Окупанти намагаються оточити Покровськ та обійти лінію оборони ЗСУ, – ISW
У найближчі місяці російські війська, ймовірно, намагатимуться оточити місто Покровськ і обійти з заходу укріплену оборонну лінію ЗСУ в Донецькій області. Нещодавно російська армія просунулася на північний схід від Покровська та, ймовірно, планує продовжити наступ у напрямку міста Добропілля.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW) за 5 липня, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
Геолокаційні відео, опубліковані 4 липня, свідчать про те, що російські війська захопили населені пункти Коптєве і Шевченко Перше та вийшли на південно-східні околиці села Разіне.
За словами експертів, окупанти намагаються просунутися на північний схід від Покровська та зосередили зусилля вздовж траси Т-0504, яка з'єднує Покровськ і Костянтинівку. Такі дії фіксуються з початку 2025 року.
У звіті зазначається, що командування РФ, ймовірно, планує використати виступ між Покровськом і Торецьком, щоб охопити Покровськ із півночі та північного сходу, або обійти оборону ЗСУ біля Костянтинівки з південного заходу та заходу.
Російські підрозділи, які беруть участь у цих наступах, були перекинуті до району на схід від Покровська ще у лютому-березні 2025 року для посилення ударного угруповання.
Читайте також: Сирський розповів про ситуацію на Харківщині
Український військовий аналітик Костянтин Машовець повідомив 3 липня, що російські війська 39-ї мотострілецької бригади та 150-ї мотострілецької дивізії зараз ведуть бойові дії біля населених пунктів Новоторецьке (на північ від Разіне) та Новоекономічне (на південь від Разіне). Раніше, у червні 2025 року, ці підрозділи захопили село Малинівка, а нещодавно — Коптєве. Усі ці населені пункти розташовані на північний схід від Покровська.
Також експерт зазначив, що неподалік, у тому ж напрямку, діють підрозділи 110-ї мотострілецької бригади, яка раніше входила до складу 1-го армійського корпусу так званої «ДНР», а зараз підпорядковується Південному військовому округу РФ.
Аналітики ISW повідомили, що українські війська завдають втрат російським підрозділам, які діють поблизу села Разіне. Водночас поки що незрозуміло, чи планує російське командування використати саме ці сили для подальшого наступу на північ і захід від села, або ж перекине туди додаткові війська.
Зазначається, що для продовження наступу на захід від Разіне російським військам доведеться переправитися через річку Казенний Торець, що може ускладнити просування, зокрема через рівень води.
Просування військ РФ на захід і північний захід від Разіне безпосередньо пов’язане зі спробами оточити Покровськ і Мирноград — цілі, яких російська армія намагається досягти вже понад півтора року.
У звіті ISW зазначається, що ще в грудні 2024 року аналітики припускали: для того, щоб оточити Покровськ із північного сходу, російські війська мають просунутися в напрямку Родинського, яке розташоване на захід від села Разіне. І останні дії росіян у районі Разіне, за оцінками аналітиків, підтверджують цей прогноз.
Читайте також: Росія кидає штурмові групи на Сумщині, але зазнає великих втрат, – ДПСУ
Водночас командир батальйону артилерійської розвідки Нацгвардії України, який працює в районі Покровська, повідомив 5 липня, що російські війська зараз активно наступають у районі між населеними пунктами Малинівка, Новооленівка та Попів Яр (напрямок на північний схід від Покровська). За його словами, окупанти намагаються перерізати шляхи постачання українських військ до Мирнограда та самого Покровська. Для атак вони часто використовують мотоцикли та багі.
Аналітики ISW повідомляють, що з кінця 2024 року російські війська мають труднощі з наступом на південний схід, південь і південний захід від Покровська. Основною причиною цього є активна робота українських дронів. Починаючи з січня 2025 року, ситуація на цих напрямках майже не змінилася — росіяни не змогли просунутися вперед.
На думку експертів, російське командування, ймовірно, зараз зосереджує свої зусилля на просуванні на північний схід від Покровська, щоб закріпитися в районі Родинського. Це дало б змогу або напряму атакувати Покровськ, або рухатися в напрямку Новоолександрівки, щоб перерізати трасу М-30 між Покровськом і Павлоградом. У такому разі українські сили можуть опинитися під загрозою оточення і змушені будуть відступити.
Також в ISW припускають, що російські війська можуть спробувати просунутися на північ від Удачного або Котлиного — сіл, розташованих на південний захід від Покровська, щоб перерізати трасу М-30. Але для цього їм доведеться прорвати українську оборону в цьому районі, що, як зазначають експерти, наразі малоймовірно.
Аналітики вважають, що якщо російські війська продовжать рух у бік Добропілля, це означатиме, що вони вирішили не атакувати українські укріплення напряму, а натомість хочуть обійти їх із заходу. Таким чином вони намагаються змусити українських захисників відступити, погрожуючи оточенням.
В Інституті вивчення війни зазначають, що росіяни досі не змогли просунутися з Торецька, а також не досягли значних успіхів у напрямку Часового Яру чи на північ від водосховища Клебан-Бик. Через це їм не вдалося реалізувати початковий план наступу на Костянтинівку та інші укріплені українські позиції.
Тому, як припускають аналітики, російське командування може змінити тактику і спробувати створити новий виступ у районі між Добропіллям і Костянтинівкою, використовуючи невеликі населені пункти та сільськогосподарські райони, щоб обійти укріплення з заходу.
Для цього російським військам потрібно буде переправитися через річку Казенний Торець у кількох місцях і налагодити постачання для своїх сил на правому березі.
Крім того, їм, ймовірно, доведеться захопити населені пункти вздовж маршруту Покровськ — Олександрівка (на північ від Добропілля), щоб повністю перекрити українські шляхи постачання до лінії оборони.
Експерти вважають, що наразі неясно, чи зможе Центральне угруповання російських військ на Покровському напрямку здійснити операцію такого масштабу, зважаючи на суттєві втрати та виснаження особового складу.
В Інституті вивчення війни зазначають, що російські війська, ймовірно, досягли критичної межі втоми після понад року безперервних наступальних дій. За даними аналітиків, навіть якщо така операція буде реалізована, вона триватиме роками, супроводжуватиметься значними втратами й просуватиметься дуже повільно. Водночас експерти наголошують, що російське командування вже не раз показувало готовність до ведення тривалих і виснажливих наступів.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки