцевим та державним бюджетом, то військовий збір напряму йде в центральну скарбницю і поповнює бюджет на оборону.

"Військовий збір буде підвищено до 5%. Пропонується підвищувати саме військовий збір, щоби всі зібрані кошти йшли на оборону, а не в місцеві бюджети", – розповідає високопоставлений співрозмовник в уряді.

Тобто якщо зараз українець із доходу в 10 тисяч грн має заплатити 1 тис. 950 грн податку, то за новими правилами – 2 тис. 300 грн. Загальне оподаткування доходів (ПДФО та військовий збір) складе 23%. "Не стоїть питання, популярний чи непопулярний це крок. Це необхідно робити, щоби захистити державу", – кажуть в уряді.

ПДВ. Зараз українці платять податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 20%. Цей податок платить бізнес, однак його вартість відображається в цінниках на всі товари. Точне рішення, на яку суму треба підвищити податок, поки що не ухвалили. "Або на 2%, або на 3%. Не менше", – каже співрозмовник в уряді.

Читайте також: Четверо працюючих на одного військового: влада готує економічне бронювання, – ЗМІ

Скільки грошей не вистачатиме в бюджеті на оборону, поки невідомо. Але, ймовірно, йдеться про близько 400 млрд грн. Підвищення ПДВ на 2% може збільшити бюджет України приблизно на 70 млрд грн. Якщо ж ПДВ зросте на 3%, то бюджет може отримати більш ніж 100 млрд грн.

В уряді також зважають і на можливості бізнесу, ситуацію з інфляцією. Збільшення ставки військового збору, ймовірно, може принести в бюджет близько 94 млрд грн. Крім того:

  • військовий збір треба буде платити і у разі продажу нерухомості чи авто;
  • все ще обговорюють можливості запровадити економічне бронювання для частини "білого" бізнесу за умови виплати зарплати вище за середню та відсутності податкових боргів (це поки що тільки обговорення).

Розглядається ще кілька точкових рішень, які допоможуть закрити певні прогалини. Наприклад, це стосується сплати авансових платежів і податку на прибуток.

Скільки зараз отримує бюджет за рахунок податків

З усіх надходжень у бюджет 67,7% – податки. Зазначимо, це тільки дохідна частина бюджету (тобто вона не враховує дефіцит, який покривається кредитам та грантами). Отже, зараз бюджет отримує:

  • від ПДВ – 23,8% надходжень;
  • військовий збір та ПДФО – 16,1%
  • податок на прибуток – 14,3%
  • акцизний податок – 6%
  • місцеві податки та збори – 3,9%

За січень-березень 2024-го, згідно з даними Мінфіну, бюджет отримав 642,1 млрд грн, що на 116,2 млрд грн, або на 22,1%, більше ніж за аналогічний період 2023 року. Зростання надходжень відбувається не тільки за рахунок збільшення податків. Також на це впливає девальвація гривні, збільшення запозичень тощо.

В Україні заборонено фінансувати армію за рахунок грантів чи кредитів. Міжнародні партнери допомагають зброєю, технікою, інформацією, однак сплачувати зарплату, забезпечувати військових мають самі українці. Майже всі зібрані податки та збори йдуть на потребу оборони.

Діру в бюджеті покривають за рахунок кредитів та міжнародної допомоги. Ці гроші йдуть на соціалку, а не на оборону. І в уряді, і в парламенті кажуть, що соціальні видатки урізати не будуть, а інші статті бюджету таки доведеться скоротити. Йдеться про капітальні видатки (придбання основного капіталу, придбання обладнання і предметів довгострокового користування, капітальне будівництво, капітальний ремонт, створення державних запасів і резервів, придбання землі й нематеріальних активів тощо).

"Вже очевидно, що без підвищення ставок основних податків не обійтись", – пояснюють співрозмовники в уряді. Україна протидіє ворогу, економіка якого в рази більша. РФ має можливість фінансувати вбивство українців за рахунок багатомільярдних доходів від продажу нафти та газу. Україна має значну фінансову підтримку від країн Заходу, однак кожен громадянин має розуміти, що без підвищення податків – ніяк.

Можливість фінансувати армію – питання виживання країни. Незважаючи на те, що підвищення податків – непопулярний крок (і популярним бути не може в жодній країні), зараз у влади немає вибору. Питання тільки в тому, як швидко оголосити про це рішення.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини