Найбільший айсберг Землі потрапив у пастку: що змушує його безперервно обертатися вже 8 місяців. ВІДЕО
Понад 30 років він провів на мілині у морі, а коли нарешті вибрався у відкритий океан, знову застряг, обертаючись на одному місці.
Як пише IFLScience, А23а — гігантська брила льоду, яку вважають найбільшим айсбергом на планеті. Колись він був частиною шельфового льодовика Фільхнера-Ронне в Антарктиді, поки 1986 року не відколовся від нього. Пропливши зовсім небагато він опинився на мілині зовсім недалеко на дні моря, інформує UAINFO.org з посиланням на "Фокус".
Знадобилося понад 30 років, щоб А23а, нарешті, знову почав рухатися — у 2020 році світ спостерігав за тим, як він розпочав свою подорож із моря Ведделла. За цей час А23а ненадовго втратив звання "найбільшого айсберга у світі" — його отримав А76, але зрештою він розвалився на частини через екстремальні умови протоки Дрейка.
Читайте також: Українські вчені встановили несподівану причину танення льодовиків в Антарктиці
На початку 2024 року вчені Британської антарктичної служби (BAS) заявили, що найбільший айсберг Землі вступив в "епоху обертання". Після понад 30 років, проведених на мілині, найбільший айсберг на планеті потрапив у нову пастку, внаслідок чого просто не може перестати обертатися.
Дані з супутників NASA в період з грудня 2023 по лютий 2024 показують, що А23а почав своє обертання на місці на початку січня поточного року. При цьому нові спостереження показують, що він все ще в цій пастці — простими словами найбільший на планеті айсберг безперервно обертається останні 8 місяців.
The #A23a megaberg is in its spinning era
— British Antarctic Survey (@BAS_News) February 14, 2024
These dance moves down #IcebergAlley are part of the iceberg’s long, melty journey into warmer waters.
Don’t be deceived by your screen size - this is the biggest iceberg in the world, around the size of Cornwall or Rhode Island! pic.twitter.com/XF5UWg4NBz
Що ж змушує гігантську брилу льоду площею 4000 квадратних кілометрів залишатися в пастці біля Південних Оркнейських островів? Дослідники зазначають, що А23а насправді став жертвою так званої колони Тейлора — циліндра води, що обертається, який може утворитися, коли океанічна течія, в цьому випадку Антарктична циркумполярна течія, зустрічається з підводною горою.
За словами доцента кафедри фізики льоду і клімату в Університеті Вісконсін-Медісон Тілла Вагнера, те, що А23а потрапить у пастку обертання зовсім не було чимось непередбачуваним. Щось подібне раніше вже відбувалося з іншими айсбергами, які перетинали схожі маршрути в минулому. Однак гігантський розмір айсберга робить це особливо незвичайним видовищем.
Читайте також: Найглибша яма континентальної Землі: що ховається під льодами Антарктиди. ВІДЕО
Дослідники також зазначають, що невідомо, як довго А23а буде обертатися на одному місці, перш ніж в кінцевому підсумку звільниться і продовжить свою подорож. Попередні спостереження за обертанням інших айсбергів показали, що вони могли обертатися на місці протягом декількох тижнів, але жоден з них не зміг протриматися 8 місяців.
За словами дослідника Відкритого університету і полярного експерта, професора Марка Брендона, як правило, ми думаємо про айсберги, як про щось, що минає та минає — вони розпадаються на частини та зникають в океані. Але не А23а. Цей айсберг буквально відмовляється вмирати, утримуючи титул найбільшого у світі.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки