Як перехід на електронні акцизні марки зменшить рівень корупції
Трохи більше року тому назад Арсеній Яценюк заявив про необхідність відмови від акцизних марок на користь цифрових систем обліку підакцизної продукції. Відтоді пройшов рік та один місяць. І тільки можливо на завтрашньому засіданні уряду буде даний старт пілотному проекту електронних акцизних марок на цигарки, який в майбутньому замінить друковані наклейки. Дана історія є ще одним прикладом того, наскільки важко проходять реформи навіть за умови наявності політичної волі на найвищому рівні.
Історія питання
27 березня 2015 року Урядовий комітет з питань соціально-економічного розвитку та євроінтеграції рекомендував до прийняття Кабміном проекту електронних акцизних марок CODENTIFY. Наразі, дана система уже успішно використовується в Латвії, Великій Британії та Швейцарії. Пілотний проект має початись згідно з рекомендаціями 1 травня 2015 року та протривати до 30 квітня 2016.
Над цим проектом працювало багато людей впродовж останніх декількох років. Були запропоновані різні концепції функціонування акцизних марок, боротьба між якими була і продовжує бути жорсткою. В українських умовах подібні тендери та концепції, як правило, супроводжувались вибором серед підозріло дорогих варіантів.
Частину цієї боротьби я зміг свого часу відчути і на собі, коли у відповідь на блог по темі отримав "лист-попередження" стосовно судового позову від однієї із сторін, яку раніше захищав колишній Міністр доходів та зборів.
Історію боротьби різних концепцій та корупційних схем можна прослідкувати на основі конкурсів щодо виготовлення акцизних марок. Основна модель корупційних схем - намагання різних приватних компаній заробити на обслуговуванні виробництва акцизних марок.
Яскравим прикладом цього було відсторонення в 2013 році від друку акцизних марок скандально відомого ЄДАПСу. На заміну прийшов ДП "Поліграфічний комбінат "Україна", який почав продавати акцизні марки майже втричі дорожче.
Як виявилось згодом, частина підвищення вартості марок частково була пов'язана з роялті незрозумілим приватним компаніям за певні авторські права. 19 листопада 2014 року Яценюк заявив, що: "Вартість акцизної марки була надумано збільшена, щоб платити роялті, аби не контролювати переміщення підакцизних товарів, а дати можливість комусь заробити".
Окрім цього, на цигаркових пачках з'явився QR-код, практичне використання якого і досі залишається незрозумілим. Так, в середині 2014 року Мінфін направив лист в ДФС, в якому вказав, що відмова від QR-коду дозволить зекономити 300 млн. грн., а сам код охарактеризував як такий що "не виконує функцію захисту і не має перспектив для його практичного впровадження в майбутньому".
Згодом, в 2014 році, коли виникла політична воля перейти до електронних акцизних марок, в тендерах почали приймати участь компанії, що пропонували ще більші обсяги роялті за відповідні технології. Деякі комерційні системи, які пропонувались Україні, могли коштувати близько 6 центів на пачку цигарок. При споживанні понад 4 млрд. пачок цигарок в рік, це могло б коштувати бюджету та споживачам близько 250 млн. дол. в рік.
Наразі лідируючою є система CODENTIFY, що міститиме 12-символьний буквено-цифровий код із зашифрованою інформацією про виробника, місцезнаходження потужностей, дату і час виробництва, найменування продукції та країну призначення.
Права на нову систему належать Асоціації цифрового кодування та відслідковування (DCTA), яка офіційно погодилась безкоштовно надати всі права на використання технології на території України.
Таким чином, вдасться нарешті усунути незрозумілі компанії від заробляння на друці марок або на "роялті технологій".
Що принесе нова система
Електронні акцизні марки, на відміну від друкованих, є значно кращим видом захисту по простій причині - їх неможливо підробити.
Перевіряючому достатньо буде просканувати код щоб однозначно і безальтернативно знати контрафактна продукція перед ним, чи ні. Інформацію про електронні акцизні марки органи ДФС будуть отримувати в режимі реального часу. Наразі інформацію про них ДФС отримує впродовж місяця - після сплати акцизу.
У разі успішності пілотного проекту, до 1 липня 2016 року Мінфін повинен буде подати пропозиції щодо запровадження системи на постійній основі.
Поки не йдеться про відому від паперової марки, але у разі успішності пілотного проекту цигарки позбавляться усім звичної наклейки, а виявляти наявність контрафакту стане значно легше.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки