Як отримати статус УБД: документи, порядок дій та поширені проблеми
Посвідчення УБД дає власникам право на отримання ряду пільг: від безкоштовного проїзду у громадському транспорті до участі в численних програмах підтримки військовослужбовців та ветеранів. Хоч у 2024 році порядок надання статусу учасника бойових дій дещо спростили, цей процес досі залишається складним і довгим. Як проходить процедура, що може стати на заваді, і як розв’язати проблему, розповіли адвокати юридичної компанії «Мережа права».
Хто такий учасник бойових дій?
Постанова Кабміну №413 від 20.08.2014 дає право на отримання статусу УБД людям, які безпосередньо захищали Україну (проводили оборону, відстоювали інтереси держави та забезпечували безпеку населення) в умовах військової агресії росії проти України.
Головна умова — участь у заходах має бути особиста або у складі військової частини (підрозділу, органу). На статус учасника бойових дій можуть розраховувати ті, хто виконували бойові завдання, а також брали участь у розвідувальних заходах.
Зокрема, УБД можуть оформити:
- військовослужбовці Сил Оборони;
- добровольці (за умови участі у бойових діях в складі відповідних добровольчих формувань).
Хто прирівнюється до учасників бойових дій:
- співробітники ДСНС;
- співробітники силових структур за умови роботи в зоні бойових дій.
Для отримання посвідчення учасника бойових дій важливий факт участі, а також відповідний термін перебування в зоні бойових дій. Це мінімум 30 календарних діб. При цьому термін перебування в ООС для отримання УБД (це актуально і станом на зараз) не має значення, якщо людина отримала поранення або контузію, що зробили неможливими подальшу службу.
Що дає власнику посвідчення учасника бойових дій
Весь перелік пільг встановлений Законом України «Про статус ветеранів війни…». Можливості можна розділити на чотири великі категорії:
- Медобслуговування. Зокрема, це безкоштовне отримання ліків, першочергове зубопротезування, санаторно-курортне лікування, щорічне обстеження та диспансеризація тощо.
- Комунальні послуги. Знижка 75% за квартплату (детальні умови перелічені в Законі), знижка 75% на оплату за користування електроенергією, газо- і водопостачанням, першочергове виділення землі для будівництва і ведення господарства, першочергове забезпечення житлом, оформлення іпотеки на пільгових умовах тощо.
- Податкові та соціальні пільги. Отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності (100 відсотків середньої зарплати), можливість вийти у відпустку у зручний час, а також додаткові 14 днів відпустки на рік зі збереженням зарплати, переважне право залишитись на роботі під час скорочень, переважне право на вступ до освітніх закладів, освітні пільги для дітей тощо.
- Проїзд. Право на безкоштовний проїзд міським транспортом, сільськими автобусами, приміськими поїздами, річковим транспортом та міжміськими автобусами.
Які документи потрібні для отримання УБД
Розкажемо, як отримати статус учасника бойових дій. Для прикладу розглянемо алгоритм, доступний військовослужбовцям регулярних формувань Сил Оборони. Це найбільш поширена категорія. Отже, претендентам потрібно зібрати такі документи на УБД:
- Насамперед треба отримати довідку про участь в бойових діях. Це найважливіший документ, який підтверджує право людини на статус УБД. Офіційна назва — «Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України».
- Також потрібні завірені копії паспорта та податкового номера, заповнена заява на надання статусу учасника бойових дій, а ще згода на обробку персональних даних і два фото на матовому папері формату 3х4.
Як отримати УБД?
Є відповідний затверджений порядок надання статусу учасника війни. Причому, для чинних та звільнених військових алгоритм дій різний. Якщо людина досі служить, треба звертатися до командира. Далі:
- Командир військової частини підписує довідку учасника бойових дій та подає її разом з іншими документами на комісію (вона відрізняється залежно від бригади, роду військ).
- Протягом 30 календарних днів комісія формує рішення та надсилає командиру.
- Командир повідомляє про це військовослужбовця. Якщо справа погоджена, він видає посвідчення УБД.
Якщо військовослужбовець вже не служить, йому треба звернутись з таким самим переліком документів до ТЦК та СП за місцем прописки. Далі алгоритм той самий: документи направляють на розгляд комісії, чекають відповіді та видають посвідчення.
Документи можна подати й самостійно на електронну адресу Міноборони: це можливо і для діючих, і для звільнених військовослужбовців.
Новий порядок отримання УБД: що змінилось
10 вересня 2024 року Кабмін затвердив Постанову № 1041, у якій передбачений автоматичний порядок отримання статусу УБД. Як це працюватиме:
- Командир військової частини вносить інформацію про військового або добровольця в спеціальний реєстр.
- Система автоматично перевіряє дані в інших реєстрах (паспортних, податкових тощо).
- Якщо інформація підтверджена, військовому або добровольцю автоматично надається статус учасника бойових дій.
- Військовий або доброволець отримує електронне повідомлення.
- Електронний витяг з реєстру можна використовувати для отримання пільг і гарантій.
Планується, що ця система почне працювати приблизно через чотири місяці з дня затвердження Постанови.
Отримання УБД: проблеми та їх розв’язання
Найпоширеніша проблема — отримання довідки про участь у бойових діях у своїй військовій частині. Її можуть не видавати або через погану організацію процесів, або через маніпуляції командира (наприклад, його особисте негативне ставлення до військовослужбовця). Також дуже часто комісія не надає відповідь на заяву протягом передбачених 30 днів.
Обидва випадки — це порушення прав військовослужбовця. У таких ситуаціях важливо залучити досвідченого адвоката, який представлятиме інтереси учасника бойових дій і допоможе йому отримати заслужений статус.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки