Розслідування WSJ про підрив "Північного потоку": план реалізувала "жменька рішучих людей", яких залучив Залужний. Він та ОП відреагували
Ідея підриву "Північного потоку", які приносили кремлівській військовій машині мільярди доларів, народилася під час зустрічі кількох старших українських військових офіцерів і бізнесменів у 2022 році.
Про це йдеться в розслідуванні The Wall Street Journal, опублікованому в середу, 14 серпня, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
За даними джерел видання, група людей зібралася в травні 2022 року для того, щоб відсвяткувати успіх України в зупинці російського вторгнення. Хтось запропонував радикальний наступний крок: знищити "Північний потік".
«Я завжди сміюся, коли читаю в ЗМІ міркування про якусь грандіозну операцію за участю секретних служб, підводних човнів, безпілотників і супутників. Усе це народилося в результаті нічної пиятики та залізної рішучості жменьки людей, яким вистачило сміливості ризикнути життям заради своєї країни», — розповів один з офіцерів, які брали участь у змові.
Читайте також: Слідчі ЄС обурені: Польща приховує ключові докази щодо підриву "Північного потоку", – WSJ
За даними видання, спочатку диверсійна група розглядала старий, ретельно продуманий план підриву трубопроводу, розроблений українською розвідкою і західними експертами після першого вторгнення Росії в Україну 2014 року. Однак його відкинули через високу вартість і складність.
Планувальники, серед яких був колишній розвідник Роман Червінський, зупинилися на використанні невеликого вітрильного човна і команди з шести осіб. Серед них був військовий офіцер, який воював на фронті - досвідчений шкіпер, а також четверо глибоководних водолазів, повідомили люди, знайомі з німецьким розслідуванням.
До складу екіпажу входили цивільні особи, однією з яких була жінка віком 30 років, вона пройшла приватну підготовку як водолаз. За даними WSJ, жінку вибрали за її навички, а також для того, щоб замаскувати екіпаж під друзів на відпочинку, повідомила одна людина, знайома з планом.
Водночас українські чиновники вважають, що притягнути до суду будь-кого з командувачів українських офіцерів неможливо, оскільки не існує жодних доказів, окрім приватних розмов.
«Ніхто з них не буде давати свідчень, щоб не обмовити себе», — сказав один із колишніх офіцерів.
Читайте також: Росія тричі направляла військові кораблі до "Північних потоків" перед підривом, – розслідування
Як зазначає видання, операцією з підриву "Північного потоку", яка обійшлася в 300 тисяч доларів, займався неназваний генерал із досвідом проведення спецоперацій, який підпорядковувався ексголовнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному.
За даними чотирьох джерел видання, президент України Володимир Зеленський схвалив план. Усі домовленості були досягнуті усно, не залишивши жодних паперових слідів.
Проте нідерландське військове розвідувальне агентство MIVD дізналося про змову і попередило ЦРУ. Потім американські чиновники поінформували Німеччину, пише WSJ.
ЦРУ попередило офіс Зеленського про необхідність припинити операцію. За даними видання, президент України наказав Залужному зупинити її, але генерал проігнорував наказ, і його команда змінила початковий план.
Зазначається, що Залужний залучив до координації атаки найкращих українських офіцерів спеціальних операцій, які мали досвід організації ризикованих таємних місій проти Росії. Одним із них був колишній розвідник Роман Червінський, якого зараз судять у справі про обстріл аеродрому Канатове.
У липні Червінського звільнили під заставу після більш ніж року ув’язнення. Коли з ним зв’язалися після звільнення, він відмовився коментувати справу "Північного потоку", сказавши, що не уповноважений говорити про неї.
За словами трьох неназваних людей, Залужний пояснив Зеленському, що диверсійна група, після того, як її відправили, перебувала без зв’язку з зовнішнім світом і не могла бути відкликана, «оскільки будь-який контакт з ними міг би скомпрометувати операцію».
Читайте також: Данський телеканал показав ушкодження на "Північному потоці – 2". ВІДЕО
Залужний відреагував на розслідування, заявивши журналістам, що йому нічого не відомо про таку операцію, а будь-які припущення про зворотне є «простою провокацією».
Він також зазначив, що ЗСУ не уповноважені проводити закордонні місії, і тому він не брав би в них участі.
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк також спростував причетність своєї країни до підриву "Північного потоку", пише агентство Reuters.
"Україна не має жодного стосунку до вибухів на "Північному потоці"", — заявив Подоляк.
Він зазначив, що Україна не отримала від вибухів жодної стратегічної чи тактичної переваги.
"Такий акт можна здійснити тільки за наявності величезних технічних і фінансових ресурсів... і хто всім цим володів на момент атаки? Тільки Росія", — заявив Подоляк у коментарях агентству.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки