MENU

Рада прийняла революційний закон для боротьби з хабарництвом

7451 2

Верховна Рада проголосувала в цілому за Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення ролі громадянського суспільства в боротьбі з корупційними злочинами» (№1165), авторами якого є народні депутати від «Батьківщини» Юлія Тимошенко, Андрій Кожем'якін та інші. Повний список авторів можна прочитати за посиланням.

Голова профільного комітету ВР Андрій Кожем'якін, презентуючи документ з парламентської трибуни,  повідомив, що закон запроваджує інститут громадського обвинувачення в кримінальному провадженні. Тобто тепер громадяни, яким стало відомо про факти корупції, мають право порушувати кримінальні провадження.

Крім того, громадяни матимуть можливість фіксувати факти вимагання чи отримання хабара і на основі цих матеріалів вимагати порушення кримінальних справ.

Згідно з нормами закону, громадським обвинувачем може бути фізична або юридична особа, яка безпосередньо є потерпілою від кримінального правопорушення або якій стало відомо про вчинення службових злочинів з ознаками корупційних діянь щодо інших осіб, передбачених статтею 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), статтею 370 (провокація підкупу) Кримінального кодексу України.

При цьому громадський обвинувач користується тими ж правами, що й слідчий та прокурор, та стає повноправним учасником розслідування кримінального провадження.

Громадському обвинувачеві проектом Закону надається юридична зброя у протидії корупції, яка дозволяє:

- ініціювати особливий порядок кримінального провадження;
- користуватись технічними засобами для фіксування злочину;
-подавати клопотання про застосування заходів забезпечення у кримінальному провадженні;
- оскаржувати бездіяльність та інші незаконні дії слідчого та прокурора.

З моменту подачі заяви громадським обвинувачем про кримінальне правопорушення та внесення відповідних відомостей до ЄРДР слідчий, прокурор мають 10 днів для того, щоб повідомити про підозру особу, яка вчинила злочин.

Після повідомлення про підозру слідчий та прокурор мають ще двадцять днів для складання обвинувального акта та звернення з ним до суду.

У разі встановлення підстав, передбачених статтею 284 Кримінального процесуального кодексу, слідчий, прокурор зобов'язані закрити кримінальне провадження.

У разі закриття слідчим, прокурором кримінального провадження громадський обвинувач має право оскаржити таке закриття. І, в разі задоволення судом такої скарги, слідчий, прокурор зобов'язані скласти обвинувальний акт та звернутись з ним до суду.

Таким чином, за словами Кожем'якіна, громадському обвинувачу надаються ті ж самі права, що й органам досудового розслідування.

Один з ініціаторів законопроекту Віталій Купрій назвав його революційним і таким, що дозволить ефективно боротись з хабарництвом.

"Суть закону полягає в тому, що тепер громадянин може без перешкод використовувати засоби прихованої аудіо і відеофіксації для того щоб документувати факти вимагання хабарів. Більш того, після отримання таких фактів людина може сама піти до суду і відкрити кримінальне провадження проти знахабнілого чиновника", - коротко охарактеризував суть закону народний депутат.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини