MENU

Украинская блогосфера - 2011. ИТОГИ

1581 0

Можна впевнено стверджувати, що 2011 рік став роком блогосфери. Арабська весна, вуличні протести в охопленій кризою Європі, абсолютно мирна Інтернет-революція в Ісландії, що призвела до відставки уряду у повному складі, і нарешті початок тектонічних суспільних зсувів в Росії яскраво засвідчили виключну роль соціальних мереж у формуванні майбутнього громадянського суспільства.

Не лишається осторонь цих процесів й Україна, де вже нараховується біля 10 млн. користувачів, які практично щоденно відвідують Інтернет. Після певного спаду 2009-2010 років українська блогосфера почала відроджуватись. Ми можемо помітити, що одним із основних імпульсів цього явища стали нездорові процеси, пов'язані зі станом дотримання демократичних прав і свобод людини в Україні.

Так, відповідно до опублікованого в кінці травня 2011 року дослідження медіаагентства Universal McCann, за популярністю віртуальних спільнот серед Інтернет-користувачів Україна займала п'яте місце в світі, поступаючись лише Філіппінам, Чилі, Еквадору та ПАР. Понад 80% активних вітчизняних користувачів Інтернет регулярно перебувають в соціальних мережах. Доречно буде зазначити, що у країнах ЄС рівень залучення користувачів в соцмережі значно нижчий (35-55%).

За оцінками фахівців, у майбутньому ступінь занурення українців в соцмережі буде збільшуватися.

Варто вказати, що більшість українців використовують соціальні мережі, щоб спостерігати за життям своїх друзів. Четверта частина встановлює з їх допомогою ділові зв'язки, і майже кожен восьмий - любовні. Про це свідчать результати опитування, проведеного Міжнародним кадровим порталом hh.ua.
Так, 86,4% респондентів відповіли, що в соціальних мережах вони спостерігають за життям своїх приятелів, 24,5% - заводять ділові контакти, а 23,11% - шукають однодумців. 16,5% опитаних зізналися, що використовують соціальні медіа для самореклами, а 12,3% - фліртують в мережі і заводять любовні стосунки. Лише 6,3% українців відповіли, що користуються соціальними мережами, тому що це модно.

Слід вказати, що на першому місці за популярністю серед українських користувачів знаходиться соціальна мережа Vkontakte.ru - 85,5%. На другій позиції перебуває Facebook.com - 63,8%. На третій - Odnoklassniki.ru (52,9%). Далі - Livejournal.com (16,9%), Linkedin.com (16,5%) та Twitter.com (16,3%). При цьому 75,5% заходять на свої сторінки з дому, 15,5% - на роботі.

Як помітно, в дослідженнях InMind та hh.ua оцінки Facebook різняться, Міжнародний кадровий портал віддав Facebook друге, за популярністю серед українських користувачів, місце.

За результатами дослідження «Яндекс Україна»  виявлено, що восени 2011 року в українському сегменті Інтернет нараховувалось понад 1,1 млн. блогів, що більше на 400 тис. ніж у попередньому році. Разом з тим, кількість активних блогів (не менше п'яти записів і хоча б одне оновлення за останні три місяці) в Уанеті зменшилась у порівнянні з минулим роком на 20 тис. і становить біля 100 тис. Крім того, українські користувачі ведуть близько 23 тис. спільнот.

 Найбільш активними за активністю в блогосфері є мешканці Києва, Одеси та Харкова. У 2010 році після киян, найактивнішими були мешканці Донецька та АР Крим.

Результати дослідження також вказують на те, що в Уанеті нараховано близько 80 тис. україномовних блогів.

 У будні дні українські блогери здійснюють близько 370 тис. дописів, піки їх активності потрапляють на 17 год., а також на проміжки з 10 до 12 год. ранку і з 19 до 20 год. вечора. Найменше дописів з'являється з 4 до 6 год. ранку.

 За даними того ж дослідження, в Україні у 2011 році було нараховано 160 тис. аккаунтів в Twitter, що удвічі більше, ніж у 2010 році. При цьому, близько 45%, тобто, 72 тис. користувачів хоча б інколи розміщують повідомлення українською мовою.

Російськомовний сегмент української блогосфери, Твіттер та мережевих ЗМІ піддали своєрідному аналізу фахівці з Гарварду. У додатку «Основні кластери на мапі дискусійного ядра» дослідження «Публічній дискурс в російській блогосфері: аналіз політики і мобілізації в Рунеті» дослідники виділили 322 блоги. Вони зазначили, що 84 % блогерів з цієї групи знаходяться в Україні, і більшість зовнішніх посилань , що використовувались - це українські новини, інформація, і розважальні веб-сайти, такі як: pravda.com.ua, unian.net, korrespondent.net, «Телекритика». ua та obkom.net.ua.

Вони також спромоглись проілюструвати деяких кодерів-експертів блогів цієї групі. На їхній погляд, типовий український блог - це щоденник системного адміністратора, який мешкає на Україні і пише про повсякденне життя. Він часто скаржиться на стан доріг і божевільних водіїв. Він пише про ремонт квартири та про численні чвари з дружиною.

Далі американські експерти намагаються проаналізувати три, на їх погляд, рейтінгових блоги. Перший блог, ймовірно, належить «активісту антифашистського руху з України» , вважають гарвардські дослідники. Половина блогу присвячена політичним діям і акціям протесту, головним чином, в Україні. Друга половина - в основному художнім фотографіям, ймовірно, зробленим самим блогером. Велика частина блогу написана українською мовою, підмічають експерти. Таким чином, це наполовину політичний, наполовину - персональний блог, присвячений фотографії.

Американські дослідники також виділяють блог «інтелігентної жінки, яка живе в Києві та багато пише про повсякденне життя, розповідає про багато аспектів життя в Україні».

Крім цього, експерти звернули увагу на блог, що належить «українському політику, члену українського парламенту, який підтримує російське крило української політики і чинного президента Януковича» . У блозі обговорюється політична ситуація в Україні, проводиться аналіз результатів виборів, обговорюються плітки про сексуальне життя Ющенка, і критикуються українські націоналісти. Блоггер також пише про політику в українській блогосфері та подає список українських блогерів, які беруть участь у політиці. Гарвардські фахівці роблять висновок, що це блог активного політика.

Експерт з політичних комунікацій у соціальних мережах, координатор міжнародної експертної групи ІА REX Сергій Сибіряков, що насправді є громадянином РФ, визнав, що вказаний у дослідженнях блог «політика-парламентарія» (shorec) належить йому. Він також вказав, що «інтелігентна жінка» це київський публіцист Мирослава Бердник (variag-2007), а «активіст антифашистського руху» - Олена Білозерська.

На наш погляд, українська блогосфера поки ще перебуває на етапі свого зародження, але вже на сьогодні можливо виділити ряд блогів, які активно впливають на формування суспільної думки. Це насамперед блоги відомих політиків, громадських діячів та журналістів, зокрема Юлії Тимошенко, Олександра Турчинова, Наталі Королевської, Олександри Кужель, Олександра Данилюка, Дмитра Корчинського, Анатолія Гриценко, Олеся Донія, Андрія Парубія, Віталія Портнікова, Вахтанга Кіпіані, Олександра Чаленко, Сергія Лещенко, Мустафи Найема та інших.

Продовжує зростати відвідуваність блогів незалежних від ЗМІ авторів, зокрема тієї ж Олени Білозерської (bilozerska), релігієзнавця Миколи Малухи (jesfor), kotyhoroshko, художниці Ганни Сінькової (lisichka-ua) та багатьох інших. За останній рік з'явилось чимало нових блогів галузевих експертів - юристів, IT-фахівців, медиків, бухгалтерів, банкірів, психологів, психоаналітиків, їх кількість буде зростати у подальшому, адже блог це не лише резюме, але й доступній та ефектний засіб комунікації з цільовою аудиторією.

Разом з тим українській блогосфері бракує тематичної структуризації та інтерактивності, переважно блогінг застосовується для дублювання мeйнстріму зі ЗМІ та комерційної реклами. Через це блоги губляться, перетворюються на малобюджетні ерзац-сайти, не мають постійної аудиторії. Таким чином ми можемо говорити про дисфункцію соціально-політичного сегменту української блогосфери.

Михайло ДАНЧУК m_danchuk, кандидат психологічних наук, голова правління Інституту свободи слова


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини