MENU

Східна Німеччина знову під "окупацією" Росії: на виборах перемогли "друзі" Путіна, які виступають проти допомоги Україні та її євроінтеграції

718 0

Східна Німеччина знову під "окупацією" Росії: на виборах перемогли "друзі" Путіна, які виступають проти допомоги Україні та її євроінтеграції

Через майже 35 років після падіння Берлінської стіни Німеччиною проходить різкий політичний розкол, який простежує колишній кордон між Східною та Західною Німеччиною, пише OBOZ.UA, , інформує UAINFO.org.

Дружні Росії партії у східних землях Німеччини – Бранденбурзі, Саксонії та Тюрингії – досягають значних успіхів на регіональних виборах. При цьому партії урядової коаліції отримали жалюгідні результати. Крім потенційних проблем для чинної коаліції канцлера Шольца, ці вибори можуть мати й серйозні міжнародні наслідки, адже широку підтримку виборців отримали партії, які відкрито підтримують Росію та виступають проти подальшої допомоги Україні. Окрім "Альтернатива для Німеччини" (AfD), такої позиції дотримується BSW – нова партія, створена лівим політиком Сарою Вагенкнехт. І BSW також демонструє хороші результати у всіх трьох землях.

Ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" посіла перше місце у Тюрингії та майже перемогла у сусідній Саксонії, отримавши 30,6% голосів, що лише на 1,3% менш аніж у ХДС. Вибори у Бранденбурзі відбудуться трохи пізніше, але, за соцопитуваннями, AfD має великі шанси на першість і тут. Перемога на виборах у ландтаг (місцевий парламент) у Тюрингії – землі у Східній Німеччині – перша для ультраправих з часів Другої світової та правління нацистів. Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав підсумки виборів "гіркими", самі члени AfD – "історичними".

Лівий "Союз Сари Вагенкнехт", відомий своїми закликами до припинення підтримки України у війні з Росією, теж набирає обертів. Так, Москва може знову закріпитися на широкій території колишньої НДР – регіону, де вона домінувала протягом десятиліть під час холодної війни. Адже основні правлячі партії Німеччини на національному рівні – соціал-демократи, "зелені" та вільні демократи відтіснені на другий план.

Дедалі більш схоже на те, що зменшення допомоги для України з 8 до 4 млрд євро наступного року не є результатом лише бюджетних проблем – це також реакція на зростання ваги прокремлівських політиків, які активно педалюють питання української допомоги у німецькому суспільстві. Саме про це не так давно і говорила Вагенкнехт, заявивши майже хизуючись, що саме тиск її політичної сили змусив правлячу коаліцію переглянути фінансування для України.

Після виборів на Сході обидві проросійські партії сподіваються посилити свій вплив на решту країни. Якщо вони досягнуть успіху напередодні загальних виборів наступного року, те, що зараз відбувається в Східній Німеччині, може бути лише прелюдією.

Про результати виборів у Німеччині та їхній вплив на політику допомоги Україні – у матеріалі OBOZ.UA.

Вбивча "Альтернатива"

Стверджується, що вибори завжди є "лакмусовим папірцем", який дає змогу перевірити настрої у суспільстві. Що ж, тоді для України настрої принаймні східної частини Німеччини, є загрозливими, адже 1 вересня в Тюрингії та Саксонії колись маргінальна партія AfD виборола перше та друге місце за результатами голосування. Це перша перемога ультраправих на місцевих виборах із часу правління нацистської партії у Німеччині.

Наприкінці вересня регіональні вибори відбудуться в Бранденбурзі, ще одному східному регіоні. Там "Альтернатива" також лідирує в опитуваннях: за неї готові проголосувати майже чверть виборців. Цей успіх показує дедалі більшу популярність партії на сході, адже до цього на виборах до Європейського парламенту в червні AfD здобула приблизно половину місцевих голосів, що свідчить про те, наскільки вона стала панівною політичною силою.

Результати голосування можуть змусити уряд посилити заходи щодо міграції та загострить дебати щодо підтримки України – питання, які домінували під час передвиборчої кампанії: і AfD, і BSW вимагають припинити військову підтримку України з боку Німеччини та провести мирні переговори, щоб покласти край військовим діям.

"Ми чітко заявляємо: досить постачати зброю Україні! €30 млрд – що за безумство!", "Ми вимагаємо широкого міксу енергетики: вугільної, атомної, газу з Росії. Це забезпечувало нам добробут", – заявляв співголова "Альтернативи для Німеччини" Тіно Хрупалла під час кожного передвиборчого мітингу.

Оскільки всі інші партії пообіцяли не створювати коаліції з AfD, малоймовірно, що партія отримає справжню владу, попри результат. Це з одного боку, а з іншого – через популярність AfD у місцевій політиці на сході системні політики сприяють легалізації відкритої пропутінської партії. Відповідно до нещодавнього дослідження, опублікованого прогресивним Фондом Рози Люксембург, між 2019 і 2023 роками було зареєстровано понад 120 випадків співпраці в місцевому врядуванні між AfD і основними партіями, найчастіше з ХДС.

Так чи інакше, але націоналістична, антиміграційна та дружня Росії партія може отримати достатньо місць в обох землях, щоб просто блокувати рішення, які потребують більшості у дві третини голосів, таких як призначення суддів чи вищих чиновників. Це дасть їй безпрецедентну владу та можливість створити хаос у частині Німеччині – розвиток подій, що найбільше полюбляє Кремль.

Майже відкрита робота на Росію

Зв’язки AfD з Москвою добре задокументовані. Багато високопоставлених діячів партії не приховують своєї приязні до авторитарного режиму Путіна.

Перед європейськими виборами німецька влада розкрила те, що, на їхню думку, було операцією російського впливу, в якій брав участь один із провідних кандидатів від AfD.

У травні цього року німецька поліція обшукала офіси провідного члена "Альтернативи для Німеччини". Обшук проведено в межах розслідування справи про відмивання грошей та корупції. Депутатів від ультраправої партії звинувачували в отриманні грошей від Росії за просування її інтересів у Німеччині та Європі. Особливо стосовно питання протидії допомоги Україні. Прокуратура стверджує, що чеські спецслужби поділилися з німецькою владою аудіозаписами, на яких чути, як Бистрон (депутат від AfD) перераховує 20 тис. євро готівкою, яку йому передав прокремлівський бізнесмен.

Тісну співпрацю Кремля та партії "Альтернатива для Німеччини" у бундестазі було зафіксовано і раніше. Так, 4 липня 2023 року AfD подала позов до Федерального конституційного суду, намагаючись опротестувати постачання німецької зброї Україні. Як виявило розслідування, все це робилося на замовлення Кремля і на російські гроші.

За мир на путінських умовах

Політична сила Сари Вагенкнехт, відомої послідовною проросійською риторикою, "Альянс Сари Вагенкнехт" (BSW) у своїй передвиборчій програмі виступила з антиукраїнськими ініціативами, але більш майстерно, аніж колеги з прокремлівського пулу із AfD. Крім того, в BSW вважають, що до ЄС не повинні приєднуватися нові члени, особливо Україна. Партія заявляє, що потрібен мораторій на розширення Євросоюзу. Це матиме колосальний вплив на процес української євроінтеграції – її умови та терміни, адже такої самої позиції дотримується і AfD.

Вагенкнехт виступає за "мир". Для цього треба просто припинити державну підтримку України у війні, встановити тісніші відносини з Володимиром Путіним та почати з ним переговори, а також відновити імпорт дешевих енергоносіїв із Росії. Це погляд, до якого є симпатія на колишньому комуністичному Сході Німеччини.

BSW пропонує для припинення вогню та для мирних переговорів запропонувати Росії негайне завершення всього експорту озброєнь в Україну. Такі погляди на світову політику не дивні, адже Вагенкнехт розпочала свою політичну діяльність як член комуністичної партії Східної Німеччини.

"Війна в Україні – кривава проксі-війна між НАТО та Росією. Війну, можливо, розпочала РФ у військовому плані, але Захід міг запобігти їй та давно закінчити", – заявляє Вакенкнехт.

Вагенкнехт підігрувала Кремлю як до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, так і після нього. Зокрема, видання The Washington Post опублікувало дані про плани РФ з підриву підтримки України Німеччиною, згідно з якими Росія планувала "антивоєнну коаліцію" за участю німецьких ультраправих та ультралівих, серед яких була і Сара Вагенкнехт. Загалом німецька політикиня зробила політику щодо України обов'язковою умовою будь-яких коаліційних переговорів, заявивши перед виборами, що BSW "увійде лише до регіонального уряду, який займе чітку позицію за дипломатію та проти підготовки до війни, зокрема і на національному рівні".

Провал чинної влади

Три партії правлячої коаліції Німеччини – СДПН Шольца, Зелені та консервативна Вільна демократична партія (ВДП) – зазнали значних втрат на виборах. У Тюрингії Зелені та ВДП вийшли з парламенту землі після того, як не змогли подолати п’ятивідсотковий бар’єр, необхідний для отримання місць. Крім того, усі три коаліційні партії в Тюрингії разом ледве набрали більше 10 відсотків голосів. Хоча СДПН втратила менше позицій на виборах, це все одно був жахливий результат для партії, яка показала найгірший результат на загальнонаціональних виборах до Європейського Союзу в червні.

Намагаючись змінити свою політичну долю напередодні цих виборів, уряд Шольца оголосив про низку жорсткіших міграційних заходів, намагаючись перехопити антиімміграційну риторику AfD, але це не допомогло. Та й не дивно, адже все це чинний уряд почав активно робити лише за кілька днів до голосування, що викликало більше сміх, а не підтримку.

Чому так сталося

Існує безліч теорій, чому ультраправим та лівим популістам вдалося отримати гарний результат на сході. Одна з них полягає в тому, що різниця в оплаті праці між Східною та Західною Німеччиною викликала обурення на сході, де працівники в середньому заробляють приблизно на 15 відсотків менше за годину.

Також представники цих партій активно користуються незадоволенням мешканців країни щодо тристороннього коаліційного уряду в Берліні, який не може до ладу узгодити жодне питання, зокрема і затвердження бюджету на 2025 рік. Більшість кроків Шольца та його коаліційного уряду виглядають недолугими, слабкими та несвоєчасними. Показовим є якраз питання жорсткіших міграційних заходів, які були потрібні задовго до виборів.

Виборці колишньої НДР, яка довгий час була під окупацією СРСР, також зазвичай більш соціально консервативні та дедалі більше ностальгують щодо Росії та засуджують США. AfD і Вагенкнехт одночасно розпалює та використовує ці проросійські настрої.

"Центральне питання в Україні: чи стане Україна плацдармом для американських військових баз і американських ракет?" – заявила Сара Вагенкнехт на пресконференції в день заснування своєї партії. Вона також засудила план розміщення американських ракет далекого радіуса дії на території Німеччини, і коли президент України Володимир Зеленський приїхав до Берліна, щоб виступити в Бундестазі, її партія разом із представниками AfD відмовилися з’явитися.

Як це вплине на національні вибори у Німеччині?

Наступного року в Німеччині мають відбутися вже загальнонаціональні вибори. Стосовно Шольца, то тиск на канцлера та правлячу коаліцію посилиться – від них вимагатимуть жорсткіших заходів щодо імміграції та чіткості у питанні підтримки України. Адже, зважаючи на передвиборчу кампанію, ці питання хвилюють електорат першочергово.

Консервативний ХДС має значну перевагу в національних опитуваннях. Якщо не станеться великих змін, цілком імовірно, що партія вийде переможцем на національних виборах у вересні 2025 року. Але враховуючи слабкість інших головних партій, які зараз входять до правлячої коаліції Німеччини, а також зростання крайніх лівих і ультраправих, незрозуміло, з якими партіями ХДС зможе сформувати коаліцію.

Вже зараз видно, що для AfD все це є частиною більшої стратегії: почніть з перемоги в муніципалітетах і ландтагах на сході – з часом візьміть владу у всій країні. На національному рівні AfD зараз є другою за величиною силою в країні з 18 відсотками. Після парламентських виборів на сході Вагенкнехт і AfD сподіваються розширити свій вплив на всю країну, і, здається, у них буде впливовий союзник в особі Кремля. Тому російський диктатор Володимир Путін може святкувати – зростання дружніх до Росії партій на сході Німеччини дає колишньому шпигуну КДБ, який під час холодної війни саме перебував у Східній Німеччині, опору в німецькій політиці у потрібний для нього час, аби продовжити приносити хаос у внутрішні справи головного європейського союзника України.

Погана новина для України

"Так, результати на місцевих виборах, які отримали фактично прокремлівські партії AfD і BSW, – неприємна новина, і тут ми бачимо певну тенденцію, на яку розраховує Путін. Він підтримує та фінансує і крайніх лівих, і крайніх правих. Тобто в цьому специфіка взагалі путінізму і його політики. Підтримується все те, що веде до поляризації суспільства в Європі, все те, що веде до крайнощів, хаосу та роз’єднання, навіть не зважаючи на ідеологію тої чи іншої партії. Тобто ця його політика спрямована на розкол і в самій Європі, і в європейських країнах" – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

На думку Олександра Мережка, все-таки в 2025-му році, коли у Німеччині відбудуться вже національні вибори, для України буде більш визначний час. Та є надія, що така перемога ультраправих обмежиться тільки східною частиною Німеччини. Адже у західній частині країни демократичний досвід має більшу історію. Тобто це дає надію на те, що результати на сході прокремлівських партій не буде масштабовано в межах усієї Німеччини.

"Це дійсно важливі, але все ж регіональні вибори, а тому, на мій погляд, перемога "Альтернативи для Німеччини" не вплине зараз на питання зовнішньої політики. Це компетенція федерального уряду. До того ж AfD буде доволі складно сформувати коаліцію. Зараз для того, щоб не допустити їх до влади, адже дехто вважає їх навіть неонацистами, ХДС готовий іти в коаліцію навіть із соціал-демократами і з зеленими. Тобто побачимо ще, чи вдасться їм отримати реальну владу, навіть попри те, що вони формально зараз перемогли. Тому я не вбачаю, що такі результати ультраправих та ультралівих вплинуть у найближчій перспективі на наші взаємини з Німеччиною. Що буде через деякий час, важко сказати, але на наступний рік, наприклад, я доволі впевнений, що у напрямку допомоги Україні від Німеччини кардинальних змін не буде, – зазначив Олександр Мережко.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини