Тягар білої людини
Один із найконтроверсійніших віршів Ред’ярда Кіплінґа на диво завжди тлумачився дуже однобоко. «Тягар білої людини» - ключовий аргумент тих, хто ладен затаврувати британського поета як імперіаліста й расиста. Жаль, що сам вірш мало хто знає, хоча українською є вже три різні переклади. Про що ж писав поет, що він хотів сказати сучасникам, пишучи ці рядки?
Наприкінці 19 століття в результаті Іспансько-Американської війни Сполучені штати встановили контроль над Філіпінами, по суті окупувавши новоутворену країну. Подія ця викликала чималий резонанс у тодішній пресі, не оминув її увагою і Кіплінґ. Як кожен переконаний імперіаліст (а він таким був, чого кривити душею) поет визнавав цивілізаторську місію «більш розвинених» націй серед «менш розвинених». Звичайно, з позицій сучасної людини, такі уявлення можуть видатися мало не маячнею. Але у своєму вірші Кіплінґ звертається до Сполучених штатів, застерігаючи їх від величезної відповідальності, яку вони на себе взяли, вказуючи, що захоплення Філіпінів – це не розвага і не фінал трудів, а лише їхній початок. Що країна, яку вони захопили, бідна, її люди нужденні та неосвічені, страждають від тропічних хвороб, природних лих і масово гинуть від голоду, на деяких островах існує канібалізм та людські жертвопринесення… Отже, шановні – каже Кіплінґ – хотіли собі забрати цю територію, то будьте ласкаві давати з нею раду, дбати про цих людей.
Історія не повторюється, смішно порівнювати події столітньої давнини, які відбувалися на далеких островах, із подіями в сьогоднішній Україні. Тим більше, що діяльність сьогоднішніх терористів на Донеччині анітрохи не скидається на визвольні змагання філіпінців. Так само, несправедливо було б порівнювати українців зі східних областей з острів’янами. Ось тільки… чи не можна порівняти нас із вами з адресатами цього вірша?
Адже не можна дурити себе, вважаючи, що ідеї ДНР та ЛНР на Сході не мають прихильників серед мирного населення. Таких людей може й небагато у відсотках від усього населення, але достатньо, якщо рахувати у сотнях і тисячах. Хочеться вірити, що здоровий глузд і справедливість запанують на нашій землі, безглузда війна припиниться, терористи будуть знищені, і… прихильники сепаратистів знову, як і в попередні роки, опиняться серед українських громадян. Вони й далі житимуть, зустрічаючи новий рік за Москвою, лаючи «хохлів», мріючи «померти в Росії». І не треба себе дурити, мовляв, таких одиниці. Ні – їх більше, ніж ми боїмося.
Ось чому мені здається, що слова Кіплінґа, адресовані колись білим людям, можуть стосуватися й нас – тих, хто знає, що людська гідність є найвищою цінністю, тих, хто вірить у торжество правди, хто знає, що любов сильніша за ненависть. Поет каже нам, як потрібно спілкуватися з тими, хто цього не знає. І колір шкіри тут ні до чого…
***
Ви білої Людини
Тягар важкий прийміть.
Навчить цьому повинні
Синів з дитячих літ.
Нехай ідуть служити
Своїм рабам вони,
Бо ті й самі, мов діти,
Хоч зовні – дикуни.
Той білої Людини
Тягар важкеньким є...
Нехай лунають кпини,
А ви робіть своє.
Просте і добре слово
Несіть у кожен дім
І будьте наготові
Себе віддати їм.
Прийміть його сьогодні –
Цього чекає світ,
І дайте хліб голодним,
І немічних зціліть.
Коли ж настануть зміни
Пильнуйте до кінця –
Не пропускайте тліну
У душі та серця.
Тож білої Людини
Тягар, і працю з ним
Прийміть; і будьте сильні,
Бо поруч дикуни.
Поступливо й уперто,
Та з вірою в серцях
Своїм життям і смертю
Вкажіть їм правий шлях.
Хто білої Людини
Тягар важкий здійняв,
Прокляття собі в спину
Вважає визнанням.
Дикун зве чорне білим
І просить, щоб йому
Вернули любу-милу
Єгипетську пітьму!
Хай білу ту Людину
Тягар вперед веде.
Ніщо не є засильно,
Коли про правду йде.
Нехай вам тяжко буде,
Але надійде час
І хмурі дикі люди
Своїми приймуть вас.
Той білої Людини
Тягар у вас в руках
Дає замало вина
І мало переваг.
Але почніте зараз
З невдячності й пітьми
Крізь зло, крізь ніч, крізь чвари
Їх теж зробіть Людьми!
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки