MENU

"Статус-кво на цей момент": експерт пояснив, чому вступ до НАТО без окупованих територій не буде вважатися відмовою від них

192 0

"Статус-кво на цей момент": експерт пояснив, чому вступ до НАТО без окупованих територій не буде вважатися відмовою від них

Вступ України до НАТО без окупованих територій не буде вважатися відмовою від них. Ідея щодо цього, яка активно обговорюється на міжнародному рівні, радше відображає поточний статус-кво, а не зміну позиції України щодо своїх територій.

Таку думку в коментарі OBOZ.UA висловив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов. Він спростував, що йдеться нібито про відмову від ТОТ, інформує UAINFO.org.

"Тут дійсно дуже багато дискусій, дуже багато інформації, але важливий нюанс, що коли йдеться про ідею розкрити парасольку НАТО над територією не окупованої України, а над вільною Україною, а окуповані території, питання з ними перенесено на майбутнє, це повернення дипломатичним шляхом або воєнним шляхом, але без участі країн НАТО, то фактично так чомусь говориться, що це відмова від території. Власне кажучи, це, скоріше, визнання статус-кво на цей момент, бо є декілька нюансів", – сказав він.

Читайте також: Виведення військ із чотирьох областей і відмова від НАТО: Лавров озвучив вимоги до Києва

Леонов наголосив, що за українським законодавством неможливо відмовитися від території, оскільки Конституція передбачає, що територія України є недоторканною та цілісною. Зміни територіальних меж можуть відбуватися лише через загальнонаціональний референдум. Отже, юридично Україна не може відмовитися від своїх окупованих територій.

Ідея, яка обговорюється серед західних партнерів, полягає в тому, що НАТО може поширити свої гарантії безпеки на неокуповану частину України, залишаючи питання повернення окупованих територій відкритим для вирішення у майбутньому дипломатичним або військовим шляхом. Це не означає відмову від окупованих земель, а скоріше визнання того, що на цей момент ситуація залишається невирішеною.

"Вже на заході навіть говорять про історичні прецеденти, це, наприклад, Західний і Східний Берлін, це союз Японії та Сполучених Штатів, де Сполучені Штати поширюють гарантії для Японії, але не враховують Курильські острови. Власне кажучи, навколо цього йдуть розмови", – пояснив експерт.

Читайте також: Гарріс відмовилася від двосторонніх переговорів з Путіним щодо припинення війни в Україні

Леонов вважає, що цей підхід може стати сигналом для Росії, зокрема для кремлівського диктатора Володимира Путіна, про те, що Україна може вступити до НАТО, навіть якщо частина її територій залишатиметься під окупацією. Це може ускладнити плани Кремля щодо утримання цих територій і блокування вступу України до Альянсу.

Важливим аспектом вступу до НАТО, навіть за умови окупації частини територій, є те, що гарантії безпеки покриють неокуповані регіони України, що зробить неможливими удари ракетами та дронами по цих територіях з боку Росії.

"Тут варіанти, які є важливими й вочевидь, що оскільки цю ідею обговорюють і Столтенберг, який виступив, коли пішов з посади, а це на достатньо високому рівні, і говорить про те, що ідея є. Наскільки вона буде і як швидко реалізована, важко сказати, бо тут ми маємо розуміти, що Україна теж має виконати велике домашнє завдання, щоб приєднатися до НАТО, і верховенство права і свобода слова, і реформи й так далі", – резюмував експерт.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини