"Злочинці знають забагато": експерт з кібербезпеки – про наймасштабнішу хакерську атаку на держреєстри й загрози для українців
Шахраї дуже досвідчені у різних психологічних трюках, щоб переконати жертву, і ця свіжа інформація буде використана у протиправних цілях. Тобто російські кол-центри також працюють по Україні, як українські кол-центри працюють по Росії.
Експерт із кібербезпеки Костянтин Корсун розповів в ефірі Radio NV, що відомо про наймасштабнішу російську кібератаку на держреєстри і як ворог може використати отриману інформацію, інформує UAINFO.org.
"Річ у тому, що [витік] реєстрів був, і, судячи з усього, довго буде, [росіянам] важливо постійно оновлювати [дані]. Тому що вся ця інформація в реєстрах змінюється, люди змінюють прізвище, вони перереєстровують нерухомість, автомобілі, майно тощо. Тому злочинцям потрібно мати апдейти, свіжі оновлення, тому що база кількарічної давнини може бути на 30% вже неактуальною.
А як вона може бути використана? Банально у шпигунських кіберопераціях, диверсійних кіберопераціях, у спробах вийти на якихось вищих посадовців, з’ясовувати якісь таємниці, шантажувати, погрожувати, планувати шпигунські операції. Це, звісно, небагатьох стосується.
Читайте також: На держреєстри України вчинено масштабну кібератаку: час першочергового відновлення – до двох тижнів
А стосовно громадян, ці [дані] можуть бути для масового шахрайства використані. Коли шахраї, злочинці знають забагато про тебе, про всіх твоїх родичів, про дітей, дружину, батьків, то цю інформацію можна використати для того, щоб обманути якусь людину, переконати, що «це дійсно я, ось я дзвоню за дорученням вашої мами, яка потрапила до лікарні, і вона просила передати ось цю інформацію». Це те, що на поверхні.
Розумієте, шахраї дуже досвідчені у різних психологічних трюках, щоб переконати жертву, і ця свіжа інформація буде використана у протиправних цілях. Тобто російські кол-центри також працюють по Україні, як українські кол-центри працюють по Росії, і для їхньої діяльності важливо мати свіжу, оновлену інформацію. Для більшості громадян це загрожує ризиками шахрайства.
Деякі бази даних були в публічному доступі, частина була не публічною. Але сам факт руйнування недоступності - ось тут найбільша небезпека, тому що витік інформації з баз даних, які насправді не дуже були секретними, наприклад, щодо нерухомості… Я пам’ятаю, [ця інформація] була публічна, відкрита, не можна було всю її забрати, але по конкретних об'єктах можна було перевірити [дані], чим, наприклад, ті самі журналісти-розслідувачі постійно користуються, коли з’ясовують майно родичів чиновників, наприклад.
Читайте також: Путін, звісно, "довбо**б", але що робити з хакерською атакою РФ на реєстри? – журналіст
Тому більшу небезпеку становить якраз дестабілізація, недоступність реєстрів, а якщо немає реєстрів — втрачають будь-який сенс ці державні електронні додатки, які без реєстрів просто не потрібні, абсолютно нефункціональні. Їхній єдиний сенс у тому, що вони звертаються за даними до реєстрів.
Тому такий чинник недоступності ще матиме економічний ефект, тому що, наприклад, неможливо зареєструвати ТОВ, ФОП чи припинити його існування. І це прямо відображається на економічній стабільності України, яка буде якийсь час буксувати, поки будуть відновлюватися доступи до реєстрів", - розповів експерт.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки