MENU

Коли прийменник бере над займенником гору – в перетягуванні наголосу

2442 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, коли потрібно вживати "їхній", а коли – "їх"

Чи правильно вживати слова: видиво (відео), відгук (коментар), обнова (оновлення)?

Слова, об'єднані в ці пари, мають різні значеннєві відтінки. Видиво – те саме, що привид, примара, видіння, образ, що постає в уяві. Наприклад: "Видиво пройдених шляхів невідступно стояло в них перед очима" (Леонід Первомайський). Відео (лат. video – дивлюся) – компонент складних слів на зразок відеограма, відеосигнал, відеотелефон.

Відгук – відгомін; відлуння; відповідь; критична стаття. Коментар (лат. commentarium – тлумачення) – тлумачення, примітки до тексту.

Обнова – нова, щойно придбана річ. Оновлення – заміна старого новим.

Чи потрібна кома в реченні: "Я не знаю, у чому річ?" Як це речення називається?

Кома потрібна. Це складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним.

У реченні "З огляду на його талановитість та постійну працю він став шанованою й відомою людиною" коми не потрібно. А якби було "З огляду на те, що він був талановитий і працьовитий, його поважали всі" – кома потрібна.

Читач Максим запитує, чи є помилка видавництва КСД в перекладі з англійської книжки "The Girl on the Train" – "Дівчина у потягу"? Може, "Дівчина у потязі"?

Помилки немає, можливі обидва варіянти, але поширеніший другий. Помилка у вживанні прийменника: після голосної пишемо не у, а в. Отже, "Дівчина в потязі".

Бегущая строка, що про неї запитує читачка Катерина, українською мовою рухомий рядок.

Юрій з міста Рівного пише: "У словнику наголосів Миколи Погрібного читаємо: до того́ берега, на тому́ шляху. Але не без то́го. Чи правильно це?"

Правильно. У перших двох випадках той виступає в ролі означення до слів берег і шлях. А в побудові не без то́го діє правило, за яким прийменник перетягує ближче до себе наголос у займенникові. Порівняймо ще: цього́ дня, але до цьо́го можу додати.

Займенник їхній завжди є означенням: їхні діти, їхня хата.

А їх – це додаток, який при прямому порядку слів стоїть у постпозиції. Отже, їхні порядки, при відмінюванні їх. Порівняймо: при відмінюванні іменників. При їх відмінюванні – це все одно, що сказати при іменників відмінюванні.

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини