MENU

Як побороти корупцію: рецепт 1710 року

13356 4

 305 року тому - 5 квітня 1710 року побачила світ знаменита "Конституція Пилипа Орлика". Я в своєму навчальному посібнику "Історія української конституції" всіляко пропагую повчальність та мудрість авторів, які після полтавської поразки змогли винести правильні уроки. Натомість, українська влада і суспільство досі не здатні реалізувати бодай головні настанови КОНСТИТУЦІЇ 1710 РОКУ!!!

З статті 10. "...Оскільки ж усі тягарі і здирства нещасного простолюду беруть свій початок із підкупу за сприяння особам, що просять і домагаються судових посад, не користуючись довір"ям і не маючи заслуг, але ненаситно прагнучи до власного збагачення, розбещуючи урядовців,козаків і простолюдинів, завойовуючи прихильність Гетьмана підступними дарунками, за допомогою яких намагаються без вільних виборів, всупереч праву і рівності, піднятися на вершину полкових та інших урядів і почестей, тому найсерйознішим чином постановляємо, що Ясновельможний Гетьман не надаватиме нікому ніяких урядів ані почестей, керуючись якоюсь попередньою оцінкою вартості полковницьких відзнак чи інших козацьких та простих посад, і не нав"язуватиме на них нікого силоміць.

Але завжди як козацькі, так і прості урядники, а особливо полковники, повинні обиратися вільним волевиявленням і голосуванням, і після виборів затверджуватися гетьманською владою...Цей закон належить виконувати і полковникам, не призначаючи сотників та інших урядників на основі дружніх стосунків і особистої прихильності без вільного голосування всього повіту, але обираючи і не усуваючи від урядів через приватні сутички".

З статті 13." Силою цього Виборчого акту ухвалюється, що столичне місто Русі Київ та інші міста України зберігали недоторканними й непорушними всі свої справедливо отримані закони та привілеї...".

Вірю, що саме 5 квітня стане ДНЕМ УКРАЇНСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇ, а кожна нова влада не лише буде створювати конституційні комісії, щоб вкотре "підкоригувати" Основний закон, а нарешті почне ВИКОНУВАТИ КОНСТИТУЦІЮ!

Микола ТОМЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини