ТОП-12 порад при ДТП. Як заощадити час та гроші
Рано чи пізно кожен водій потрапляє в дрібну дорожньо-транспортну пригоду. Такі ДТП супроводжуються незначними пошкодженнями транспортних засобів, які не завдають матеріальної шкоди третім особам, відсутні жертви.
Найчастіше такі аварії відбуваються в пробках, при перестроюванні з ряду в ряд, а також на парковках біля магазинів, будинків, на стоянках та інших місцях, де водії залишають свої авто. В цьому блозі я хочу поділитися кількома порадами, як можна заощадити час, нерви і кошти, якщо вам довелося зіткнутися з цією неприємністю.
Порада 1
Ні в якому разі не залишайте місце ДТП - така дія є порушенням правил дорожнього руху, що тягне за собою штраф 255-306 грн., або громадські роботи 30-40 годин, або арешт на 10-15 діб.
Порада 2
Зупиніть транспортний засіб, включіть аварійну сигналізацію. Постарайтеся заспокоїтися, не можна щоб емоції взяли верх. Не приймайте алкоголь або медичні препарати, навіть заспокійливі - можливо, будуть проводитися аналізи на вміст алкоголю в крові. Також встановіть знак аварійної зупинки згідно з Правилами Дорожнього Руху(ПДР).
Порада 3
Необхідно знайти свідків події. Це можуть бути перехожі або пасажири, які були поруч у момент ДТП. Перепишіть їхні контактні дані (ПІБ, адресу проживання, телефон).
Порада 4
Постарайтеся відразу визначити, хто винен в аварії, виходячи з Правил Дорожнього Руху. Для цього возіть з собою книгу ПДР останньої редакції. Якщо книги під рукою немає - виходьте з власних знань Правил Дорожнього Руху.
Порада 5
Якщо винний визначений, і він визнає свою провину - найпростіше вирішити питання «на місці», без участі страхової компанії та ДАІ. У цій ситуації є багато плюсів для обох учасників ДТП. Винуватцю не потрібно буде спілкуватися з працівниками ДАІ, а також бути в суді на розгляді справи, що обов'язково заощадить час і нерви. А потерпілому не потрібно буде звертатися в суд і страхову компанію, збирати необхідні докази і чекати виплати компенсації.
Порада 6
Постарайтеся оцінити шкоду, завдану потерпілому транспортному засобу. Якщо винуватець погоджується з сумою оцінки - розраховуйтеся на місці. Якщо неможливо відшкодувати в повному обсязі відразу - вимагайте, щоб винуватець написав розписку (зразок розписок дивіться далі), в якій зобов'язується компенсувати збитки у конкретні терміни. Якщо дозволяють обставини, візьміть з винуватця заставу (цінний документ).
Порада 7
Якщо вдалося відшкодувати матеріальний збиток на місці - потерпілому бажано написати розписку про те, що він не має претензій до винуватця аварії. Бували випадки, коли потерпілий через деякий час писав заяву в ДАІ про те, що винуватець залишив місце ДТП. А про те, що питання було вирішено на місці, звичайно ж, замовчував.
Порада 8
ДТП можна оформити за спрощеною схемою - згідно з Європротоколом. Детальніше про процедуру можна почитати в блозі моєї колеги: Кілька слів про європротокол в Україні
Варто пам'ятати, що не всі ДТП можуть оформляти за європротоколом. Винятками є:
Наявність травмованих (загиблих) людей.
Участь транспортних засобів, не забезпечених полісами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеними не раніше 19.09.2011 року.
Немає згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин скоєння ДТП.
У водія (-їй) присутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.
Розмір суми відшкодування шкоди перевищує 25 тис. грн. (з 1 січня 2013 року, згідно з Розпорядженням № 698 Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України).
Порада 9
Якщо винного в ДТП своїми силами визначити не вдалося - необхідно телефонувати в ДАІ і викликати страхового комісара. Будьте готові до того, що значна частина часу буде втрачена в їх очікуванні. Також у вас може бути тимчасово вилучено водійське посвідчення до з'ясування рішення судом.
Порада 10
При оформленні ДТП постарайтеся не нервувати. Спілкуватися з працівниками ДАІ слід спокійно, без зайвих емоцій. Перевіряйте, як вони складають схему, а також допомагайте робити заміри - таким чином ви проконтролюєте дотримання точності.
Порада 11
Дотримуйтесь холоднокровності і розважливості. Поменше спілкуйтеся зі співробітниками ДАІ, посилаючись на стресовий стан. Згідно статті 63 Конституції України, ви маєте право не давати ніяких показань.
Порада 12
Ні в якому разі не відмовляйтеся пройти тест на наявність алкоголю в крові. Інакше потім буде неможливо довести, що ви керували транспортним засобом тверезим.
***
Сподіваюся, ці поради допоможуть вам у складній ситуації.
Пам'ятайте - велика частка ДТП відбувається через неуважність водія, що призводить до сумних наслідків. Будьте уважні на дорогах, дотримуйтеся правил і в разі необхідності допомагайте іншим учасникам дорожнього руху.
Зразок розписки при ДТП, якщо винуватець повністю оплатив завдані збитки РОЗПИСКА
(Місто)___________ _______________ (Число, місяць, рік)
Я, (ПІБ), зареєстрований за адресою ... , паспорт (серія, номер), виданий (ким і коли)
Отримав від гр-на (ПІБ), зареєстрованого за адресою ... , паспорт (серія, номер), виданий (ким і коли), номер водійського посвідчення, № тел.
гроші в сумі (сума прописом з вказівкою валюти)
у відшкодування всього збитку, заподіяного мені особисто і моєму автомобілю:
марка, модель, державний реєстраційний знак, VIN № двигуна, № кузова, № шасі, колір, ПТС, св-во про реєстрацію
перебуває на обліку в ДАІ (назва підрозділу)
Отримав пошкодження (короткий опис пошкоджень)
в результаті ДТП, яке сталося «...» ....... 201_ року в місті ... за адресою ...
з вини гр-на (ПІБ винуватця).
Ніяких претензій до (ПІБ винуватця) не маю. Вважаю, що матеріальні збитки та моральну шкоду відшкодовані повністю. Зобов'язуюсь не пред'являти в подальшому до (ПІБ винуватця) будь-яких претензій майнового характеру у зв'язку із зазначеним ДТП.
Дана розписка складена в ясному розумі і здоровій пам'яті, без морального та фізичного тиску.
Постраждалий в ДТП: ПІБ, підпис, число
Винуватець ДТП: ПІБ, підпис, число
Свідки (не аварії, а передачі грошей, 2-3 людини): ПІБ, адресу, паспортні дані.
Розписку бажано написати в 2-х примірниках, і в кожному позначити: "Даний документ складено в 2-х примірниках. Один виданий на руки потерпілому, другий на руки винуватцю".
Зразок розписки винуватця ДТП, якщо він зобов'язується надалі повністю відшкодувати потерпілому шкоду РОЗПИСКА
(Місто)___________ _______________ (Число, місяць, рік)
Я, (ПІБ), зареєстрований за адресою ... , паспорт (серія, номер), виданий (ким і коли), № тел.
повністю і цілком визнаю, що внаслідок вчиненого з моєї вини ДТП, яке сталося (число місяць, рік) у місті... за адресою ... , було заподіяно матеріальну шкоду, виражену у пошкодженні транспортного засобу:
Марка, модель, державний реєстраційний знак, VIN № двигуна, № кузова, № шасі, колір, ПТС, св-во про реєстрацію, що складається на обліку в ДАІ (назва підрозділу)
що належить гр-ну РФ (ПІБ), паспорт (серія, номер), виданий (ким і коли), № тел. , № вод. посвідчення.
Виходячи з вищевикладеного, а також беручи до уваги досягнуту домовленість між нами, я (ПІБ) зобов'язуюсь сплатити потерпілому (ПІБ) грошові кошти в розмірі ... доларів США, що в гривневому еквіваленті по курсу НБУ на день оплати становить .... Сплата зазначеної суми буде повною компенсацією завданого мною морального і матеріального збитку.
Грошові кошти зобов'язуюсь сплатити у повному обсязі у строк до «___» _________ 20____ року.
Розписку надав винуватець ДТП: ПІБ, підпис, дата.
Розписку отримав постраждалий: ПІБ, підпис, дата.
Свідки: ПІБ, підпис, дата
Не буде зайвим зателефонувати адвокату.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки