MENU

Сьогодні День захисників і захисниць України: історія свята

862 0

Сьогодні День захисників і захисниць України: історія свята

Цього року Україна вдруге буде відзначати День захисників і захисниць 1 жовтня.

Свято торік змінило дату, але й до того його історія була насичена та цікава, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.

Історія Дня захисників і захисниць

Після розпаду СРСР Україні у спадок дісталось свято 23 лютого. Раніше у цю дату відзначали День Радянської армії, а потім стали по інерції просто вітати чоловіків. Особливої любові та пошани в суспільстві свято не мало, адже роль армії у перші роки незалежності України була невеликою.

Все змінилось у 2014 році, коли Росія анексувала Крим і почала війну на Донбасі. Святкувати день армії в один день з агресором виглядало, як блюзнірство. Тому тодішній президент України Петро Порошенко постановив відмовитись від будь-яких святкувань 23 лютого і заснував нову урочистість – День захисників України. Згідно з відповідним указом, воно мало на меті "вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві".

Читайте також: Втрати армії РФ: Генштаб назвав кількість знищених окупантів

Датою свята обрали 14 жовтня. Тоді на неї ж випадало свято Покрови Пречистої Богородиці, яке дуже шанували українські козаки. Саме тому цей день вибрав у 1999 році президент Леонід Кучма для відзначення Дня українського козацтва. Примітно, що також 14 жовтня в Україні відзначають також річницю створення Української повстанської армії.

У 2021 році урочистість змінила назву. Оскільки роль жінок у війську почала стрімко зростати, Верховна Рада України постановила відтепер називати свято День захисників та захисниць України. Зараз близько 15% складу ЗСУ становлять саме жінки, які роблять вагомий внесок у функціонування цього важливого інституту.

Після початку повномасштабного вторгнення Україна зробила ще один крок на віддалення від країни-агресорки. Православна церква України здійснила календарну реформу, перейшовши на новоюліанський календар. З 1 вересня 2023 року всі церковні свята стали відзначати на 13 днів раніше – одночасно із християнами західного обряду. Так Покрова змістилась на 1 жовтня. Оскільки ця церковна дата нерозривно пов’язана із Днем захисників та захисниць, то світське свято теж перенесли. Після завершення воєнного стану цей день знову стане державним вихідним.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини