Пом'якшення НБУ валютного режиму не матиме істотного впливу на валютний ринок - експерт
Обіцяного Нацбанком істотного зняття валютних обмежень найближчим часом чекати не варто. До того ж люди вже звикли до чорного ринку валюти, який пропонує більш привабливий її курс. Таку думку висловив економічний експерт Євген Казьмін.
«Точкове пом'якшення НБУ валютного режиму (оголошене минулого тижня) фактично не матиме істотного значення і впливу на валютний ринок, - зазначив експерт. - Адже ці заходи стосуються лише не надто важливих напрямів руху капіталу - заведення валюти в країну під приватизацію у вигляді грантів або спільних з Євросоюзом проектів. Що стосується зняття обмежень для продажу валюти фізособами, в умовах її дефіциту це обмеження не треба було вводити взагалі».
За його словами, зараз це навряд чи кардинально вплине на ситуацію, оскільки багато хто звик до чорного ринку. Але ключових послаблень правил, які б стосувалися найважливіших каналів надходження та провідних гравців вітчизняного бізнесу, не видно.
«Швидше за все, очікувати істотного зняття валютних обмежень до кінця року не варто. Якщо ж воно буде, це будуть поступові, досить обережні кроки. Адже незважаючи на те, що валютний ринок певним чином врівноважився, ця рівновага ще занадто хитка. Економічна ситуація, яка почала боязко вирівнюватися, поки що залишається складною», - вважає Євген Казьмін.
Експерт нагадав, що за підсумками дев'яти місяців поточного року промислове виробництво скоротилося на 17%, а експорт обвалився на 34%. Продовжує зростати заборгованість по зарплатах і досі зменшуються реальні зарплати українців.
«Ми бачимо подальше зниження внутрішнього попиту. З одного боку, до кінця року очікується зростання валютних надходжень від аграріїв, з іншого - істотне зростання закупівель енергоносіїв, для чого знову знадобиться валюта. Черговий перепочинок дасть рішення ЄБРР надати Україні 300 мільйонів доларів кредиту на закупівлю газу. Але через три роки його доведеться повертати», - наголосив економіст.
Однією з найважливіших, на його думку, проблем залишається виплата за російськими євробондами, яку Україна має здійснити до кінця року. Основні світові прогнози з приводу поведінки сировинних ринків також песимістичні.
«Наприклад, днями аналітики Goldman Sach спрогнозували чергове зниження цін на нафту. У будь-якому разі, зростання цін на основні позиції українського експорту найближчим часом ніхто не прогнозує. Це означає, що ми поки що не зможемо значно збільшити надходження до країни валюти і залежатимемо від милості міжнародних фінансових організацій, Євросоюзу та США. До того ж Нацбанк повинен узгодити зняття валютних обмежень з МВФ, і навряд чи міжнародні кредитори швидко дадуть добро на це. НБУ ще кілька місяців тому обіцяв, що з осені буде поступово пом'якшено вимоги. Очікувалися послаблення по кількох напрямах. По-перше, зниження нормативу із продажу валютної виручки експортерами. Нацбанк анонсував таке зниження, але поки що вирішив цього не робити.
Збільшення термінів повернення валютної виручки в країну з 90 днів також точно найближчим часом не буде: в НБУ вважають, що у нас переважно сировинний експорт з низькою доданою вартістю, і він, мовляв, не потребує тривалих термінів повернення виручки. По-друге, банки очікували зменшення обмежень на зняття коштів з валютних депозитів. Без цього сподіватися, що населення почне повертати свої долари до фінустанов, неймовірно складно. Нагадаю, що хоч на початку вересня і було збільшено граничну суму видачі валютних вкладів на добу одному клієнту з еквівалента 15 тисяч гривень до 20 тисяч, усе одно ця сума навіть не перевищила тисячі доларів», - сказав Казьмін.
«Ще дуже важливий момент: не вирішено питання скасування заборони на виведення дивідендів за кордон. А нові інвестори не підуть до країни, не розуміючи, як вони зможуть перераховувати дивіденди за кордон», - зробив висновок експерт.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки