ЄС вважає категорично неприйнятними два пункти з мирного плану Трампа – FT
Фото: Скриншот з відео, мережа Х
Для країн-членів Європейського Союзу визнання Криму російським і відмова від прагнення України до членства в НАТО є неприйнятними пунктами мирного плану, який запропонував президент США Дональд Трамп, пише FT із посиланням на джерела, передає NV, інформує UAINFO.org.
«Крим і прагнення до членства в НАТО — це наші червоні лінії. Ми не можемо від цього відмовитися», — сказав один високопоставлений дипломат ЄС.
Зазначається, що для європейців ідея визнання анексії Криму — першого випадку захоплення території в Європі силою з 1945 року — є неприйнятною, оскільки вона зруйнує заснований на правилах порядок, який забезпечував мир на континенті протягом поколінь.
При цьому, за даними видання, навіть якщо США діятимуть самостійно, це буде винагородою за російську агресію і стимулюватиме Москву до подальших дій у Грузії та Молдові, а також загрожуватиме іншим колишнім радянським країнам, зокрема країнам Балтії, які є членами як НАТО, так і ЄС.
За словами одного з високопоставлених європейських чиновників, адміністрації Трампа вже дали зрозуміти, що для європейських столиць неможливо визнати Крим російським. Він додав, що найбільші європейські сили в НАТО повинні «відрадити» Вашингтон від односторонніх дій.
Зазначається, що статус Криму може створити велику дипломатичну кризу для НАТО — адже офіційна позиція Альянсу полягає в тому, щоб ніколи не визнавати російський контроль над півостровом.
За даними FT, запропонована угода та ймовірність того, що США відмовляться від переговорів, звинуватять Київ і почнуть нормалізацію відносин із Москвою — можуть спровокувати конфлікт серед лідерів НАТО.
Крім того, подібні розбіжності, ймовірно, посиляться і в межах ЄС, зокрема щодо подальшої долі економічних санкцій проти Росії, якщо Вашингтон вирішить скасувати свої обмеження.
«Ситуація виглядає дуже погано… Будь-який крок США до визнання Криму російським або вимога до європейських столиць пом’якшити санкції щодо Москви вб'є єдність ЄС… усе виглядає дуже заплутано», — сказав чиновник ЄС.
Деякі європейські чиновники також побоюються, що розбіжності з одностороннім проєктом угоди адміністрації Трампа поставлять під загрозу двосторонні відносини з Лондоном, Берліном та іншими столицями, підірвуть трансатлантичну безпеку й потенційно зірвуть саміт НАТО наприкінці червня.
«Європейці завжди були в слабкій позиції, щоб протистояти США… Вони намагались уникати цього саме з цієї причини», — сказав директор програми США в Європейській раді з міжнародних відносин Джеремі Шапіро.
Він також скептично оцінив здатність ЄС зберегти єдність.
«Якщо американці відступлять, європейці просто не зможуть залишитися єдиними в питанні України. Саме США були джерелом єдності в цьому питанні», — додав він.
Один високопоставлений дипломат ЄС заявив, що згідно з планом Трампа, поки Москві пропонуються вигоди, на Київ чиниться тиск і висуваються погрози, а в обмін на відмову від своєї території Україна не отримує майже нічого.
«Найгірший сценарій — це коли [США] не зможуть досягти угоди між Україною та Росією, і все буде перекладено на Україну. Саме тоді Європі доведеться обирати [між Україною і США]», — сказав він.
Західні чиновники повідомили Financial Times, що європейські столиці не підтримають жодного кроку США щодо визнання Криму російським чи тиску на Київ із цією метою, і залишаються вірними давній позиції — не приймати нічого, що стосується суверенітету України, без згоди Зеленського.
«Крим — це Україна», — заявила глава зовнішньої політики ЄС Кая Каллас французькому агентству AFP у вівторок.
Раніше президент США Дональд Трамп представив «остаточну пропозицію» щодо мирного врегулювання війни РФ проти України. Агенція Axios заявляла, що вона передбачає замороження лінії фронту та гарантії безпеки для України.
За інформацією видання, Росія може отримати за пропозицією Трампа таке:
-
«де-юре» визнання США контролю Росії в Криму;
-
«де-факто» визнання окупації Росією частин Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей;
-
обіцянка, що Україна не стане членом НАТО — при цьому в тексті зазначається, що Україна може стати частиною Європейського Союзу;
-
скасування санкцій щодо РФ, введених із 2014 року;
-
розширення економічного співробітництва зі США, зокрема в енергетичному та промисловому секторах.
При цьому Трамп пропонує Україні наступне:
-
«Надійна гарантія безпеки» за участю спеціальної групи європейських країн і потенційно також неєвропейських країн-однодумців (документ розпливчасто говорить про те, як буде функціонувати ця миротворча операція, і не згадує про участь США, зазначає видання);
-
повернення невеликої частини Харківської області, окупованої російськими загарбниками;
-
безперешкодний прохід річкою Дніпро, яка проходить уздовж лінії фронту на півдні України;
-
компенсація і допомога на відновлення — хоча в документі не вказано, звідки саме братиметься фінансування.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки