MENU

Ольга Бадюкова: «Кризи штовхають нас до цифровізації та роблять наші дані цінним активом»

211 0

Експорт IT-послуг з України демонструє зниження порівняно з попередніми роками. За даними Національного банку, 2024 року обсяг IT-експорту становив 14,09 мільярда доларів - на 4% менше, ніж 2023 року, і майже на 12% менше за показники 2022 року. Сектор, який довгі роки вважався драйвером економічного зростання, стикається з новими проблемами.

Ольга Бадюкова, міжнародна експертка в галузі адміністрування баз даних, зазначає, що поточні виклики ІТ-галузі вимагають переосмислення підходів до роботи та посилення цифрової трансформації. Спираючись на власний досвід і глибоке розуміння ринку, фахівчиня впроваджує надійні технологічні рішення та знає, що саме допоможе адаптувати IT-галузь до нових реалій. За плечима Ольги підвищення продуктивності систем Державної служби статистики та Державної казначейської служби України, а також екстрене відновлення бази Державної податкової служби України після невдалого оновлення. 

Про те, як адаптуватися до мінливих умов, зміцнити позиції на ринку і вирішити актуальні проблеми галузі, розповіла міжнародна експертка у сфері адміністрування баз даних Ольга Бадюкова.

— Ольго, як криза може змінити підхід українських фахівців і компаній до управління даними?

— Кризи змушують нас переосмислити все, зокрема й те, як ми працюємо з даними. Коли виникають непередбачувані ситуації, як повномаштабна війна або пандемія COVID-19, компанії прагнуть швидше адаптуватися до мінливих умов. Оптимізують свій бізнес і покращують ефективність.  

Компанії все частіше переносять свої дані в хмарні сховища, де можна розмістити всю необхідну інформацію та отримати до неї доступ звідки завгодно. Дедалі більше співробітників працюють віддалено, тому важливо забезпечити безпечний доступ до даних і захистити їх від хакерських атак.

Кіберзагрози стали серйозною проблемою, тому компанії посилено захищають свої дані за допомогою спеціальних програм і навчають співробітників безпечно працювати в інтернеті. З'являються нові інструменти для аналізу даних і ухвалення рішень на їхній основі.

Завдяки цим змінам компанії стають більш гнучкими та стійкими до криз. Вони можуть швидше ухвалювати рішення, краще розуміти своїх клієнтів і ефективніше використовувати свої ресурси.

Я вважаю, що кризи штовхають нас до цифровізації та роблять наші дані цінним активом.

— Протягом усієї своєї 20-річної кар'єри ви проявляєте гнучкість в екстрених ситуаціях. Наприклад, співпрацюючи з однією з найбільших в Україні компанією-розробником програмного забезпечення, LinkosGroup, ви екстрено відновили базу даних для Державної податкової служби, водночас підвищили швидкодію системи. Що б ви порадили українським фахівцям для підвищення конкурентоспроможності?

—   Щоб бути затребуваним фахівцем у наш час, недостатньо знати одну з мов програмування. Потрібно бути в курсі останніх трендів і вміти застосовувати їх на практиці. Хмарні обчислення, штучний інтелект, автоматизація, безпека - це ключові слова, які визначають майбутнє цієї галузі. Хочете працювати з найпередовішими технологіями? Вивчіть Oracle Autonomous Database та інші хмарні сервіси. Мрієте про проєкти, де дані перетворюються на цінну інформацію? Опануйте машинне навчання та аналітику даних. Прагнете надійності та безпеки систем? Вивчіть технології високої доступності та захисту даних. Хочете бути частиною гнучких і динамічних команд? Застосуйте на практиці принципи DevOps і Agile.

Тобто, щоб залишатися конкурентоспроможним фахівцем, потрібно постійно вчитися і розвиватися. Ринок праці диктує свої умови, і той, хто готовий до змін, завжди буде затребуваний.

— Ви судили престижний професійний конкурс Armenian Digital Awards. Які ідеї та проєкти вам здалися найцікавішими? Як змінився ринок DataBase і які ідеї фахівці можуть взяти собі на озброєння?

— Це був цікавий досвід. Наприклад, учасники розповідали про те, що з'явилися нові ідеї для автоматизації рутинних завдань, створення розумних помічників на основі штучного інтелекту і навіть для більш активної участі громадян в управлінні країною через інтернет.

Що стосується зберігання даних, то тут дедалі більше компаній переходять на хмарні технології. Крім того, штучний інтелект допомагає знаходити в цих даних корисні закономірності, а технології обробки великих даних дають змогу ухвалювати рішення швидше та ефективніше.

Я звернула увагу на високий рівень інновацій в IT-секторі. Проєкти AMIO ERA і AMIO BANK підтверджують тенденцію до інтеграції штучного інтелекту та соціальних ініціатив у бізнес-процеси. Одночасно з цим, ринок систем управління базами даних продовжує динамічно розвиватися. Можна сказати, що зростання популярності NoSQL і хмарних рішень, а також інтеграція з ШІ та машинним навчанням - це нові тренди галузі.

— Одним із напрямів вашої роботи є навчання молодих фахівців. Як наставник, якою ви бачите свою роль у навчанні ефективної роботи з базами даних, особливо в умовах кризи?

— Уявіть собі, що ви, як молодий фахівець стикаєтесь з проблемою, яку ніколи не бачили. Досвідчений фахівець, який вже не раз розв'язував такі проблеми, може не тільки навчити вас, а й допомогти спокійніше і впевненіше розв'язувати проблеми, що виникають. Наставники не тільки діляться знаннями про технології, а й допомагають зберігати спокій у складних ситуаціях. Також прищеплюють уміння працювати в команді та ефективно взаємодіяти з колегами.

У кризу, коли все змінюється дуже швидко, наставник стає справжнім провідником у світ нових технологій і можливостей. Він допомагає швидше увійти в курс справи, і почати вирішувати завдання самостійно. Наставництво - це інвестиція в майбутнє. Досвідчені фахівці можуть прискорити процес навчання і розвитку молодих кадрів. У кризових ситуаціях наставники відіграють роль надійних партнерів і радників, це допомагає створювати сильні та згуртовані команди. У результаті виграє компанія тому, що може швидше розвиватися у своєму бізнесі.

— Які сучасні інструменти та підходи до управління базами даних ви вважаєте ключовими для підготовки конкурентоспроможних фахівців?

Я вважаю, щоб стати хорошим фахівцем з баз даних, зараз потрібно не тільки знати мову SQL. Важливо розбиратися в нових технологіях і вміти їх застосовувати.

Наприклад, хмарні технології дають змогу орендувати сервер, який можна легко налаштувати під свої завдання. Автоматизація допомагає позбутися рутини, щоб зосередитися на важливих справах. Штучний інтелект і машинне навчання допомагають знаходити в даних приховані закономірності та приймати правильні рішення. Великі дані - це величезне джерело інформації, з якого можна створювати нові продукти та послуги.

Також важливо розуміти DevOps - це підхід, який прискорює розробку і впровадження нових рішень. І, звичайно, не можна забувати про захист даних, щоб уся інформація була в безпеці. Я переконана в тому, що сучасний фахівець з баз даних повинен вміти розбиратися в сучасних технологіях.

— Після руйнівних наслідків кібератаки Petya, вам вдалося оперативно відновила критично важливі бази даних. На той час ви працювали у Фінтех IT-компанії UNITY-BARS, розробника програмного забезпечення для банків та фінансових установ. Цей досвід продемонстрував вашу здатність працювати з даними в критичних умовах. Які зміни, на вашу думку, очікують на управління базами даних найближчими роками?

— Уявіть, що база даних - це великий склад, де акумулюється вся критично важлива інформація компанії. Найближчими роками цей «склад» зазнає серйозних змін, стаючи розумнішим, безпечнішим і гнучкішим. Сховища даних дедалі частіше переноситимуться із серверних кімнат у хмарні інфраструктури. Це дасть бізнесу більше можливостей для масштабування та оперативності. Сучасні алгоритми штучного інтелекту почнуть активно допомагати аналізувати масиви даних, виявляючи в них цінну інформацію, яка раніше могла залишатися непоміченою.

Практика показує, що питання безпеки стають як ніколи актуальними і виходять на передній план. Захист даних безумовно стане пріоритетом. Засоби забезпечення безпеки будуть вдосконалюватися, щоб протистояти загрозам з боку зловмисників. А інноваційні підходи до проєктування баз даних прискорюють процес розроблення та оновлення застосунків, роблячи їх більш адаптивними та ефективними.

Олександр КУЧЕР

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини