MENU

Глобальний цинізм цивілізації і української журналістики

8819 1

У «культурній столиці України» розпочався ІІІ Львівський медіафорум. Цьогорічна основна тема - «Медіа в часи бурхливих змін», хоча здається, сам форум та й українські медіа практично не змінилися, порівняно з попереднім роком. Практично ті ж чи з тієї ж самої «медіаспільноти» спікери, якщо говорити про вітчизняних запрошених гостей, теми дискусій перекликаються, а деякі навіть повністю дублюються, як от «Журналісти в політиці - свої серед чужих?».

Тільки якщо минулого року під такою назвою проходила дискусія із видимістю плюралізму - обговорювали це питання Ганна Гопко, Єгор Соболєв, Сергій Іванов, Мустафа Найєм та Сергій Лещенко - то цього разу організатори вирішили обмежитися одним екс-журналістом Лещенком, який проведе свій власний «майстер-клас» для учасників. Мустафа цього року взагалі оминув своєю увагою медіафорум і, судячи з його ж Фейсбуку, готується до зустрічі з Володимиром Познером у... Києві, в MediaHub-і - нововідкритому майданчику «Української правди», «Громадського телебачення» і НГО «Центр UA», але все це (і майданчик, і приїзд «дорогого гостя») - окрема тема для розмови.

Здається, попри уже затертий від частого використання слоган «Україна - це Європа», з тою ж Європою наші журналісти не готові розмовляти. ІІІ Львівський медіафорум відкривав французький філософ, письменник, політичний журналіст Бернар-Анрі Леві і перше, з чого він почав свою промову - це порівняння Львова з європейськими столицями.

«Це живе серце, центральна точка європейської цивілізації, - говорить пан Леві про Львів. - 25 років тому я вже мав таке відчуття, коли мій президент Міттеран (президент Франції з 1981 по 1995 роки - Авт.) після падіння Берлінської стіни відправив мене до всіх столиць колишньої вкраденої Європи - Варшава Прага Софія, Будапешт. Я збирав спогади і документи про стан Європи, яка була не відома усім, але була Європою сама по собі. Люди там говорили: Ми хочемо повернутися до Європи. Повернутися, не вступити. Це наша батьківщина і майбутнє - казали вони. Вчора я пережив те саме у Львові. Я говорив тут із людьми і вони також казали - ми хочемо повернутися у Європу».

Чим же йому умовно «відповіли» наші медійники? Сергій Рахманін говорив про те, що на Заході українське питання викликає зараз «втому і роздратування», а молодий журналіст «Радіо Свободи» Левко Стек розповідав перед міжнародною аудиторією, як українські солдати займаються мародерством на Донбасі, подекуди роблячи паузи, щоб зазирнути у свої листочки з доповіддю...

Цікавою своїми спікерами була дискусія «Чи знайшли світові медіа антидот на російську пропаганду?», у якій взяли участь польсько-американська історик, лауреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум, німецький письменник та журналіст Борис Райтшустер, фахівець з історії СРСР Галя Акерман та російський телеведучий Сергій Мєдвєдєв. Правда, аналіз природи і особливостей «Русского мира» від пані Епплбаум викликав набагато менше віддачі від аудиторії ніж іронічні виступи німецького журналіста. Особливо припала до вподоби учасникам медіафоруму фраза Бориса Райтшустера про те, що поки ми намагаємося грати в шахи з Путіним, поки він грає з нами в «Чапаєва». Правда, цю репліку - слово в слово - він сказав ще на початку травня під час конференції «Війна і Мир 1945-2015» у Європарламенті, але для аудиторії медіафоруму, здебільшого орієнованої на виключно український контекст, цей вираз явно був «в новинку» і викликав аплодисменти.

Ще один момент з аплодисментами під час форуму змусив задуматися про те, чим і для кого є цей захід. Під час дискусії за участі радника міністра інформаційної політики Сергія Костинського із залу пролунало питання, чи будуть вжиті хоч якісь заходи стосовно «пропагандистської газети «Вести», на що модератор форуму Андрій Куликов парирував, мовляв наведіть хоч один конкретний приклад антиукраїнської риторики газети, і... в залі почулися оплески. Не дружні, але й не поодинокі. Тоді, напевно, перед тим, як виносити на обговорення питання «ЯК війна змінює журналістів», варто спочатку прояснити «ЧИ змінює війна українських журналістів взагалі»?..

Експерт з історії тоталітарних режимів, француз Філіпп де Лара у перший день ІІІ Львівського медіафоруму говорив про глобальний цинізм як хворобу цивілізації. Схоже, в української журналістики ті ж симптоми.

Анна Свентах


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини